Wycofanie zawiadomienia.

Złożyłam zawiadomienie o znęcaniu się nade mną i dziecku, groźbach karalnych, gwałtach przez męża. Zostałam przesłuchana. Chciałabym wycofać zawiadomienie. Nie udźwignę tego psychicznie. Jak napisać taki wniosek, by był skuteczny? Dziecko nie pamięta złych wydarzeń, kontakty ojca z dzieckiem zabezpieczone są w obecności kuratora, a sprawozdania są dobre, jesteśmy w czasie rozwodu i mieszkamy osobno, niedługo będą badania w OZSS w celu oceny kompetencji wychowawczych oraz jak powinny wyglądać kontakty. Nie chcę by dziecko było przesłuchiwane, bo ono nie pamięta nic złego. Nie chcę mu mieszać w głowie, na siłę wymuszać przypomnienie sobie złych rzeczy (chodzi tak naprawdę o dwie sytuacje, które później się nie powtarzały). Czy takie argumenty wystarcza by sprawa została umorzona? Bardzo proszę o poradę, zrobiłam błąd. Moje zeznania były prawdziwe, załączone były dowody. Ale jednak tego nie udźwignę. Na końcu przesłuchania policjant powiedział, że i tak nie skażą go za coś takiego. Na pewno nie dostanie zakazu kontaktu z dzieckiem. A kurator z kontaktów ma o nim dobre zdanie. Nie chcę brnąć dalej w tą sprawę. O dziecko dbam, jest zdrowe, bezpieczne. Rozwija się dobrze. Nie jestem żadną patologia. Jak napisać wniosek o cofnięcie wniosku o ściganie i umorzenie sprawy, żeby sobie nie narobić problemów?
anonim cytuj
08-09-2023
Bardzo proszę o pomoc. Zrobiłam to za czyjąś namową i teraz żałuję. Przemoc skończyła się razem z moją wyprowadzka. Policjant mnie bardzo nastraszył w trakcie przesłuchania. Nie chcę tego ciągnąć, bo już teraz ma to bardzo negatywny wpływ na mnie... Nie chcę sobie w kółko przypominać tego wszystkiego, męczyć dziecka i jeszcze zmagać się ze stresem, bezsennością, rozproszeniem uwagi.
Policjant miał racje.
Nikt nie chce powtórki z historii Kamilka z Częstochowy. Kto wie czy zaraz nie wybaczysz wszystkiego.

Nie wybaczę. Wyprowadziłam się już dawno temu. Nie jestem durna i proszę mnie tak nie traktować. Nie była to też odpowiedź na pytanie.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Złożyłam zawiadomienie o znęcaniu się nade mną i dziecku, groźbach karalnych, gwałtach przez męża. Zostałam przesłuchana. Chciałabym wycofać zawiadomienie. Nie udźwignę tego psychicznie. Jak napisać taki wniosek, by był skuteczny? Dziecko nie pamięta złych wydarzeń, kontakty ojca z dzieckiem zabezpieczone są w obecności kuratora, a sprawozdania są dobre, jesteśmy w czasie rozwodu i mieszkamy osobno, niedługo będą badania w OZSS w celu oceny kompetencji wychowawczych oraz jak powinny wyglądać kontakty. Nie chcę by dziecko było przesłuchiwane, bo ono nie pamięta nic złego. Nie chcę mu mieszać w głowie, na siłę wymuszać przypomnienie sobie złych rzeczy (chodzi tak naprawdę o dwie sytuacje, które później się nie powtarzały). Czy takie argumenty wystarcza by sprawa została umorzona? Bardzo proszę o poradę, zrobiłam błąd. Moje zeznania były prawdziwe, załączone były dowody. Ale jednak tego nie udźwignę. Na końcu przesłuchania policjant powiedział, że i tak nie skażą go za coś takiego. Na pewno nie dostanie zakazu kontaktu z dzieckiem. A kurator z kontaktów ma o nim dobre zdanie. Nie chcę brnąć dalej w tą sprawę. O dziecko dbam, jest zdrowe, bezpieczne. Rozwija się dobrze. Nie jestem żadną patologia. Jak napisać wniosek o cofnięcie wniosku o ściganie i umorzenie sprawy, żeby sobie nie narobić problemów?

Wiele zależy od tego, o jakie przestępstwa toczy się sprawa. Z tego co piszesz, może chodzić o znęcanie się (art. 190a kk), groźby (art. 190 kk) i gwałt (art. 197 kk). Tylko dwa pierwsze ścigane są na wniosek. Trzecie prowadzone jest z urzędu, więc złożenie wniosku w jego zakresie nie będzie miało skutku.
Takie cofnięcie wniosku o ściganie nie ma przewidzianej formy, wystarczyć napisać wniosek, że cofa pani wniosek ("cofam wniosek o ściganie Jana Kowalskiego za ..."). Nie trzeba używać żadnych specjalistycznych słów, wystarczy żeby z pisma wiadomo było, że nie chce pani żeby dalej ścigać męża za zgłoszone przez panią czyny.
Co się stanie po złożeniu tego pisma? To zależy od prokuratora. W postępowaniu przygotowawczym musi on wyrazić zgodę na cofnięcie wniosku o ściganie (w postępowaniu sądowym taką zgodę musi wyrazić sąd).
Jeżeli chodzi o kwestię pozbawienia męża praw rodzicielskich, to ona jest zasadniczo niezależna od sprawy karnej, ponieważ zajmuje się tym sąd rodzinny. Jeżeli już jest nadzór kuratora, to jest już sprawa w sądzie rodzinnym i ewentualne kwestie związane z władzą rodzicielską będą rozpatrywane w niej, przy uwzględnieniu sprawozdań kuratora.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Nie chcę by dziecko było przesłuchiwane, bo ono nie pamięta nic złego. Nie chcę mu mieszać w głowie, na siłę wymuszać przypomnienie sobie złych rzeczy.


Jeżeli chodzi o przesłuchanie dziecka, to sąd rodzinny kieruje się przede wszystkim dobrem dziecka. Przesłuchanie dziecka następuje tylko wtedy, gdy jest to konieczne i jeśli istnieją uzasadnione powody do przesłuchania. W świetle art. 183 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, dziecko powyżej 10 roku życia może zostać przesłuchane, ale sąd może odstąpić od przesłuchania, jeśli jest to zgodne z dobrem dziecka.

Co do zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, to:

jeśli chodzi o znęcanie się i groźby, które są ścigane z wniosku pokrzywdzonej, można faktycznie cofnąć wniosek o ściganie, co skutkować może umorzeniem postępowania. Wystarczy napisać proste pismo do organu prowadzącego postępowanie (policji/prokuratury) z informacją, że cofa Pani wniosek o ściganie.
jeżeli chodzi o gwałt, to jest to przestępstwo ścigane z urzędu. Oznacza to, że nawet jeśli wycofa Pani zawiadomienie, postępowanie w tej kwestii może być kontynuowane, chociaż oczywiście Pani stanowisko jako pokrzywdzonej będzie miało znaczenie dla dalszych działań prokuratury.
Jednak warto zaznaczyć, że cofnięcie wniosku czy zawiadomienia nie równa się z wycofaniem złożonych wcześniej zeznań. Wprowadzenie w błąd organu ścigania może być traktowane jako przestępstwo z art. 233 Kodeksu karnego, polegające na fałszywym zawiadomieniu o popełnieniu przestępstwa.

Jeśli chodzi o sąd rodziny i prawo do kontaktów z dzieckiem, postępowanie to jest oddzielne od postępowania karnego. Jednakże sąd rodzinny może uwzględnić okoliczności dotyczące postępowania karnego przy podejmowaniu decyzji o prawach rodzicielskich.

Zalecam jednak dokładne przemyślenie decyzji oraz zastanowienie się nad długoterminowymi konsekwencjami dla Pani i dla dziecka.
 
anonim cytuj
09-09-2023

Sugerowane Tematy

Ile mam czasu na dostarczenie zwolnienia lekarskiego ?
Mam pytanie odnośnie zwolnienia lekarskiego. Jak długo mam czas na dostarczenie czy powiadomienie o zwolnieniu lekarskim? Czy moim obowiązkiem jest koniecznie poinformowanie? Czy nie ma takiej konieczności? Jak długo ma się czas na dostarczenie tego L4?...
Wypłata
Na umowie mam zapis, że do 5tego każdego miesiąca jest wypłata, a od kilku miesięcy jest ona 6 lub 7 dnia miesiąca. Gdy 5 wypada w dzień wolny wypłatę mamy spozniona. Pracodawca w odpowiedzi na zapytania o czasie wypłaty odp, że on robi przelew 5tego i jest kryty bo z jego konta wypłata wychodzi, tylko, że robi to 5 ale o godz 20. Czy wypłata powinna być 5tego na koncie pracownika?...
Uciążliwy sąsiad.
Witam. Mam bardzo uciążliwego sąsiada, pali śmieciami, podpieprza każdego możliwego sąsiada o cokolwiek. Mieszka w domu, który odziedziczył po ojcu na pół ze swoją siostrą(mieszka tam sam, siostra się wyprowadziła) Człowiek ten jest chory psychicznie, jest zbieraczem. Sprowadza do domu bezdomnych, gromadzi śmieci. Przychodzę z następującym pytaniem. Nasze domy ze sobą sąsiadują. Okna z jego garażu są niecałe pół metra od ogrodzenia ( czy to jes...
Dział spadku.
Podział spadku po śmierci. Dawno temu gospodarstwo przepisane na oboje rodziców. Czyli całe gospodarstwo prawnie na oboje małżonków. Tato zmarł nagle. Małżeństwo ma troje dzieci już dorosłych. I teraz pytanie jak wygląda podział?...

Wyszukiwarka