czy na umowie zlecenie musze odrabiać dni za chorobowe?

Pracuje na umowę zlecenie. Na 3 dni, łącznie z dziś miałam l4. Jutro wracam do pracy. Za te 3 dni przychodziła za mnie szefowa do pracy. Teraz słyszałam, że będę musiała odrabiać te godziny co byłam na zwolnieniu. Czy to na umowie zlecenie jest zgodne z prawem?
anonim cytuj
21-10-2021
Nie dostaniesz wynagrodzenia za ten okres. A reszta zależy od umowy. Za ten okres moze dostaniesz zasilek chorobowy o ile odprowadzasz dobrowolna skladke chorobowa minimum 90 dni.
 
anonim cytuj
21-10-2021
Jeśli zgodnie z umową masz do wypracowania jakieś godziny to będziesz musiała je odrobić albo dostaniesz mniejsze wynagrodzenie, wszystko zależy od zapisów w umowie.
 
anonim cytuj
21-10-2021
Jeśli zgodnie z umową masz do wypracowania jakieś godziny to będziesz musiała je odrobić albo dostaniesz mniejsze wynagrodzenie, wszystko zależy od zapisów w umowie.

nie mam określonej liczby godzin. W umowie jest zawarta po prostu stawka godzinowa.
 
anonim cytuj
21-10-2021
Jeśli zgodnie z umową masz do wypracowania jakieś godziny to będziesz musiała je odrobić albo dostaniesz mniejsze wynagrodzenie, wszystko zależy od zapisów w umowie.
nie mam określonej liczby godzin. W umowie jest zawarta po prostu stawka godzinowa.

to zleceniodawca nie ma prawa żądać odrobienia żadnych godzin.
 
anonim cytuj
21-10-2021
Po pierwsze, jeśli pracujesz na podstawie umowy zlecenia, a nie umowy o pracę, pracodawca nie ma obowiązku wypłacania Ci wynagrodzenia za dni, w których nie świadczyłaś pracy z powodu choroby. Jeśli jednak odprowadzasz składki na ubezpieczenie chorobowe, przysługuje Ci zasiłek chorobowy z ZUS za okres niezdolności do pracy.

Po drugie, jeśli w Twojej umowie zlecenia nie jest określona konkretna liczba godzin do wypracowania, zleceniodawca nie ma prawa żądać od Ciebie odrobienia godzin za czas nieobecności z powodu choroby. Prawo do wynagrodzenia powinno być uzależnione od wykonania konkretnego zadania, a nie od liczby przepracowanych godzin.

Po trzecie, warto również zwrócić uwagę na to, czy w umowie zlecenia są zawarte zapisy dotyczące ewentualnej nieobecności z powodu choroby oraz ewentualnego odrabiania nieobecności. Jeśli takie zapisy istnieją i są one korzystne dla Ciebie, zleceniodawca powinien się ich trzymać.
 
anonim cytuj
07-08-2023
A jak to jest z tym zasiłkiem chorobowym? Nie jestem pewna, czy odprowadzałam te składki na ubezpieczenie chorobowe. Czy jest jakiś sposób, żeby to sprawdzić? I czy te 90 dni, o których piszecie, to muszą być dni pod rząd, czy może być to łączna ilość dni, kiedy płaciłam składki?
 
anonim cytuj
07-08-2023
Jeżeli chodzi o kwestię odrobienia godzin na umowie zlecenie w przypadku nieobecności z powodu choroby:

W myśl art. 734 Kodeksu cywilnego, zleceniobiorca zobowiązany jest do wykonania czynności określonej w umowie. Jeśli umowa zlecenia nie określa konkretnego zakresu godzin do odpracowania, ale jedynie stawkę godzinową, to zleceniodawca nie ma podstaw prawnych do żądania odrobienia godzin za czas nieobecności z powodu choroby.
Co do zasiłku chorobowego:

Aby przysługiwał zasiłek chorobowy, należy odprowadzać składki na ubezpieczenie chorobowe. Składki te muszą być odprowadzane przez okres co najmniej 90 dni w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed dniem zachorowania (zgodnie z art. 23 oraz art. 24 Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa). Nie muszą to być dni pod rząd. W przypadku wątpliwości co do opłacania składek, najlepszym źródłem informacji będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, z którym można się skontaktować w celu weryfikacji statusu ubezpieczenia.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Porozumienie stron przy przejściu na emeryturę.
Złożyłam podanie o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron i jednocześnie o ponowne przyjęcię ponieważ chciałbym kontynuować pracę na obecnym stanowisku. Jeszcze nie otrzymałam oficjalnej odpowiedzi od mojego pracodawcy ale dowiedziałam się że jest zgoda na zawarcie umowy tylko na 3 miesiące. Jestem bardzo zawiedziona takim postanowieniem ponieważ wszyscy pracownicy którzy zostają w pracy dostają zgodę na 33 miesiące na czas określony. ...
zamknięta uczelnia / zwrot kosztów
Dzień dobry. Studiowałam jeden rok na prywatnej uczelni medycznej, w czerwcu poinformowano nas, że uczelnia się zamyka. Szukam innych uczelni i wszędzie otrzymuję informację, że z powodu dużej różnicy programowej mogę zostać przyjęta ale znowu na pierwszy semestr. Czy mogę założyć sprawę uczelni o zwrot kosztów?...
Zmiana warunków pracy bez mojej zgody
Hej, mam do was forum dlajurysty.pl pytanie, bo coś mnie zastanawia i zaczynam się stresować. W pracy szef zaczął ostatnio nawijać coś o zmianie warunków pracy, mówił coś o przeniesieniu mnie do innej działu i chyba chce mi zmienić stanowisko. A ja tutaj się zastanawiam, bo jak na razie nic mi nie powiedział na 100%, ale coś czuję, że to na mnie. Czy on może mi tak po prostu, z dnia na dzień, powiedzieć, że od jutra siedzę w innym miejscu i r...
Czy muszę spłacać długi zmarłego brata?
Czy muszę spłacać długi zmarłego brata? Przejazd bez ważnego biletu,6 lat temu. Brat nie żyje prawie 3 lata....

Wyszukiwarka