Czy mamy farta i przez dziwny błąd na stronie mamy przedmiot za darmo? Czy firma, gdy się zorientuje o błędzie, będzie miała prawo żądać od męża zapłaty za towar?
Zgodnie z art. 84 kodeksu cywilnego, jeżeli osoba dokonała czynności prawnej (np. złożyła ofertę) pod wpływem błędu, może ona uchylić się od skutków prawnych tej czynności, jeżeli można przypuszczać, że w razie braku błędu czynności by nie dokonała. W przypadku zakupów przez internet, jeżeli cena jest oczywiście zaniżona, a klient mógł to zauważyć (a w przypadku rabatu 100% z pewnością tak jest), sprzedawca może odwołać się do błędu i zażądać zapłaty właściwej ceny.
Jasne, oferta wydawała się błędna od początku, stąd mąż zanim dokonał zakupu skontaktował się z nimi.
Jeżeli mąż skontaktował się z firmą przed dokonaniem zakupu i wskazał na ewidentny błąd, a pracownik sklepu nie widział problemu, stanowi to pewne utrudnienie dla sklepu w ewentualnym dochodzeniu roszczeń. Niemniej jednak, jeżeli sklep zdecyduje się na odwołanie transakcji z powodu błędu, będzie miał prawo zażądać zapłaty za towar. Chociaż mąż działał w dobrej wierze, kontynuując proces zakupowy w oczekiwaniu na korektę, to nie zwalnia to go z obowiązku zapłaty właściwej ceny, jeżeli sklep się upomni.
Co do kwestii ewentualnego użycia produktu - jeżeli produkt został użyty, sklep, przy odstąpieniu od umowy, musi przyjąć produkt w stanie, w jakim się on znajduje. Oczywiście, sprzedawca może wtedy próbować zażądać odszkodowania za ewentualne uszkodzenia lub zużycie towaru. Jednakże w przypadku nieznacznego zużycia, sklep będzie miał trudności z dochodzeniem roszczeń o odszkodowanie.