Rozwiązanie umowy o prace z powodu zmiany miejsca zamieszkania

Witam, mam problem. Rozwiązałem umowę o prace na czas nieokreślony (pracowałem tam 5 lat) i poprosiłem pracodawcy , by na świadectwie pracy był zapis, że rozwiązanie umowy o prace z przyczyny zmiany miejsca zamieszkania). Prawdziwym powodem była nieuczciwość pracodawcy, której nie mogłem już tolerować. Postanowiłem założyć własną działalność i wykorzystać dofinansowanie z urzędu pracy jednak musze poczekać do nowego roku na złożenie wniosku o dofinansowanie(oraz branża w której pracuje w zimie jest prawie martwa). Tych kilka miesięcy (zakończyłem stosunek pracy z końcem września b.r.) chciałem skorzystać z prawa do zasiłku i mieć tych parę zł na rachunki. Dlatego tez doczytałem, że jest możliwość otrzymania zasiłku dla bezrobotnych od razu- wystarczy spełnić kryterium opisane w art. 75 ust 2pkt o promocji zatrudnienia(...) "... albo rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem lub na mocy porozumienia stron nastąpiło z powodu zmiany miejsca zamieszkania [...]
Nigdzie w przepisach nie znalazłem opisu jakie warunki zmiany miejsca zamieszkania są, jakie cechy musze spełnić itd.
Formalnie zmieniłem tez miejsce zamieszkania (przemeldowanie i adres zamieszkania) wraz z zakończeniem stosunku pracy. Zmiana miejsca zamieszkania o 20km.
Złożyłęm wniosek o przyznanie statusu bezrobotnego i przyznanie zasiłku. Dziś otrzymałem odpowiedź, że status bezrobotnego mi przysługuje, ale odmawiają mi prawa do zasiłku i musze odczekać 90 dni...co automatycznie wyklucza u mnie nawet możliwość wykorzystania tego prawa, bo od nowego roku planuję założyć własną działalność. Przy rejestracji w urzędzie pracy miałem rozmowę z panią kierownik , która powiedziała mi, ze nie dadzą mi zasiłku bo to tylko tyle km, bo to ten sam powiat itd... Więc poinformowałem Panią, że nie interesuje mnie jej interpretacja tylko czyste przepisy według których spełniam określone wymagania i nie ma w przepisach , ustawach nigdzie określonego zakresu ile km mogę się przeprowadzić lub z jakiego miasta do jakiego a tym bardziej czy przeprowadzka poprawia lub pogarsza moją sytuacje pracy.
Dziś otrzymałem pismo w którym napisane jest, że taka odległość dyskwalifikuje to, że to że miasto gdzie teraz mieszkam jest tym samym miastem gdzie pracowałem także, że ilośc km za mała i że zapis z art. 75 ust.1 pkt 2 -"zmiana miejsca zamieszkania powinna w istotny sposób uniemozliwić pracownikowi wykonywanie dotychczasowej pracy". Dodam tylko, że to wszystko to nadinterpretacja pani z urzędu i nigdzie nie ma takich zapisów w przepisach. Co z tym robić ?
anonim cytuj
24-10-2023
Ważne jest jednak to, co przytoczyłeś:
zmiana miejsca zamieszkania powinna w istotny sposób uniemozliwić pracownikowi wykonywanie dotychczasowej pracy


Prawo nie określa dokładnie, co to oznacza w kontekście konkretnej liczby kilometrów czy innych kryteriów, a interpretacja jest w pewnym stopniu subiektywna.

Jednakże, skoro Twój argument opiera się na tym, że przepisy nie określają dokładnej odległości czy konkretnej lokalizacji, która dyskwalifikuje możliwość korzystania z tego prawa, możesz podjąć następujące kroki:

a) Złożenie odwołania od decyzji urzędu pracy, powołując się na brak konkretnych przepisów określających minimalną/maksymalną odległość zmiany miejsca zamieszkania.

b) Wskazanie, że zmiana miejsca zamieszkania - niezależnie od odległości - w istotny sposób wpłynęła na Twoją zdolność do kontynuowania dotychczasowej pracy, nawet jeśli jest to w tym samym powiecie.

c) Jeśli odwołanie zostanie oddalone, możesz rozważyć skierowanie sprawy do sądu pracy w celu uzyskania dokładniejszej interpretacji przepisu oraz uzyskania zasiłku.

Należy jednak pamiętać, że kluczowym elementem jest dowiedzenie, że zmiana miejsca zamieszkania rzeczywiście w istotny sposób uniemożliwiła kontynuację pracy. Jeśli nie jesteś w stanie udowodnić tej kwestii, Twoja argumentacja może zostać podważona.
 
anonim cytuj
25-10-2023

Sugerowane Tematy

Przekształcenie działki z rolnej na budowlaną.
Teściowe będą przepisywać na nas dom, ale dopiero za rok, jak zostaną przekształcone działki z rolnych na budowlane, aby równo podzielić dom. My z mężem chcemy zacząć już w ten dom inwestować. I tutaj pytanie, co możemy zrobić aby jakoś się zabezpieczyć, gdyby teściowie jednak zmienili zdanie, a pieniążki już zainwestujemy. Może jakaś umowa? Czy ona może być wiążąca? Nadmienie, że nie mieszkamy z teściami....
Odpowiedzialność za długi spadkowe.
Prawo spadkowe. Zmarł wuj mojego męża (brat teściowej). Kawaler, bezdzietny. Całe żyjące rodzeństwo wuja, dzieci i wnuki tych, co nie żyją, odrzucają spadek ze względu na długi. Mój mąż wszystko wie lepiej i "po notariuszach chodzić nie będzie". Nie zamierza nic robić z tą sytuacją. Obecnie nie posiada żadnego dochodu. Mamy wspólnotę majątkowa. Pytanie: czy w najgorszej sytuacji komornik może mi wejść na pobory?...
Jak najkorzystniej przepisać prawo własności do mieszkania?
Dzień dobry, w 2012 roku moja ciocia (rodzona siostra mojego taty) zakupiła mi mieszkanie, w którym obecnie mieszkam już z moją żoną, na zasadzie umowy najmu. Chcielibyśmy w końcu to uregulować prawnie, to znaczy żeby te mieszkanie było już na mnie, tylko jak najmniejszym kosztem. Rodzą się pytania ? - czy najlepszym rozwiązaniem na zniwelowanie kosztów (zwolnienie z podatków, taksy, etc) jest umowa darowizny tego mieszkania na mojego tate, g...
Prawo do zasiłku dla bezrobotnych
Czy w przypadku umowy na czas określony (umowa na cały etat na czas do 30.11.2020r) przysługuje prawo do zasiłku dla bezrobotnych odrazu?...

Wyszukiwarka