Moje 5- letnie dziecko będąc w przedszkolu niechcący zniszczyło okulary nauczycielki. Pani dyrektor powiadomiła mnie, że mam pokryć koszty zakupu nowych okularów

Dzień dobry,
Proszę o poradę - moje 5- letnie dziecko będąc w przedszkolu niechcący zniszczyło okulary nauczycielki. Dzisiaj pani dyrektor powiadomiła mnie, że mam pokryć koszty zakupu nowych okularów, twierdząc że jako rodzic ponoszę odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez moje dziecko. Jednak dziecko było w tym czasie pod opieką szkoły, więc nie uważam abym to ja była temu winna. Trochę głupio mi w stosunku do Pani nauczycielki, ale dlaczego to ja mam ponosić koszty, nie było mnie przy tym, nie miałam na to wpływu. Kto powinien oddać nauczycielce koszty zakupu nowych okularów - ja czy szkoła?
anonim cytuj
02-12-2022
W przypadku szkody wyrządzonej przez dziecko do 13 roku życia, odpowiedzialność ponoszą opiekunowie faktyczni czyli w tym przypadku wychowawcy w szkole. Stanowi o tym fakcie artykuł 427 kodeksu cywilnego.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Dziękuję za odpowiedź. Głupio mi trochę przed nauczycielką, choć to nie moja wina. Czy może ona domagać się odszkodowania od szkoły a nie ode mnie?
 
anonim cytuj
02-12-2022
Tak jak najbardziej
 
anonim cytuj
02-12-2022
Na jakiej podstawie prawnej?
 
anonim cytuj
02-12-2022
Nauczycielka na podstawie przytoczonego przepisu, ponosi odpowiedzialność na podstawie winy w nadzorze. Jej obowiązkiem jest zwrot kosztów zakupu lub naprawy okularów. Nie ma podstaw prawnych do jakichkolwiek żądań do rodziców dziecka- sprawcy szkody.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Nie chodziło mi o rodziców tylko o szkole. Rodzice nie są winni temu tylko odpowiedzialność spada na nauczycielkę. Zazwyczaj szkoła ma ubezpieczenie na takie wypadki
 
anonim cytuj
02-12-2022
Z poprzednich postów o podobnej tematyce, to wychodziło, ze przedszkole powinno mieć wykupione ubezpieczenie i tego typu zdarzenia powinny iść z ich polisy. Aczkolwiek w tamtych sytuacjach to dziecko zniszczyło okulary innego dziecka, nie wychowawcy.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Dokładnie, u nas w przedszkolu dzieci mają taki punkt w ubezpieczeniu przewidziany. Warto sprawdzić.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Jak dziecko zgubi lub przez kogoś rozbije telefon to wina rodziców bo dziecko (nastolatek ) nie powinien go mieć na przerwie. A jeśli małe dziecko zniszczy przez przypadek to wina rodzica ? wina nauczycieli bo źle dopilnowała . Ja bym nie zapłaciła
 
anonim cytuj
02-12-2022
Był podobny post niedawno
Zgodnie z art 415 kc
„Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”
art 426 kc
„Małoletni, który nie ukończył lat trzynastu, nie ponosi odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę”
art 427 kc
„Kto z mocy ustawy lub umowy jest zobowiązany do nadzoru nad osobą, której z powodu wieku albo stanu psychicznego lub cielesnego winy poczytać nie można, ten obowiązany jest do naprawienia szkody wyrządzonej przez tę osobę, chyba że uczynił zadość obowiązkowi nadzoru albo że szkoda byłaby powstała także przy starannym wykonywaniu nadzoru. Przepis ten stosuje się również do osób wykonywających bez obowiązku ustawowego ani umownego stałą pieczę nad osobą, której z powodu wieku albo stanu psychicznego lub cielesnego winy poczytać nie można”
Dziecko pozostawało pod nadzorem placówki zatem za szkody wyrządzone przez dziecko odpowiada przedszkole
 
anonim cytuj
02-12-2022
Pani nauczycielka była w pracy. Niech sobie zgłosi do ubezpieczalni przedszkola. Jako wypadek przy pracy. W żadnym wypadku nie powinnaś oddawać pieniędzy. Po 2 odpowiedzialność za dziecko w tym czasie ponosiło przedszkole a nie ty.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Proszę sprawę zignorować i nie płacić pieniędzy za szkodę, którą powinna pokryć placówka
 
anonim cytuj
02-12-2022
Zgadzam się z niektórymi punktami poruszanymi przez forumowiczów i chciałbym podkreślić kluczowe kwestie w tym temacie:

W przypadku szkody wyrządzonej przez dziecko do 13 roku życia, odpowiedzialność ponoszą opiekunowie faktyczni czyli w tym przypadku wychowawcy w szkole. Stanowi o tym fakcie artykuł 427 kodeksu cywilnego.


Dokładnie, zgodnie z art. 427 Kodeksu cywilnego, osoba zobowiązana do nadzoru nad osobą, której z powodu wieku nie można poczytać winy, jest odpowiedzialna za szkodę wyrządzoną przez tę osobę, chyba że odpowiednio dopełniła obowiązku nadzoru.

Post 8: Z poprzednich postów o podobnej tematyce, to wychodziło, ze przedszkole powinno mieć wykupione ubezpieczenie i tego typu zdarzenia powinny iść z ich polisy. Aczkolwiek w tamtych sytuacjach to dziecko zniszczyło okulary innego dziecka, nie wychowawcy.


O ile przedszkole posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, to powinno skierować się do ubezpieczyciela w sprawie wypłaty odszkodowania. Jednakże to, czy takie ubezpieczenie zostało wykupione i jakie są jego warunki, zależy od konkretnej placówki.

Był podobny post niedawno... Dziecko pozostawało pod nadzorem placówki zatem za szkody wyrządzone przez dziecko odpowiada przedszkole


Zgadza się. To przedszkole, jako opiekun faktyczny, ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez dzieci podczas gdy te znajdują się pod ich opieką, o ile nie udowodni, że uczyniło zadość obowiązkowi nadzoru.

Wnioskując, Pani nauczycielka powinna kierować swoje roszczenie o naprawienie szkody do przedszkola, a nie bezpośrednio do rodziców. Wszelkie próby przerzucenia odpowiedzialności na rodziców w takiej sytuacji nie mają podstaw prawnych.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Okres wypowiedzenia na L4
Witam chciałabym się upewnić w jednej sprawie a mianowicie; Mam stała umowę o pracę, złożyłam wypowiedzenie kierowniczka kazała odpracować 1.5 miesiąca z 3miesiecy. Ok konczy się czas odpracowania a ja wylądowałam na l4 od początku października i raczej juz do końca odpracowania na nim zostanę (termin mija 10.11.2021). Moje pytanie czy jeśli będę tego 10tego na l4 to moja umowa wygasnie? Czy muszę być tego dnia w pracy zeby umowa dobiegła końc...
L4 a zajęcie komornicze.
Pracuje na umowę o pracę u pracodawcy co zatrudnia powyżej 20 osób duży zakład mam komornika i dostaje minimalną krajową bo jest wolna od zajęcia.. Obecnie jestem na L4 cały miesiąc i zastanawiam się czy dalej kwota wolna od zajęcia teraz 2700 dalej mnie obowiązuje i komornik nie ruszy tego ? czy L4 ponad inaczej jest już rozliczane i kwota wolna nie obowiązuje jak przy wynagrodzeniu? Dodam ze l4 płaci pracodawca bo jest to duża firma....
czy muszę płacić za leczenie w szpitalu psychiatrycznym jeśli wygasło mi ubezpieczenie?
Szanowni Państwo! Z dniem dzisiejszym, czyli 30. września 2021 r. kończy mi się ubezpieczenie w ZUSie. Przebywam aktualnie w szpitalu psychiatrycznym w Samodzielnym Wojewódzkim Zespole Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Warszawie (Oddział IV, sala nr 6). Jestem w nim od dnia 8. września 2021 r. Mam 28 lat, dotychczas, byłam ubezpieczona przez swoją uczelnię- Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II w Lublinie. Jednak z powodu, (wg ...
Podwyższenie alimentów.
Chciałabym wywalczyć większe alimenty dla syna, ojciec ukrywa faktyczny dochód, a ja muszę sama sprostać coraz większym kosztom. Przeprowadziłam się z synem bliżej ojca, więc koszty dojazdu dla niego się zmniejszyły. Nie angażuje się zupełnie w życie syna, ten czuje odrzucony. Pytanie, czy jeśli wartość przedmiotu sporu wynosi 6 tys. mogę od niego chcieć 1500 zł? Czy mogę także wspomnieć o złym wpływie na psychikę dziecka i konieczność uczęszczan...

Wyszukiwarka