Prawdopodobne zwolnienie.

Jestem zatrudniona w firmie od 6 lat. 4 lata nieobecności (3 ciąże +macierzyński i rodzicielski). Podczas mojej nieobecności zaczęły się zwolnienia pracowników ze względu na mały obrót itp.
Podejrzewam że po moim powrocie tez tak skończę...pytanie co mi się należy i czy w ogóle mi się coś należy od pracodawcy.
Zwolnienia są po prostu za porozumieniem stron "bo nie potrzeba tyle pracowników".
anonim cytuj
03-10-2023
Ilu pracowników na umowę o pracę zatrudnia pracodawca? Jeżeli co najmniej 20 to w przypadku gdy argumentem jest "nie potrzeba tyłu pracowników" mamy do czynienia z likwidacją stanowiska pracy. Wiąże się to z wypłatą odprawy dla pracownika. Niech Pani nie podpisuje zwykłego porozumienia stron, bo zasiłek będzie się należał po trzech miesiącach i nie dostanie Pani odprawy od pracodawcy. W wypowiedzeniu powinien być podany powód czyli "w związku z likwidacją stanowiska pracy".
 
anonim cytuj
03-10-2023
Przede wszystkim żadne porozumienie stron.
Jak już chce cię zwolnić bo jest za dużo pracowników to niech wypowie ci umowę i niech tym uzasadni.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Jestem zatrudniona w firmie od 6 lat. 4 lata nieobecności (3 ciąże +macierzyński i rodzicielski).


Warto podkreślić, że pracownica, która korzystała z urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego, jest chroniona przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Zgodnie z art. 177 § 3 Kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownicy w ciąży oraz pracownicy, która jest na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim, na warunkach i zasadach określonych w przepisach o zasiłkach macierzyńskich. Tak więc, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownicy od momentu zgłoszenia ciąży do momentu upływu miesiąca od zakończenia urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego.

Natomiast, jeśli chodzi o kwestię zwolnienia:

Zwolnienia są po prostu za porozumieniem stron "bo nie potrzeba tyle pracowników".


W sytuacji, gdy pracodawca rzeczywiście argumentuje zwolnienia nadmiarem pracowników, a firma zatrudnia co najmniej 20 pracowników, możemy mówić o zwolnieniach grupowych. Procedury takich zwolnień reguluje art. 1 Ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Należy jednak zwrócić uwagę, że przyczyny takiego zwolnienia powinny być rzeczywiście uzasadnione i nie mające związku z pracownikami, a więc np. restrukturyzacją przedsiębiorstwa, której celem jest redukcja kosztów.

Porozumienie stron (art. 38 Kodeksu pracy) jest legalnym sposobem rozwiązania umowy o pracę, ale pracownik nie jest zobowiązany do akceptacji takiej propozycji. Co więcej, decyzja o przyjęciu takiego porozumienia może wpłynąć na możliwość ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych (pracownik musi przepracować minimum 6 miesięcy od daty zawarcia porozumienia, aby mógł ubiegać się o zasiłek).

W sytuacji wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę z przyczyn niedotyczących pracownika, pracownikowi może przysługiwać odprawa pieniężna, ale tylko wtedy, gdy przyczyną rozwiązania umowy jest likwidacja zakładu pracy lub inna przyczyna niezwiązana z pracownikiem (art. 8 Ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników).

Każda sytuacja jest indywidualna, a przedstawione tu informacje oparte są na ogólnie dostępnych przepisach i mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów konkretnej sprawy. Warto więc przyjrzeć się dokładnie okolicznościom, w jakich dochodzi do ewentualnego zwolnienia oraz szczegółom konkretnego przypadku.
 
anonim cytuj
05-10-2023

Sugerowane Tematy

Czy komornik może zająć niemieckie konto?
Witam. Mam zameldowanie w Polsce lecz przebywam w Niemczech. Czy komornik za długi które ma w Polsce może zająć mi niemieckie konto ??...
Odkupienie działalności.
Kupuję z kumplem biznes od osoby trzeciej. Umowa którą nam zaproponowano to bubel i chcemy mieć inną, dobrze napisaną, więc będziemy musieli opłacić prawnika. Pytanie tutaj: Czy do umowy sprzedaży działalności wystarczy dowolny prawnik, potrzebny jest jakiś prawnik z konkretną specjalizacją, czy może po prostu marsz do notariusza?...
Upadłość konsumencka.
Dzień dobry . Mam kolegę bardzo zadłużonego . Chciał on sprzedać nieruchomość ale dowiedział się że nie może bo 1/4 domu ma rodzina z Niemiec z którą nie ma żadnego kontaktu a 3/4 ma on odziedziczone w spadku wraz z długami po jego zmarłej matce. Chcę się dowiedzieć czy faktycznie nie może tej nieruchomości sprzedać ?...
Przymusowe leczenie.
Cześć! Mam w domu alkoholika - ojca. Przez alkohol już stracił prawo jazdy oraz pracę (aktualnie znalazł nową). Pije od zawsze odkąd pamiętam, raz mniej raz więcej. Był na odwyku dwa miesiące ale nic to nie dało. Większość majątku jest zdobyta przez mamę i ona nie chce mu oddać połowy bo mu się nie należy więc męczy się z tym człowiekiem pod jednym dachem. Jednak psychicznie się to bardzo odbija na rodzinie. Czy można go gdzieś zgłosić? Jakie...

Wyszukiwarka