Związek nieformalny.

Witam,
sytuacja prezentuje się następująco:
1. Będąc w nieformalnym związku jakiś czas temu zakupiłem sobie i ówczesnej partnerce bilety na koncert, który miał się odbyć w 2020 roku.
2. Koncert został przeniesiony na rok 2022 ze względu na pandemię.
3. Na początku tego roku rozstaliśmy się, ustaliliśmy kwestię podziału pieniędzy, ruchomości itd., dodatkowym ustaleniem było to, iż miałem przekazać, teraz już ex-partnerce bilet na koncert najpóźniej w jego dniu. Bilet był do odebrania w kasie w dniu koncertu.
4. Koncert został odwołany dzień przed, a pieniądze za bilety zostały zwrócone ich nabywcom, oczywiście mi też.
5. Ex-partnerka domaga się zwrotu środków za bilet, który miała otrzymać ode mnie.
Pytanie brzmi: czy należą jej się w tym wypadku pieniądze? Umawialiśmy się na przekazanie biletu, a nie jego ekwiwalentu. Nasze ustalenia nie obejmowały sytuacji typu odwołany koncert czy mój brak dojazdu na imprezę (bilety były imienne).
Widzę tu dwie drogi:
1. Umawialiśmy się na zwrot biletu, ja go nie mogę z oczywistych przyczyn oddać, bardzo mi przykro. Pretensje do organizatora / zespołu itd.
2. Umawialiśmy się na zwrot biletu i ex-partnerka chciała iść na koncert. Skoro koncert nie odbył się i bilet nie mógł zostać zrealizowany, a organizator oddał pieniądze, to te pieniądze powinny wrócić do niej.
anonim cytuj
17-09-2023
Tak prawdę powiedziawszy nie musisz nic jej oddawać, związek był nieformalny, ty zapłaciłeś za bilet, ale ona nie jest w jego posiadaniu (jak np. pierścionek).
Owszem, jeśli były przesłanki, że związek będzie trwał długo to ona mogłaby dochodzić tego sądownie, ale... no bez przesady, zanim wyrok doszedłby nawet do skutku to będzie po koncercie a nawet jeśli nie, komuś się będzie chciało sądzić za bilet? Tym bardziej, że tak naprawdę do obdarowania nie doszło.
Podczas ustalania kwestii podziału przy rozstaniu nie obeszło się bez wsparcia ze strony prawników, mamy spisane, kto komu co itd., w tym dokumencie jest ujęte, iż ex otrzyma bilet na koncert. To było 2 mce temu. Gdyby koncert się odbył wszystko byłoby wg ustaleń - dostała bilet, posłuchała muzyki, fajnie.
Ale koncert się nie odbył, a ja dostałem pismo od jej prawnika pt. proszę zwrócić pieniądze za bilet na koncert, do którego nie doszło i za który dostałeś pieniądze z powrotem.
Chodzi mi o przesłanki - czy ma podstawy, aby oczekiwać pieniędzy czy traktujmy ustalenia pierwotne literalnie? Miałaś dostać bilet, nie mam możliwości, aby go oddać, przykro mi.

Wg mnie nie doszło do żadnej darowizny - nie jesteś jej więc nic winny. Obiecałeś jej darowiznę biletu, koncert odwołany - więc do darowizny nie doszło, koniec pieśni.
 
anonim cytuj
17-09-2023
W tej sytuacji, kluczowe jest, czy umowa między tobą a twoją ex-partnerką, w której zobowiązałeś się przekazać jej bilet na koncert, może być uważana za ważną i wiążącą.

Podczas ustalania kwestii podziału przy rozstaniu nie obeszło się bez wsparcia ze strony prawników, mamy spisane, kto komu co itd., w tym dokumencie jest ujęte, iż ex otrzyma bilet na koncert. To było 2 mce temu. Gdyby koncert się odbył wszystko byłoby wg ustaleń - dostała bilet, posłuchała muzyki, fajnie.


Jeśli w ramach rozstania ustalono pisemnie, że ex-partnerka miała otrzymać bilet na koncert, jest to pewnego rodzaju umowa między wami. Jednakże, kluczowe pytanie brzmi, czy zdarzenie odwołania koncertu można uznać za okoliczność, która zwalnia cię od spełnienia tej umowy.

Ale koncert się nie odbył, a ja dostałem pismo od jej prawnika pt. proszę zwrócić pieniądze za bilet na koncert, do którego nie doszło i za który dostałeś pieniądze z powrotem.


W takim przypadku warto skonsultować tę sytuację z prawnikiem. Kwestia, czy jesteś zobowiązany do zwrócenia pieniędzy, zależy od interpretacji zawartej umowy i okoliczności odwołania koncertu. Prawnik będzie w stanie ocenić, czy ex-partnerka ma podstawy do żądania zwrotu pieniędzy, czy też okoliczności odwołania koncertu zwalniają cię od spełnienia umowy. Warto również zbadać, czy twoja była partnerka ma podstawy do składania takich roszczeń przed sądem.
 
anonim cytuj
20-09-2023

Sugerowane Tematy

Ustalenie ojcostwa po osiągnięciu pełnoletności przez dziecko.
Czy ojciec po ukończeniu pełnoletności dziecka może wnieść do sądu o testy dna? Wypisuje do mnie ojciec po 22 latach, że mam jechać z nim na dobrowolne testy dna, a wolałabym żeby to on sam wniósł i żebym dostała pismo z sądu. A stale mi tłumaczy, że on tego nie może zrobić, że mam z nim jechać, a jak nie to mam napisać pismo do komornika o umorzenie zaległych alimentów....
Mandat za brak biletu
Witam. Otrzymałam ostatnio mandat poczta za brak biletu w strefie parkowania z dnia 10.02.2020r. Wiem, ze bilet za parkowanie był, gdyż zawsze tego pilnuje. Dzwoniłam do Zarządu Dróg Miasta, Pan z którym rozmiawialam stwierdził, ze ma zdjęcie samochodu i widać, ze jest coś za szyba ale zdjęcia są niewyraźne i nie można stwierdzić czy była opłata. W tym wypadku polecił napisać odwołanie na tej podstawie. Tak tez zrobiłam. Otrzymałam odpowiedz od...
Renta po mężu.
Witam, zostałam wdową w wieku 40 lat i nieletnim uczącym się dzieckiem. Jak będzie przyznana renta rodzinna. Dla dziecka wiem że do 18 tego roku lub do 25 gdy będzie się uczyć. Co z żoną po zmarłym jak to jest? Jest może ktoś w podobnej sytuacji bądź był?...
Dofinansowanie na działalność z PUP a negatywna historia kredytowa.
Dzień dobry, Czy podczas starania się o dofinansowanie pierwszej działalności gospodarczej może mieć wpływ negatywna historia kredytowa? (Mam na myśli brak długów, ale długi które istniały w przeszłości) czy to powód do eliminacji takiego wniosku?...

Wyszukiwarka