Zaliczka czy zadatek?

W takim układzie należy to traktować jak zadatek.
Ale w przypadku nie wywiązania się przez dewelopera z umowy powinien on zwrócić 5000pln raz, dwa, a tu oddaje tylko 5000. Czy taka umowa jest zgodna z prawem?

Tak, ponieważ kc przewiduje, że strony mogą się tak umówić.
Jest napisane ze deweloper zapłaci Klientowi karę umowna 5000, ale nie ma nic kiedy zwróci pieniądze za opłatę rezerwacyjna, której dokonał Klient....czy powinna być uiszczona faktura za taka formę rezerwacji?

Moim zdaniem wychodzi na to samo z tym, że jest to zrobione dosyć pokrętnie.
czy powinna być uiszczona faktura za taka formę rezerwacji?

Zgaduję, że działanie dewelopera ma właśnie na celu ominięcie obowiązku podatkowego tą metodą. Nie znam jednak prawa podatkowego na tyle by wypowiedzieć się na ile takie zachowanie jest skuteczne w sensie czy powoduje powstanie obowiązku podatkowego i wystawienia faktury.
czy ja jako pracownik dewelopera powinnam mieć pełnomocnictwo do podpisywania umów rezerwacyjnych, czy wystarczy dokument typu umowa o pracę?

Pełnomocnictwo.
anonim cytuj
20-09-2023
ozpatrując kwestię zaliczki i zadatku, trzeba jasno rozróżnić te dwa terminy, bo choć są podobne, mają odmienne konsekwencje prawne:

Zadatek ma charakter potwierdzający zawarcie umowy i zabezpieczający jej wykonanie. Jeżeli jedna ze stron odstąpi od umowy, strona, która dała zadatek, traci go na rzecz drugiej strony, natomiast jeżeli druga strona odstąpi od umowy, jest obowiązana zwrócić zadatek w podwójnej wysokości. Jest to uregulowane w art. 394 Kodeksu cywilnego.

Zaliczka nie ma takiego charakteru zabezpieczającego. W przypadku nie wykonania umowy, strona, która wpłaciła zaliczkę, ma prawo do jej zwrotu.

Ale w przypadku nie wywiązania się przez dewelopera z umowy powinien on zwrócić 5000pln raz, dwa, a tu oddaje tylko 5000. Czy taka umowa jest zgodna z prawem?


Jeżeli kwota 5000 PLN miała charakter zadatku, to w przypadku odstąpienia od umowy przez dewelopera, zgodnie z art. 394 kc, deweloper powinien zwrócić dwa razy tę kwotę. Jeśli nie przewiduje tego umowa, może to być niezgodne z prawem.

Jest napisane ze deweloper zapłaci Klientowi karę umowna 5000, ale nie ma nic kiedy zwróci pieniądze za opłatę rezerwacyjna, której dokonał Klient....czy powinna być uiszczona faktura za taka formę rezerwacji?


Opłata rezerwacyjna, choć nie jest bezpośrednio uregulowana w Kodeksie cywilnym, często ma charakter zadatku lub zaliczki. Jeśli w umowie nie ma jasno określonego terminu zwrotu opłaty rezerwacyjnej, może to budzić wątpliwości co do jej charakteru. Co do kwestii faktury, jeśli opłata rezerwacyjna miała charakter transakcji handlowej, powinna być wystawiona odpowiednia faktura.

czy ja jako pracownik dewelopera powinnam mieć pełnomocnictwo do podpisywania umów rezerwacyjnych, czy wystarczy dokument typu umowa o pracę?


Pełnomocnictwo to odrębny dokument, który uprawnia do podejmowania określonych czynności w imieniu i na rzecz dewelopera. Umowa o pracę nie jest odpowiednim dokumentem do podpisywania umów rezerwacyjnych w imieniu dewelopera. Aby uniknąć wątpliwości prawnych, lepiej jest posiadać odpowiednie pełnomocnictwo.
 
anonim cytuj
21-09-2023

Sugerowane Tematy

zwolnienie dyscyplinarne
Witam czy jeżeli pracodawca narzuci zbyt wiele zadań do wykonania jednego dnia i wykonam tylko jakaś część powiedzmy 70% i tak przez jakiś okres ( poprostu fizycznie nie dam rady ) to może to grozić zwolnieniem dyscyplinarnym?...
Pracodawca nie odprowadza składek ZUS.
Pracodawca od kilkunastu lat nie odprowadza składek za pracowników do ZUS. Pracownicy są zgłoszeni do ubezpieczenia. Jakie będą tego konsekwencje dla pracowników?...
ucieczka po "ustawce"
Młody człowiek lat 19 został złapany przez policję z kijem bejsbolowym (uciekał po "ustawce"). Osadzono go na dołku. Wcześniej karany. Jakie może mieć zarzuty?...
Co to jest i jak działa zawieszenie wykonania kary?
Cześć wszystkim, Mój brat został skazany za drobne przestępstwo i sąd orzekł "zawieszenie wykonania kary". Jestem trochę zdezorientowany i nie do końca rozumiem, co to oznacza. Czy to znaczy, że nie musi odsiadywać wyznaczonego czasu w więzieniu? Dodatkowo, czy ktoś może mi wyjaśnić, jakie są zasady zawieszenia wykonania kary? Czy są jakiekolwiek warunki, które musi spełniać podczas okresu zawieszenia? I co się stanie, jeżeli złam...

Wyszukiwarka