Najem okazjonalny

Witam serdecznie,
piszę tutaj poniewaz moze juz ktos mial podobne doswiadczenia i może mi poradzić co powinienem zrobić w tej sytuacji. Od ponad czterech lat wynajmuje mieszkania na umowie najmu okazjonalnego. Do tej pory mialem juz trzech lokatorów. Przy dwóch pierwszych nie bylo problemow. Mieszkanie zostało pozostawiane w stanie do posprzątania, lekkiego odświeżenia i mogłem wynająć je dalej. Przy ostatniej kobiecie odebrałem mieszkanie w mocno nie posprzątanym stanie. Kobieta sie skarzyla na złamaną rękę i dużo stresu. Kobieta chciała wyprowadzić się wcześniej i znalazła lokatorów na swoje miejsce. Mieszkanie przegladnalem z grubsza, zrobilo mi sie jej troche szkoda. Zrobiłem z nia protokół zdawczo odbiorczy, gdzie nie uwzględniłem rzeczy, które odkryłem podczas porządkowania mieszkania później, bo były ukryte. Protokół zdawczo odbiorczy był w piątek, a podpisanie nowej umowy i rozwiązanie starej w niedziele.
Mieszkanie po późniejszym oglądnięciu było w strasznym stanie. Odbiór zaburzał zapach lenora od świeżo wypranych zasłon i koca z kanapy. Kanapa okazała się bardzo poplamiona i śmierdziała moczem zwierzęcym. Znalazłem również zaschnięte odchody za lodowka i duzo ukrytch usterek. To cale doswiadczenie kosztowalo mnie czyszczenie kanapy (200zl), wszelkich zakupów na 700zl, nie wliczając w to robocizny, gdzie udalo mich sie to zalatwic z pomoca rodziny.
Chciałbym potrącić z kaucji chociaz za czyszczenie kanapy i cenę materiałów dodatkowo rachunki, poniewaz Pani zalega za prąd dwa miesiące i jeden za gaz. Jak to wygląda prawnie, kiedy nie uwzględniłem tych rzeczy w protokole zdawczo - odbiorczym? Teoretycznie z tego co mi wiadomo to nie powinien tego robić. Dla dowodu mam zdjecia, ktore zostaly wykonane kilka godzin po odbiorze mieszkania.
Kobieta się na to nie zgadza i twierdzi, ze to nieprawda i powołuje się na ten dokument. O zwierzęciu nic nic wiedzialem i nie myslalem, ze tak moja czujność zawiedzie przy odbieraniu mieszkania. Jako ciekawostke nadmienie, ze Pani byla w ndz bez przesłanek, które by wskazywały na wcześniejszą złamaną rękę.

Dziekuje za pomoc!
anonim cytuj
12-07-2023
Najpierw chciałbym podkreślić, że kwestia potrącania z kaucji kosztów naprawy uszkodzeń lub sprzątania, które nie zostały uwzględnione w protokole zdawczo-odbiorczym, jest dość skomplikowana i zależy od okoliczności konkretnego przypadku.

Zgodnie z art. 681 § 2 Kodeksu Cywilnego (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93), najemca jest zobowiązany do zwrócenia rzeczy wynajmowanej w stanie niepogorszonym, z wyjątkiem zmian wynikłych z normalnego użytkowania. Jeśli zasłaniając stan mieszkania, najemca złamał te zasady, to w teorii mógłby być zobowiązany do pokrycia kosztów naprawy.

Problem w Twoim przypadku polega na tym, że te szkody nie zostały uwzględnione w protokole zdawczo-odbiorczym, co jest zazwyczaj kluczowym dokumentem w tego typu sporach. Jeśli szkody nie zostały w nim uwzględnione, może być trudno udowodnić, że powstały one podczas najmu przez tę konkretną osobę, a nie później.

Mimo to, warto zaznaczyć, że zdjęcia wykonane tuż po odbiorze mieszkania mogą być pewnym dowodem, choć ich moc dowodowa jest niższa niż protokołu zdawczo-odbiorczego.

Jeśli chodzi o zaległe rachunki, zgodnie z art. 681 § 1 Kodeksu Cywilnego najemca jest zobowiązany do ponoszenia kosztów związanych z utrzymaniem rzeczy najmu, chyba że umowa stanowi inaczej. Jeżeli zaległe rachunki dotyczą okresu, w którym mieszkanie było wynajmowane przez tę osobę, to teoretycznie powinna ona je uregulować.

W tym przypadku, ze względu na skomplikowaną sytuację, najbezpieczniej byłoby skonsultować się z prawnikiem lub radcą prawnym, który mógłby dokładnie przeanalizować Twoją sytuację i doradzić, jakie masz prawa i jakie są Twoje możliwości działania.
 
anonim cytuj
22-07-2023

Sugerowane Tematy

Rozmieniarka na myjni automatycznej po wrzuceniu banknotu 100 zł nie rozmieniła ani złotówki, co zrobić??
Rozmieniarka na myjni automatycznej po wrzuceniu banknotu 100zl nie rozmienila ani złotówki, ale pochłonęła bezpowrotnie banknot. Infolinia milczy, co zrobić aby odzyskać 100zl?...
Jak odnaleźć testament sporządzony około 2009 roku u notariusza?
Jak odnaleźć testament sporządzony około 2009 roku u notariusza? Wiadomo jedynie w jakim mieście był notariusz, ale nie wiadomo na pewno kto to był, wiadomo kto był testatorem i spadkobiercą i na tym wiedza się kończy. Elektroniczny rejestr testamentów powstał dwa lata później. Notariusz u którego prawdopodobnie został sporządzony testament odpowiedział, że po 10 latach przekazuje wszystkie akta do sądu i już śladu po testamencie u siebie n...
Umowa najmu czy użyczenia.
Dzień dobry. W związku z rejestracją działalności gospodarczej potrzebuje tytułu prawnego do nieruchomości, w której będzie wykonywana działalność. Od kilku lat mieszkam z chłopakiem. Dwa lata temu kupowaliśmy mieszkanie, ale wszystko jest na niego. Jak w najłatwiejszy sposób bez ponoszenia kosztów uzyskać tytuł prawny do nieruchomości? W przypadku podpisania umowy najmu nawet na jakąś małą kwotę, to i tak on będzie musiał rozliczać podatek, a wi...
Ubezpieczenie PZU.
Dzień dobry, mam dodatkowe ubezpieczenie PZU grupowe, które opłacam w pracy. Jest tam zawarty wariant odszkodowania w wypadku śmierci bliskich. Czy należy mi się odszkodowanie z tytułu śmierci teścia - zmarł w XI 2022 r., gdy jestem po rozwodzie z jego synem już od 15 lat? Z teściem utrzymywałam przyjazne kontakty....

Wyszukiwarka