W jakiej sytuacji sąd w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie może zasądzić alimenty na korzyść pozywającego?

Mam pytanie w jakiej sytuacji sąd w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie może zasądzić alimenty na korzyść pozywającego?
Na jakiej podstawie sąd orzeka o winie? Nie mam żadnych dowodów na sytuację, które miały miejsce w małżeństwie - totalny brak współżycia, ignorowanie, chamstwo, traktowanie domu jak hotelu, nałogowe granie w gry komputerowe.
Trwam w tym związku ze względów finansowych, mąż podejrzewam również bo nie łączą nas kompletnie żadne uczucia i emocje poza tymi negatywnymi. Każda z rozmów, które usiłowałam przeprowadzić poprawiała sytuację jedynie na krótki czas, propozycja terapii została wyśmiana ale nie ma na to dowodów i szczerze nie mam już siły walczyć o to małżeństwo.
Od pewnego czasu mam przyjaciela. Co w momencie kiedy mąż zacznie to podejrzewać i z czystej złośliwości złoży pozew o rozwód orzeczeniem o winie a będzie miał na to jakieś dowody.
Tak naprawdę zarabia sporo więcej ode mnie ale na umowie o pracę ma najniższa krajową i tyle dostaje na konto a resztę pod stołem. Ja na umowie wykazaną mam rzeczywistą kwotę jaką zarabiam. Czy w tej sytuacji sąd może uznać, po rozwodzie sytuacja materialną pogorszyła mu się na tyle, że może mi kazać płacić mężowi alimenty?
Dodam, że mamy 2 dzieci: prawie 7 i 14. One widzą to co się dzieje ale ojca w jakiś tam sposób kochają.
Proszę tylko o rzeczowe porady a nie osądzanie. Nigdy nie spodziewałam się, że moje życie się tak pokomplikuje.
anonim cytuj
24-07-2022
Jak się dowie o kochanku, to on załozy z Pani winy.
 
anonim cytuj
24-07-2022
W każdej.
 
anonim cytuj
24-07-2022
Po pierwsze, jeżeli chodzi o orzekanie o winie w rozwodzie, podstawą prawną jest Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy (KRO). Zgodnie z art. 56 § 1 KRO, sąd orzeka o winie w rozwodzie, jeżeli żądają tego obie strony lub jedna ze stron i druga strona się nie sprzeciwia. Wina w rozwodzie oznacza popełnienie przez jedno z małżonków czynów sprzecznych z obowiązkami małżeńskimi, które przyczyniły się do rozpadu pożycia małżeńskiego.

Nie mam żadnych dowodów na sytuację, które miały miejsce w małżeństwie - totalny brak współżycia, ignorowanie, chamstwo, traktowanie domu jak hotelu, nałogowe granie w gry komputerowe.

Dowodzenie winy w procesie rozwodowym polega na przedstawieniu sądowi dowodów, które potwierdzają, że jedno z małżonków nie wywiązywało się z obowiązków małżeńskich. Mogą to być zeznania świadków, dokumenty czy inne materiały dowodowe. Brak formalnych dowodów nie oznacza, że nie można udowodnić winy – zeznania stron i świadków mogą być wystarczające.

Po drugie, jeśli chodzi o alimenty na rzecz byłego małżonka po rozwodzie, sąd może zasądzić alimenty na korzyść pozywającego, jeżeli pozywający nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać, a rozwód pogorszył jego sytuację materialną (art. 60 § 1 KRO). Jednak sąd bierze pod uwagę dochody i możliwości zarobkowe obu stron. Jeżeli mąż ukrywa swoje rzeczywiste dochody, a kobieta może to udowodnić, sąd wziąłby to pod uwagę przy ustalaniu wysokości alimentów.

Od pewnego czasu mam przyjaciela. Co w momencie kiedy mąż zacznie to podejrzewać i z czystej złośliwości złoży pozew o rozwód orzeczeniem o winie a będzie miał na to jakieś dowody.

Jeżeli mąż będzie miał dowody na niewierność, może to być podstawa do orzekania o winie w rozwodzie. W takim przypadku warto zastanowić się nad podjęciem kroków mających na celu zabezpieczenie własnych interesów i praw.

Jeżeli chodzi o dzieci, ich dobro jest najważniejszym kryterium w procesie rozwodowym. Sąd będzie podejmować decyzje dotyczące władzy rodzicielskiej, miejsca zamieszkania dzieci i kontaktów z rodzicami w oparciu o to, co jest najlepsze dla dzieci.

Podsumowując, kluczowe jest zebranie wszelkich dowodów, które potwierdzą Twoją sytuację oraz skonsultowanie się z ekspertem w zakresie prawa rodzinnego w celu uzyskania dokładnych informacji i strategii postępowania.
 
anonim cytuj
23-08-2023

Sugerowane Tematy

Wspólnota majątkowa a rozwód.
Otrzymałam w darowiźnie dom i działkę. Później wzięłam ślub i rozszerzałam umową majątkową małżeńską wspólność i wyszczególniona była ta darowizna od rodziców ze tez wchodzi w majątek wspólny. Czy ten akt notarialny jest sporządzony zgodnie z prawem? Chce się z nim rozwieźć i teraz nie wiem czy musimy to dzielić na pół?...
Zadatek a zerwanie umowy.
Teściowie podpisali bardzo nie korzystną dla siebie umowę sprzedaży mieszkania. Podpisali umowę przedwstępną w biurze nieruchomości i w umowie jest informacja o zadatku 10000zł. Chcą zrezygnować z transakcji co wiążę się oczywiście z podwójną zapłatą zadatku. I teraz mam 2 pytania. Czy jest jakaś szansa na to, żeby tylko oddać kupującym ich 10000zł ? Drugie pytanie natomiast mam takie iż Pani z biura domaga się po zerwaniu umowy przedwstępne...
Zadłużenie w urzędzie skarbowym.
Witam, mężowi zajęli konto z urzędu skarbowego na ponad 8 tys. ze względu na długi jego matki, która nie opłaca podatku za budynki. Dodam, że mąż jest tam tylko zameldowany, nic nie jest na niego zapisane. Jest szansa odzyskać te pieniądze?...
Udostępnianie danych na etykiecie
Witam, firma wysyła towar do klienta firmami kurierskimi. Na etykiecie podaje dane teleadresowe oraz telefon i mail do konkretnej osoby. Macie jakiś szablon zgody na udostępnienie takich danych?...

Wyszukiwarka