1. Osoba przebywająca w szpitalu psychiatrycznym, w tym również
osoba ubezwłasnowolniona, może złożyć w szpitalu, w dowolnej formie, wniosek
o nakazanie wypisania jej ze szpitala, co odnotowuje się w dokumentacji medycznej.
2. Wypisania ze szpitala psychiatrycznego osoby przebywającej w nim bez
swojej zgody mogą żądać również: przedstawiciel ustawowy, małżonek, rodzeństwo,
krewni w linii prostej oraz osoba sprawująca faktyczną nad nią opiekę. Żądanie takie
może być zgłoszone w dowolnej formie i odnotowuje się je w dokumentacji
medycznej.
3. W razie odmowy wypisania, osoba przebywająca w szpitalu oraz odpowiednio
inne osoby wymienione w ust. 2 mogą wystąpić do sądu opiekuńczego, w którego
okręgu znajduje się ten szpital, o nakazanie wypisania. Wniosek składa się w terminie
7 dni od powiadomienia tej osoby o odmowie wypisania oraz o terminie i sposobie
złożenia wniosku.