Dwie umowy o pracę a zajęcie komornicze.

Poproszę o poradę ponieważ nie mogę znaleźć odpowiedzi.
Mam komornika, w jednej firmie pracuję na 20% etatu. Od sierpnia zatrudniam się na cały etat w innej firmie za najniższą krajową, wypłata wypłacana do ręki. Jak do tego podejdzie komornik? Będzie zabierał z dwóch firm? Dziękuję bardzo za odpowiedź.
anonim cytuj
11-08-2023
Najniższa krajowa nie podlega zajęciu, ale nie wiem jak to się tyczy dwóch umów o pracę, czy będzie zliczał obie wypłaty i wtedy żeby najniższą zostawić czy jak? Jest do dla mnie nie za bardzo zrozumiałe.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Najniższa krajowa nie podlega zajęciu, ale nie wiem jak to się tyczy dwóch umów o pracę, czy będzie zliczał obie wypłaty i wtedy żeby najniższą zostawić czy jak? Jest do dla mnie nie za bardzo zrozumiałe.

W okresie miesięcznym zabierze wszystko ponad 2700zł.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Ale dlaczego?
 
anonim cytuj
11-08-2023
Tak mówią przepisy, ze kwota wolna od zajęcia to 2700 miesięcznie.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Przy zajęciu wynagrodzenia, wynagrodzenie u każdego pracodawcy będzie podlegało osobnej egzekucji. Czyli tam gdzie ma Pan/Pani 1/5 etatu kwota wolna od zajęcia będzie wynosiła 720 zł brutto (20% minimalnego wynagrodzenia, czyli proporcjonalnie do wielkości etatu), a u drugiego pracodawcy kwota wolna od zajęcia będzie wynosiła 3600 zł brutto (równowartość minimalnego wynagrodzenia).
Natomiast jeśli chodzi o rachunek bankowy, to kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym zawsze jest taka sama, niezależna od ilości posiadanych rachunków czy od ilości posiadanych umów i wynosi 2700 zł.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Mam komornika, w jednej firmie pracuję na 20% etatu. Od sierpnia zatrudniam się na cały etat w innej firmie za najniższą krajową, wypłata wypłacana do ręki. Jak do tego podejdzie komornik? Będzie zabierał z dwóch firm?


Tak, komornik może prowadzić egzekucję z obu miejsc pracy. Zgodnie z art. 872 Kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli dłużnik otrzymuje wynagrodzenie za pracę od kilku pracodawców, komornik dokonuje zajęcia wynagrodzenia u każdego z nich.

Najniższa krajowa nie podlega zajęciu, ale nie wiem jak to się tyczy dwóch umów o pracę, czy będzie zliczał obie wypłaty i wtedy żeby najniższą zostawić czy jak?


Nie, komornik nie sumuje wypłat z obu miejsc pracy. Z każdego miejsca pracy odrębnie odliczana jest kwota wolna od zajęcia, która odpowiada minimalnemu wynagrodzeniu za pracę, ale w proporcji do wielkości etatu.

W okresie miesięcznym zabierze wszystko ponad 2700zł.


Nie do końca. Kwota 2700 zł to przykładowa kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym. Jeśli chodzi o wynagrodzenie za pracę, kwota wolna od zajęcia będzie zależała od wielkości etatu i minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Przy zajęciu wynagrodzenia, wynagrodzenie u każdego pracodawcy będzie podlegało osobnej egzekucji. Czyli tam gdzie ma Pan/Pani 1/5 etatu kwota wolna od zajęcia będzie wynosiła 720 zł brutto (20% minimalnego wynagrodzenia, czyli proporcjonalnie do wielkości etatu), a u drugiego pracodawcy kwota wolna od zajęcia będzie wynosiła 3600 zł brutto (równowartość minimalnego wynagrodzenia).


Dokładnie, każda umowa o pracę będzie traktowana odrębnie w kontekście egzekucji komorniczej. Dlatego też kwota wolna od zajęcia będzie różnić się w zależności od wielkości etatu.

Podsumowując, w przypadku pracy na 20% etatu kwota wolna od zajęcia będzie wynosić proporcjonalnie 20% minimalnego wynagrodzenia, natomiast w przypadku pracy na pełen etat w innej firmie kwota wolna będzie odpowiadać pełnemu minimalnemu wynagrodzeniu. Jeśli jednak na Twoim rachunku bankowym znajduje się więcej niż 2700 zł (z obu wynagrodzeń lub z innych źródeł), komornik ma prawo zająć nadwyżkę ponad tą kwotę.
 
anonim cytuj
11-08-2023
To bardzo pomocne co Pan napisał, czy rachunek bankowy jest łączony pomiedzy bankami tzn. czy kwota ponad minimalną może zostać zabrana jeśli wypłaty od różnych pracodawców są wypłacane do innych banków?
 
anonim cytuj
09-09-2023
niestety myślicie się bo według przepisów kwota wolna od zajęcia przy egzekucji innych długów niż alimentacyjne jest jedna bez względu na liczbę zawartych przez dłużnika umów o pracę.
 
anonim cytuj
30-11-2023
Zasady zajęcia komorniczego wynagrodzenia za pracę:

Zgodnie z art. 872 Kodeksu postępowania cywilnego, komornik może dokonać zajęcia wynagrodzenia za pracę u każdego z pracodawców dłużnika. Oznacza to, że jeżeli pracujesz na 20% etatu w jednej firmie i na pełen etat w innej, komornik może przeprowadzić egzekucję z obu tych wynagrodzeń.
Kwota wolna od zajęcia:

Kwota wolna od zajęcia wynagrodzenia za pracę jest ustalana indywidualnie dla każdego miejsca pracy i jest proporcjonalna do wielkości etatu oraz wysokości minimalnego wynagrodzenia. W przypadku pracy na 20% etatu, kwota wolna od zajęcia wyniesie 20% minimalnego wynagrodzenia.
W przypadku pracy na pełen etat, kwota wolna od zajęcia odpowiada pełnemu minimalnemu wynagrodzeniu.
Zajęcie środków na rachunkach bankowych:

Jeżeli chodzi o rachunek bankowy, to kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym wynosi obecnie 2700 zł i jest niezależna od liczby rachunków bankowych czy ilości umów o pracę.
Rozłożenie zajęć komorniczych pomiędzy różne rachunki bankowe:

W przypadku posiadania kilku rachunków bankowych, komornik może dokonać zajęcia nadwyżki ponad kwotę wolną od zajęcia na każdym z rachunków. Oznacza to, że jeśli suma środków na wszystkich rachunkach przekracza 2700 zł, komornik może zająć nadwyżkę ponad tę kwotę, niezależnie od tego, w którym banku środki się znajdują.
Podsumowując, w przypadku posiadania dwóch umów o pracę, komornik może przeprowadzić egzekucję z obu wynagrodzeń, uwzględniając kwotę wolną od zajęcia dla każdego z nich. Natomiast zajęcie środków na rachunkach bankowych będzie zależne od łącznej sumy środków na wszystkich kontach. W sytuacji wątpliwości co do przeprowadzenia egzekucji, zaleca się konsultację z prawnikiem lub bezpośrednio z komornikiem prowadzącym egzekucję.
 
anonim cytuj
03-01-2024
art. 872 KPC w ogóle nie odnosi się do tego przypadku i dotyczy egzekucji z ruchomości. Co za bzdury tu są wypisane. O zajęciu wynagrodzenia mówią art. 880 i nast. Kc.
 
anonim cytuj
26-03-2024
Przepraszam KPC oczywiście, a nie Kc
 
anonim cytuj
26-03-2024

Sugerowane Tematy

Spadek po zmarłym bracie.
Witam przejęłam spadek po zmarłym bracie, który nie miał żony ani dzieci ,rodzice nasi nie żyją, jest nas 3 rodzeństwa. Otrzymałam najmniejsza część spadku w testamencie spisanym u notariusza, czy mogę ubiegać się o zachowek? Jak ustalić wartość od czego zacząć?...
Kupuje dom z zameldowanymi tam osobami, czy można je wymeldować? czy to jest problem przy zakupie domu?
Witam, Stoję przed decyzją zakupu nieruchomości. Dotychczas dom był zamieszkany przez ojca właściciela, ale zameldowanie posiada również jego (ojca) była partnerka i jej dzieci. Osoby te mieszkają aktualnie pod innym adresem, jednak odmawiają zgody na wymeldowanie. Według aktu notarialnego oraz księgi wieczystej jedynym właścicielem jest syn pana, który tam mieszkał. Właściciel podjął próbę wymeldowania administracyjnego, które zakończyło się ni...
Kto odpowiada za stan utrzymania drogi/alejki na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych?
Pytam z uwagi na uszkodzenie pojazdu o wystający z ziemi element ogrodzenia, który w wysokiej trawie ,pomiędzy koleinami po ostatnich deszczach nie był widoczny. Zahaczenie podwoziem skutkowało dość poważnymi uszkodzeniami pojazdu. Zarząd działek nie chce wskazać numeru polisy ubezpieczyciela ROD celem naprawy uszkodzenia twierdząc, że winę ponoszę ja bo bez jakichkolwiek ustaleń stwierdza że : bagażnik był załadowany, ja nie dostosowałem prędkoś...
Czy właściciel posesji może samodzielnie usunąć plakat wyborczy?
Dzień dobry, mam pytanie odnośnie kwestii bilbordów wyborczych. Wynajmuje połowę domu, na ogrodzeniu należącym do mojej części wywieszono plakaty wyborcze nie pytając mnie o zdanie, z kolei na płocie drugiego domu nic nie wywieszono. Czy mam prawo ściągać banery?...

Wyszukiwarka