1. O wypisaniu ze szpitala psychiatrycznego osoby przebywającej
w tym szpitalu bez jej zgody postanawia ordynator (lekarz kierujący oddziałem), jeżeli
uzna, że ustały przewidziane w niniejszej ustawie przyczyny przyjęcia i pobytu tej
osoby w szpitalu psychiatrycznym bez jej zgody.
2. Osoba ta może za swoją później wyrażoną zgodą pozostać w szpitalu
psychiatrycznym, jeżeli w ocenie lekarza jej dalszy pobyt w tym szpitalu jest celowy.
3. O wypisaniu ze szpitala w trybie ust. 1 i okolicznościach, o których mowa
w ust. 2, kierownik szpitala psychiatrycznego zawiadamia sąd opiekuńczy.