Rozwiązanie umowy o prace z powodu zmiany miejsca zamieszkania

Witam, mam problem. Rozwiązałem umowę o prace na czas nieokreślony (pracowałem tam 5 lat) i poprosiłem pracodawcy , by na świadectwie pracy był zapis, że rozwiązanie umowy o prace z przyczyny zmiany miejsca zamieszkania). Prawdziwym powodem była nieuczciwość pracodawcy, której nie mogłem już tolerować. Postanowiłem założyć własną działalność i wykorzystać dofinansowanie z urzędu pracy jednak musze poczekać do nowego roku na złożenie wniosku o dofinansowanie(oraz branża w której pracuje w zimie jest prawie martwa). Tych kilka miesięcy (zakończyłem stosunek pracy z końcem września b.r.) chciałem skorzystać z prawa do zasiłku i mieć tych parę zł na rachunki. Dlatego tez doczytałem, że jest możliwość otrzymania zasiłku dla bezrobotnych od razu- wystarczy spełnić kryterium opisane w art. 75 ust 2pkt o promocji zatrudnienia(...) "... albo rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem lub na mocy porozumienia stron nastąpiło z powodu zmiany miejsca zamieszkania [...]
Nigdzie w przepisach nie znalazłem opisu jakie warunki zmiany miejsca zamieszkania są, jakie cechy musze spełnić itd.
Formalnie zmieniłem tez miejsce zamieszkania (przemeldowanie i adres zamieszkania) wraz z zakończeniem stosunku pracy. Zmiana miejsca zamieszkania o 20km.
Złożyłęm wniosek o przyznanie statusu bezrobotnego i przyznanie zasiłku. Dziś otrzymałem odpowiedź, że status bezrobotnego mi przysługuje, ale odmawiają mi prawa do zasiłku i musze odczekać 90 dni...co automatycznie wyklucza u mnie nawet możliwość wykorzystania tego prawa, bo od nowego roku planuję założyć własną działalność. Przy rejestracji w urzędzie pracy miałem rozmowę z panią kierownik , która powiedziała mi, ze nie dadzą mi zasiłku bo to tylko tyle km, bo to ten sam powiat itd... Więc poinformowałem Panią, że nie interesuje mnie jej interpretacja tylko czyste przepisy według których spełniam określone wymagania i nie ma w przepisach , ustawach nigdzie określonego zakresu ile km mogę się przeprowadzić lub z jakiego miasta do jakiego a tym bardziej czy przeprowadzka poprawia lub pogarsza moją sytuacje pracy.
Dziś otrzymałem pismo w którym napisane jest, że taka odległość dyskwalifikuje to, że to że miasto gdzie teraz mieszkam jest tym samym miastem gdzie pracowałem także, że ilośc km za mała i że zapis z art. 75 ust.1 pkt 2 -"zmiana miejsca zamieszkania powinna w istotny sposób uniemozliwić pracownikowi wykonywanie dotychczasowej pracy". Dodam tylko, że to wszystko to nadinterpretacja pani z urzędu i nigdzie nie ma takich zapisów w przepisach. Co z tym robić ?

Potwiedź że nie jesteś botem

Wyszukiwarka