Mam taka sytuację. ... Dostałam teraz ostatnią wypłatę i tam zostało bez mojej wiedzy i zgody potrącone 1500 zł niby za szkody na samochodzie, który zaparkował za mną (na firmowym nie było nawet rysy) I moje pytanie czy pracodawca bez mojej wiedzy miał prawo potrącić mi pieniądze z wypłaty?
Zgodnie z art. 87 § 1 Kodeksu pracy, pracodawca może dokonać potrąceń z wynagrodzenia pracownika jedynie w przypadkach wymienionych w przepisach prawa pracy lub na podstawie odrębnych przepisów. Wśród tych przypadków nie ma generalnej możliwości potrącenia z wynagrodzenia za szkody wyrządzone przez pracownika. Aby mogło dojść do takiego potrącenia, musi istnieć wyraźna zgoda pracownika wydana na piśmie.
I czy w takim wypadku skoro oboje zaparkowaliśmy na zakazie to nie jest przypadkiem współwina?
W świetle prawa drogowego, parkowanie w miejscu oznaczonym zakazem parkowania stanowi wykroczenie. Jednakże to, że oba pojazdy były nieprawidłowo zaparkowane, nie zwalnia kierowcy od odpowiedzialności za zachowanie ostrożności przy ruszaniu lub cofaniu. Z punktu widzenia prawa cywilnego, każda ze stron może ponosić pewien stopień odpowiedzialności za szkodę, ale w przypadku kolizji na parkingu, kiedy jeden z pojazdów był w ruchu, a drugi stał, to kierujący pojazdem w ruchu ponosi główną odpowiedzialność.
A jakie konsekwencje poniesie pracodawca jeżeli potrąci mi coś z wypłaty bez poinformowania mnie o tym wcześniej i bez mojej pisemnej zgody?
Jeśli pracodawca dokonał potrącenia bez podstawy prawnej i bez Twojej pisemnej zgody, jest zobowiązany do zwrotu potrąconej kwoty. W przypadku odmowy przez pracodawcę, można zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy lub dochodzić swoich praw przed sądem pracy.
Samochód jest ubezpieczony przecież to z OC idzie na naprawę auta poszkodowanego a auto firmowe czyli sprawcze nie ma nawet rysy więc nie mam za co płacić.
Zgadza się. Jeśli samochód firmowy był odpowiednio ubezpieczony (OC), to odszkodowanie za szkodę powinno zostać wypłacone przez ubezpieczyciela. Jeśli jednak na skutek kolizji, pracodawca poniósł zwiększenie składki ubezpieczeniowej, to może próbować dochodzić od Ciebie zwrotu tej różnicy, jednak musi to zrobić w drodze postępowania sądowego, a nie przez potrącenie z wynagrodzenia.
Podsumowując:
Pracodawca nie miał prawa potrącać kwoty z Twojej wypłaty bez Twojej pisemnej zgody.
W świetle prawa drogowego, kierujący pojazdem w ruchu ponosi główną odpowiedzialność za kolizję z pojazdem stojącym, nawet jeśli oba pojazdy były nieprawidłowo zaparkowane.
W przypadku niesłusznego potrącenia, możesz dochodzić zwrotu potrąconej kwoty przed sądem pracy lub zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy.