Prawdopodobne zwolnienie.

Jestem zatrudniona w firmie od 6 lat. 4 lata nieobecności (3 ciąże +macierzyński i rodzicielski). Podczas mojej nieobecności zaczęły się zwolnienia pracowników ze względu na mały obrót itp.
Podejrzewam że po moim powrocie tez tak skończę...pytanie co mi się należy i czy w ogóle mi się coś należy od pracodawcy.
Zwolnienia są po prostu za porozumieniem stron "bo nie potrzeba tyle pracowników".
anonim cytuj
03-10-2023
Ilu pracowników na umowę o pracę zatrudnia pracodawca? Jeżeli co najmniej 20 to w przypadku gdy argumentem jest "nie potrzeba tyłu pracowników" mamy do czynienia z likwidacją stanowiska pracy. Wiąże się to z wypłatą odprawy dla pracownika. Niech Pani nie podpisuje zwykłego porozumienia stron, bo zasiłek będzie się należał po trzech miesiącach i nie dostanie Pani odprawy od pracodawcy. W wypowiedzeniu powinien być podany powód czyli "w związku z likwidacją stanowiska pracy".
 
anonim cytuj
03-10-2023
Przede wszystkim żadne porozumienie stron.
Jak już chce cię zwolnić bo jest za dużo pracowników to niech wypowie ci umowę i niech tym uzasadni.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Jestem zatrudniona w firmie od 6 lat. 4 lata nieobecności (3 ciąże +macierzyński i rodzicielski).


Warto podkreślić, że pracownica, która korzystała z urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego, jest chroniona przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Zgodnie z art. 177 § 3 Kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownicy w ciąży oraz pracownicy, która jest na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim, na warunkach i zasadach określonych w przepisach o zasiłkach macierzyńskich. Tak więc, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownicy od momentu zgłoszenia ciąży do momentu upływu miesiąca od zakończenia urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego.

Natomiast, jeśli chodzi o kwestię zwolnienia:

Zwolnienia są po prostu za porozumieniem stron "bo nie potrzeba tyle pracowników".


W sytuacji, gdy pracodawca rzeczywiście argumentuje zwolnienia nadmiarem pracowników, a firma zatrudnia co najmniej 20 pracowników, możemy mówić o zwolnieniach grupowych. Procedury takich zwolnień reguluje art. 1 Ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Należy jednak zwrócić uwagę, że przyczyny takiego zwolnienia powinny być rzeczywiście uzasadnione i nie mające związku z pracownikami, a więc np. restrukturyzacją przedsiębiorstwa, której celem jest redukcja kosztów.

Porozumienie stron (art. 38 Kodeksu pracy) jest legalnym sposobem rozwiązania umowy o pracę, ale pracownik nie jest zobowiązany do akceptacji takiej propozycji. Co więcej, decyzja o przyjęciu takiego porozumienia może wpłynąć na możliwość ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych (pracownik musi przepracować minimum 6 miesięcy od daty zawarcia porozumienia, aby mógł ubiegać się o zasiłek).

W sytuacji wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę z przyczyn niedotyczących pracownika, pracownikowi może przysługiwać odprawa pieniężna, ale tylko wtedy, gdy przyczyną rozwiązania umowy jest likwidacja zakładu pracy lub inna przyczyna niezwiązana z pracownikiem (art. 8 Ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników).

Każda sytuacja jest indywidualna, a przedstawione tu informacje oparte są na ogólnie dostępnych przepisach i mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów konkretnej sprawy. Warto więc przyjrzeć się dokładnie okolicznościom, w jakich dochodzi do ewentualnego zwolnienia oraz szczegółom konkretnego przypadku.
 
anonim cytuj
05-10-2023

Sugerowane Tematy

Podział majątku po rozwodzie.
Witam, jestem po rozwodzie, nie mam podziału majątku. Mieszkam w domu, który kupiliśmy w trakcie trwania małżeństwa, na który wzięliśmy kredyt hipoteczny i to ja spłacam raty kredytu. Mój były mąż ma syna w nowym związku. Moje pytanie czy należy mu się część z tego majątku?...
Zwolnienie na opiekę nad zdrowym dzieckiem.
Witam, jakis czas temu poruszalem temat apropo zwolnienia opiekuńczego i nie do konca sprawa się wyjaśniła.. Otóż partnerka (nie żona) przebywa w szpitalu mamy w domu male dziecko, jako ze nie ma możliwości zeby ktos inny zajmowal sie dzieckiem, ja siedze w domu. Chcialem w szpitalu zeby lekarz dal zwolnienie na opieke nad dzieckiem, lecz ten dal zaswiadczenie o pobycie partnerki w szpitalu i skierował do lekarza pierwszego kontaktu, po wizycie w...
Czy najemca musi się wyprowadzić w ciągu miesiąca?
Dzień dobry, Właściciel wynajmowanego przez moją mamę mieszkania poinformował ją, że ma się w ciągu miesiąca (do 20.10) wyprowadzić. Faktycznie w umowie jest miesięczny okres wypowiedzenia. Ale czy faktycznie tak to działa? Czy można jakoś walczyć z właścicielem?...
Oszustwo kredytowe.
Zostałam zmanipulowana telefonami i zaciągnęłam duży kredyt, wpłaciłam go na konto podane przez oszustów.. pieniądze straciłam jest jakaś szansa żeby walczyć miał może ktoś podobną sytuację i porozmawia ze mną co robić dalej....

Wyszukiwarka