Odstąpienie od umowy przedwstępnej.

Umowa przedwstępna była do 30.09.2023.
Kupujący nieruchomość z rynku wtórnego załatwili wszystkie dokumenty potrzebne do finalizacji umowy. Pozostał tylko notariusz.
Zbywca nieruchomości miał donieść dokument ze swojego banku, lecz ciągle się ociągał, twierdził, że będzie jutro, za tydzień. Jednym słowem zwodził.
Zbywca odstąpił od umowy, gdyż twierdzi że umowa przedwstępna była do 30.09 i do umowy przyrzeczonej nie doszło.
Jak tu wygląda sprawa z ewentualnymi roszczeniami? Zbywca zwodził kupujących, zaś Kupujący mieli wszystkie potrzebne dokumenty i z dobrej woli czekali na jego wszystkie dokumenty, by w końcu podpisać umowę u notariusza - nie podpisali bo ciągle zbywca nieruchomości albo nie miał czasu albo potrzebnych dokumentów.
Termin 30.09.23 minął.
Czy w prawie jest jakaś luka o jakiej nie mam pojęcia i zbywca odstąpił od umowy słusznie?
Czy Kupujący mogą domagać się zwrotu 2x zadatku?
Umowa przedwstępna cywilno-prawna na papierze.
anonim cytuj
11-10-2023
Zbywca nie miał prawa odstąpić od umowy, jeśli przedstawione okoliczności są prawdziwe. Natomiast cała sprawa będzie się rozbijać o kwestię udowodnienia tych okoliczności.
Są jakieś paragrafy na poparcie tego, że zbywca nie miał prawa odstąpić od umowy? Data umowy przyrzeczonej w umowie przedwstępnej była do 30.09, z tym jak pisałem - zbywca ociągał transakcję, nie miał dokumentów nawet w październiku co jest na to dowód w postaci sms od niego.
Czy notarialne poświadczenie o niestawiennictwie zbywcy coś da Kupującym jeżeli oni zrobili to w październiku czyli po dacie 30.09? Zbywca był poinformowany o wstawienie się do notariusza wraz ze wszystkimi dokumentami w październiku czyli kilka dni po dacie 30.09,lecz się nie wstawił. Napisał sms że nie ma jeszcze dokumentów i by odwołać notariusza.
Tu się rozchodzi o datę 30.09,gdzie w umowie przystępnej było info, że umowa przyrzeczona powinna być Zawarta do 30.09.
Czy tu nie ma znaczenia ta data?

Najlepiej trzeba było umówić notariusza w tej dacie i sporządzić stosowny protokół - jako dowód. Ale niewywiązanie się z umowy można wykazać innymi dowodami, np. tymi o których piszesz.
Telefonicznie wcześniej do zbywcy był kontakt, że notariusz ma być 29.09 i by dostarczył wszystkie dokumenty do tej daty, lecz telefonicznie zbywca oznajmił, że nie ma jeszcze dokumentów. Więc to słowo przeciwko słowu.
Ale w tym też dniu tzn. 29.09 mailem, sms i telefonicznie zbywca dostał info, że notariusz będzie dnia 06.10. I wtedy zbywca napisał sms, że tych dokumentów nadal nie ma, i prosił przełożyć notariusza. Więc tu jest dowód na to, że zbywca nie miał tych dokumentów i we wrześniu i w październiku przed wyznaczonym terminem u notariusza 06.10.
I wtedy notariusz spisał protokół niestawiennictwa zbywcy.
Czy taki dowód jest twardy?
Ewidentnie zbywca leciał po całości przeciągając transakcję. Tylko kontakt był telefoniczny w większości czasu, więc to słowo przeciw słowu, lecz ostatnie dni września są dowody sms i dowód sms z października, że tych dokumentów nadal nie ma.
Nie było notariusza do 30.09 tylko i wyłącznie z dobrej woli kupujących. Oni chcieli poczekać na zbywca, aż załatwi wszystkie stosowne dokumenty.
I co do umowy przedwstępnej: jest tam zapis, że zadatek zwraca Sprzedający...
Nic nie ma o karze, dwukrotności zadatku w razie w.
Czy ta dwukrotność powinna być na tej umowie przedwstępnej zawarta? Czy to jest zgodnie z prawem należne jak psu buda Kupującym? Jest zapis o zwrocie zadatku. O dwukrotności nie ma wzmianki.
 
anonim cytuj
11-10-2023
Jak tu wygląda sprawa z ewentualnymi roszczeniami? Zbywca zwodził kupujących, zaś Kupujący mieli wszystkie potrzebne dokumenty i z dobrej woli czekali na jego wszystkie dokumenty, by w końcu podpisać umowę u notariusza - nie podpisali bo ciągle zbywca nieruchomości albo nie miał czasu albo potrzebnych dokumentów.


Zgodnie z Kodeksem Cywilnym, umowa przedwstępna zobowiązuje strony do zawarcia umowy właściwej w przyszłości. W przypadku niewykonania umowy przedwstępnej przez jedną ze stron, druga strona ma prawo dochodzić w drodze sądowej wykonania umowy albo odszkodowania.

Są jakieś paragrafy na poparcie tego, że zbywca nie miał prawa odstąpić od umowy?


Tak, odpowiedni przepis to art. 389¹ Kodeksu Cywilnego, który stanowi, że w przypadku niewykonania umowy przedwstępnej przez jedną ze stron, druga strona ma prawo domagać się w drodze sądowej zawarcia umowy głównej. Oznacza to, że jeżeli zbywca nie wywiązał się z umowy przedwstępnej, kupujący może żądać zawarcia umowy właściwej w drodze sądowej.

Czy notarialne poświadczenie o niestawiennictwie zbywcy coś da Kupującym jeżeli oni zrobili to w październiku czyli po dacie 30.09?


Tak, notarialne poświadczenie o niestawiennictwie zbywcy jest dowodem na to, że zbywca nie wypełnił swojego zobowiązania. Jest to ważny dokument, który może być użyty w ewentualnym procesie sądowym jako dowód niewywiązania się zbywcy z umowy.

Czy taki dowód jest twardy?


Notarialne poświadczenie o niestawiennictwie jest silnym dowodem w procesie sądowym, zwłaszcza w połączeniu z innymi dowodami, takimi jak SMS-y czy maile świadczące o niestawiennictwie zbywcy.

Czy ta dwukrotność powinna być na tej umowie przedwstępnej zawarta? Czy to jest zgodnie z prawem należne jak psu buda Kupującym? Jest zapis o zwrocie zadatku. O dwukrotności nie ma wzmianki.


Zgodnie z art. 394 Kodeksu Cywilnego, jeżeli umowa przedwstępna zawiera zapis o zadatku, w przypadku niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga strona może domagać się dwukrotności zadatku. W sytuacji, gdy zapis o dwukrotności zadatku nie został zawarty w umowie, ale jest zapis o zadatku, to w świetle art. 394 kc, kupujący może domagać się zwrotu dwukrotnej wartości zadatku. W związku z powyższym, nawet jeżeli w umowie przedwstępnej nie ma wzmianki o dwukrotności zadatku, kupujący może domagać się jego zwrotu w podwójnej wysokości.
 
anonim cytuj
12-10-2023

Sugerowane Tematy

Ograniczenie władzy rodzicielskiej.
Witam jakie dokumenty powinnam dodać do wniosku o uregulowanie kontaktów z dzieckiem ? Co najlepiej ująć we wniosku o ograniczeniu praw? ( chce decydować o edukacji, miejscu pobytu i leczeniu dziecka- dziecko niepełnosprawne -z ojcem często brak kontaktu, wyniki , lekarze go też nie interesują). Czy mogę złożyć wniosek o pokrycie kosztów utrzymania pół na pół czy tylko o alimenty? Na adwokata mnie nie stać -syn potrzebuje kosztownego leczeni...
Nieuczciwa konkurencja.
Od 6 miesięcy pracuję dla nowej/ własnej firmie. W swojej pracy wykorzystuję kontakty oraz wiedzę o potrzebach klientów / aktualnych i przyszłych/. Stary pracodawca chce mi wytoczyć proces - twierdzi iż jest to tajemnica przedsiębiorstwa i jest to czyn nieuczciwej konkrecji. Jak to wygląda w świetle prawa ?...
Nękanie przez sąsiadów.
Witam, proszę o pomoc. Lokatorów w wynajmowanym mieszkaniu od kilku dni notorycznie nachodzi sąsiadka z dołu strasząc policja bo ZA GŁOŚNO CHODZĄ, tłumaczy że to wina podłogi, która nie ma odpowiedniego wyciszenia( podłoga od 15 lat ta sama). Najemcy mają już dość wizyt sąsiadki i chcą się wyprowadzić. Co można zrobić aby sąsiadka przestała ich nachodzi. Rozmowa nie pomogła....
Gwarancja przedłużona po serwisie.
Mam pytanie, jak to jest z gwarancją przedłużoną po serwisie. Czy ona z automatu jest przedłużona czy jak to wygląda. Dokładnie chodzi o drzwi, a mianowicie wymieniany zamek. Był on w czasie gwarancji wymieniany kilka razy ciągle Pękala blaszka przez co drzwi się nie domykały do końca dopóki trwała gwarancja nie było problemu bo za każdym razem przyjeżdżał serwis i wymieniali na nowy. Teraz nam ta blaszka pękła tak że aż wypadła napisałam do serw...

Wyszukiwarka