Nie chcę by dziecko było przesłuchiwane, bo ono nie pamięta nic złego. Nie chcę mu mieszać w głowie, na siłę wymuszać przypomnienie sobie złych rzeczy.
Jeżeli chodzi o przesłuchanie dziecka, to sąd rodzinny kieruje się przede wszystkim dobrem dziecka. Przesłuchanie dziecka następuje tylko wtedy, gdy jest to konieczne i jeśli istnieją uzasadnione powody do przesłuchania. W świetle art. 183 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, dziecko powyżej 10 roku życia może zostać przesłuchane, ale sąd może odstąpić od przesłuchania, jeśli jest to zgodne z dobrem dziecka.
Co do zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, to:
jeśli chodzi o znęcanie się i groźby, które są ścigane z wniosku pokrzywdzonej, można faktycznie cofnąć wniosek o ściganie, co skutkować może umorzeniem postępowania. Wystarczy napisać proste pismo do organu prowadzącego postępowanie (policji/prokuratury) z informacją, że cofa Pani wniosek o ściganie.
jeżeli chodzi o gwałt, to jest to przestępstwo ścigane z urzędu. Oznacza to, że nawet jeśli wycofa Pani zawiadomienie, postępowanie w tej kwestii może być kontynuowane, chociaż oczywiście Pani stanowisko jako pokrzywdzonej będzie miało znaczenie dla dalszych działań prokuratury.
Jednak warto zaznaczyć, że cofnięcie wniosku czy zawiadomienia nie równa się z wycofaniem złożonych wcześniej zeznań. Wprowadzenie w błąd organu ścigania może być traktowane jako przestępstwo z art. 233 Kodeksu karnego, polegające na fałszywym zawiadomieniu o popełnieniu przestępstwa.
Jeśli chodzi o sąd rodziny i prawo do kontaktów z dzieckiem, postępowanie to jest oddzielne od postępowania karnego. Jednakże sąd rodzinny może uwzględnić okoliczności dotyczące postępowania karnego przy podejmowaniu decyzji o prawach rodzicielskich.
Zalecam jednak dokładne przemyślenie decyzji oraz zastanowienie się nad długoterminowymi konsekwencjami dla Pani i dla dziecka.