Osoba z zaburzeniami psychicznymi leczona w szpitalu
psychiatrycznym może uzyskać zgodę ordynatora (lekarza kierującego oddziałem) na
okresowe przebywanie poza szpitalem bez wypisywania jej z zakładu, jeżeli nie
zagraża to jej życiu albo życiu lub zdrowiu innych osób.