Odstąpienie od umowy przedwstępnej.

Umowa przedwstępna była do 30.09.2023.
Kupujący nieruchomość z rynku wtórnego załatwili wszystkie dokumenty potrzebne do finalizacji umowy. Pozostał tylko notariusz.
Zbywca nieruchomości miał donieść dokument ze swojego banku, lecz ciągle się ociągał, twierdził, że będzie jutro, za tydzień. Jednym słowem zwodził.
Zbywca odstąpił od umowy, gdyż twierdzi że umowa przedwstępna była do 30.09 i do umowy przyrzeczonej nie doszło.
Jak tu wygląda sprawa z ewentualnymi roszczeniami? Zbywca zwodził kupujących, zaś Kupujący mieli wszystkie potrzebne dokumenty i z dobrej woli czekali na jego wszystkie dokumenty, by w końcu podpisać umowę u notariusza - nie podpisali bo ciągle zbywca nieruchomości albo nie miał czasu albo potrzebnych dokumentów.
Termin 30.09.23 minął.
Czy w prawie jest jakaś luka o jakiej nie mam pojęcia i zbywca odstąpił od umowy słusznie?
Czy Kupujący mogą domagać się zwrotu 2x zadatku?
Umowa przedwstępna cywilno-prawna na papierze.
anonim cytuj
11-10-2023
Zbywca nie miał prawa odstąpić od umowy, jeśli przedstawione okoliczności są prawdziwe. Natomiast cała sprawa będzie się rozbijać o kwestię udowodnienia tych okoliczności.
Są jakieś paragrafy na poparcie tego, że zbywca nie miał prawa odstąpić od umowy? Data umowy przyrzeczonej w umowie przedwstępnej była do 30.09, z tym jak pisałem - zbywca ociągał transakcję, nie miał dokumentów nawet w październiku co jest na to dowód w postaci sms od niego.
Czy notarialne poświadczenie o niestawiennictwie zbywcy coś da Kupującym jeżeli oni zrobili to w październiku czyli po dacie 30.09? Zbywca był poinformowany o wstawienie się do notariusza wraz ze wszystkimi dokumentami w październiku czyli kilka dni po dacie 30.09,lecz się nie wstawił. Napisał sms że nie ma jeszcze dokumentów i by odwołać notariusza.
Tu się rozchodzi o datę 30.09,gdzie w umowie przystępnej było info, że umowa przyrzeczona powinna być Zawarta do 30.09.
Czy tu nie ma znaczenia ta data?

Najlepiej trzeba było umówić notariusza w tej dacie i sporządzić stosowny protokół - jako dowód. Ale niewywiązanie się z umowy można wykazać innymi dowodami, np. tymi o których piszesz.
Telefonicznie wcześniej do zbywcy był kontakt, że notariusz ma być 29.09 i by dostarczył wszystkie dokumenty do tej daty, lecz telefonicznie zbywca oznajmił, że nie ma jeszcze dokumentów. Więc to słowo przeciwko słowu.
Ale w tym też dniu tzn. 29.09 mailem, sms i telefonicznie zbywca dostał info, że notariusz będzie dnia 06.10. I wtedy zbywca napisał sms, że tych dokumentów nadal nie ma, i prosił przełożyć notariusza. Więc tu jest dowód na to, że zbywca nie miał tych dokumentów i we wrześniu i w październiku przed wyznaczonym terminem u notariusza 06.10.
I wtedy notariusz spisał protokół niestawiennictwa zbywcy.
Czy taki dowód jest twardy?
Ewidentnie zbywca leciał po całości przeciągając transakcję. Tylko kontakt był telefoniczny w większości czasu, więc to słowo przeciw słowu, lecz ostatnie dni września są dowody sms i dowód sms z października, że tych dokumentów nadal nie ma.
Nie było notariusza do 30.09 tylko i wyłącznie z dobrej woli kupujących. Oni chcieli poczekać na zbywca, aż załatwi wszystkie stosowne dokumenty.
I co do umowy przedwstępnej: jest tam zapis, że zadatek zwraca Sprzedający...
Nic nie ma o karze, dwukrotności zadatku w razie w.
Czy ta dwukrotność powinna być na tej umowie przedwstępnej zawarta? Czy to jest zgodnie z prawem należne jak psu buda Kupującym? Jest zapis o zwrocie zadatku. O dwukrotności nie ma wzmianki.
 
anonim cytuj
11-10-2023
Jak tu wygląda sprawa z ewentualnymi roszczeniami? Zbywca zwodził kupujących, zaś Kupujący mieli wszystkie potrzebne dokumenty i z dobrej woli czekali na jego wszystkie dokumenty, by w końcu podpisać umowę u notariusza - nie podpisali bo ciągle zbywca nieruchomości albo nie miał czasu albo potrzebnych dokumentów.


Zgodnie z Kodeksem Cywilnym, umowa przedwstępna zobowiązuje strony do zawarcia umowy właściwej w przyszłości. W przypadku niewykonania umowy przedwstępnej przez jedną ze stron, druga strona ma prawo dochodzić w drodze sądowej wykonania umowy albo odszkodowania.

Są jakieś paragrafy na poparcie tego, że zbywca nie miał prawa odstąpić od umowy?


Tak, odpowiedni przepis to art. 389¹ Kodeksu Cywilnego, który stanowi, że w przypadku niewykonania umowy przedwstępnej przez jedną ze stron, druga strona ma prawo domagać się w drodze sądowej zawarcia umowy głównej. Oznacza to, że jeżeli zbywca nie wywiązał się z umowy przedwstępnej, kupujący może żądać zawarcia umowy właściwej w drodze sądowej.

Czy notarialne poświadczenie o niestawiennictwie zbywcy coś da Kupującym jeżeli oni zrobili to w październiku czyli po dacie 30.09?


Tak, notarialne poświadczenie o niestawiennictwie zbywcy jest dowodem na to, że zbywca nie wypełnił swojego zobowiązania. Jest to ważny dokument, który może być użyty w ewentualnym procesie sądowym jako dowód niewywiązania się zbywcy z umowy.

Czy taki dowód jest twardy?


Notarialne poświadczenie o niestawiennictwie jest silnym dowodem w procesie sądowym, zwłaszcza w połączeniu z innymi dowodami, takimi jak SMS-y czy maile świadczące o niestawiennictwie zbywcy.

Czy ta dwukrotność powinna być na tej umowie przedwstępnej zawarta? Czy to jest zgodnie z prawem należne jak psu buda Kupującym? Jest zapis o zwrocie zadatku. O dwukrotności nie ma wzmianki.


Zgodnie z art. 394 Kodeksu Cywilnego, jeżeli umowa przedwstępna zawiera zapis o zadatku, w przypadku niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga strona może domagać się dwukrotności zadatku. W sytuacji, gdy zapis o dwukrotności zadatku nie został zawarty w umowie, ale jest zapis o zadatku, to w świetle art. 394 kc, kupujący może domagać się zwrotu dwukrotnej wartości zadatku. W związku z powyższym, nawet jeżeli w umowie przedwstępnej nie ma wzmianki o dwukrotności zadatku, kupujący może domagać się jego zwrotu w podwójnej wysokości.
 
anonim cytuj
12-10-2023

Sugerowane Tematy

Podział majątku po rozwodzie.
Posiadam mieszkanie zakupione przed ślubem wzięte na kredyt, na moim prywatnym koncie gdzie przelewana jest wypłata. Od 2015 roku jestem po ślubie, a teraz żona chce się rozwieść i zapowiada że będzie żądać spłaty za opłacany kredyt w tym czasie. Dodam że dopiero od dwóch lat ma stałą pracę, a wcześniej tylko stypendium 1600 zł. Przez większość czasu miałem dwa razy większe dochody, i oprócz spłaty kredytu ze swojego konta i często jeszcze czynsz...
Przedawnienie mandatu u komornika.
W 2013 r. Dostałam mandat za brak legitymacji studenckiej w MPK. W 2014 r. Ponoć został założony nr sprawy. W 2023 r. otrzymałam pismo od komornika, że mam zapłacić mandat. Czy to nie uległo przedawnieniu? ...
Wynagrodzenie na urlopie macierzyńskim
Od lutego do maja byłam na L4 (ciąża mnogą). 14 maja urodziłam więc od tego czasu jestem na macierzyńskim. W trakcie mojego L4 moja firma zgłosiła się do tarczy antykryzysowej, której pomoc można było dostać pod warunkiem że wszystkim pracownikom obniży się etaty do 3/4. Moja firma tak zrobiła. Problem polega na tym że od maja będąc na macierzyńskim zostały mi obliczone pieniążki od podstawy wynagrodzenia 3/4 etatu a nie pełnego.. od lipca prac...
Wyrok za niedokończone pracę społeczne
Witam Mialam zasadzone pracę społeczne, zostało 200h ale skończył się czas na wykonanie ... Kurator wysłał wniosek do sądu o odwieszenie kary . Rozprawa była 4stycznia ... tyle dowiedziałam się od kuratora i że 24.01 wysłano do mnie wyrok który zapadł. Mam pytanie czy jeśli zapadł wyrok i sad odwiesza mi kare i zdecydował o więzieniu to rozumiem że od czasu otrzymania pisma mam 2 tyg aby złożyć wniosek o wstrzymanie i złożyć o dozór elektro...

Wyszukiwarka