Jak tu wygląda sprawa z ewentualnymi roszczeniami? Zbywca zwodził kupujących, zaś Kupujący mieli wszystkie potrzebne dokumenty i z dobrej woli czekali na jego wszystkie dokumenty, by w końcu podpisać umowę u notariusza - nie podpisali bo ciągle zbywca nieruchomości albo nie miał czasu albo potrzebnych dokumentów.
Zgodnie z Kodeksem Cywilnym, umowa przedwstępna zobowiązuje strony do zawarcia umowy właściwej w przyszłości. W przypadku niewykonania umowy przedwstępnej przez jedną ze stron, druga strona ma prawo dochodzić w drodze sądowej wykonania umowy albo odszkodowania.
Są jakieś paragrafy na poparcie tego, że zbywca nie miał prawa odstąpić od umowy?
Tak, odpowiedni przepis to art. 389¹ Kodeksu Cywilnego, który stanowi, że w przypadku niewykonania umowy przedwstępnej przez jedną ze stron, druga strona ma prawo domagać się w drodze sądowej zawarcia umowy głównej. Oznacza to, że jeżeli zbywca nie wywiązał się z umowy przedwstępnej, kupujący może żądać zawarcia umowy właściwej w drodze sądowej.
Czy notarialne poświadczenie o niestawiennictwie zbywcy coś da Kupującym jeżeli oni zrobili to w październiku czyli po dacie 30.09?
Tak, notarialne poświadczenie o niestawiennictwie zbywcy jest dowodem na to, że zbywca nie wypełnił swojego zobowiązania. Jest to ważny dokument, który może być użyty w ewentualnym procesie sądowym jako dowód niewywiązania się zbywcy z umowy.
Czy taki dowód jest twardy?
Notarialne poświadczenie o niestawiennictwie jest silnym dowodem w procesie sądowym, zwłaszcza w połączeniu z innymi dowodami, takimi jak SMS-y czy maile świadczące o niestawiennictwie zbywcy.
Czy ta dwukrotność powinna być na tej umowie przedwstępnej zawarta? Czy to jest zgodnie z prawem należne jak psu buda Kupującym? Jest zapis o zwrocie zadatku. O dwukrotności nie ma wzmianki.
Zgodnie z art. 394 Kodeksu Cywilnego, jeżeli umowa przedwstępna zawiera zapis o zadatku, w przypadku niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga strona może domagać się dwukrotności zadatku. W sytuacji, gdy zapis o dwukrotności zadatku nie został zawarty w umowie, ale jest zapis o zadatku, to w świetle art. 394 kc, kupujący może domagać się zwrotu dwukrotnej wartości zadatku. W związku z powyższym, nawet jeżeli w umowie przedwstępnej nie ma wzmianki o dwukrotności zadatku, kupujący może domagać się jego zwrotu w podwójnej wysokości.