W jakiej sytuacji sąd w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie może zasądzić alimenty na korzyść pozywającego?

Mam pytanie w jakiej sytuacji sąd w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie może zasądzić alimenty na korzyść pozywającego?
Na jakiej podstawie sąd orzeka o winie? Nie mam żadnych dowodów na sytuację, które miały miejsce w małżeństwie - totalny brak współżycia, ignorowanie, chamstwo, traktowanie domu jak hotelu, nałogowe granie w gry komputerowe.
Trwam w tym związku ze względów finansowych, mąż podejrzewam również bo nie łączą nas kompletnie żadne uczucia i emocje poza tymi negatywnymi. Każda z rozmów, które usiłowałam przeprowadzić poprawiała sytuację jedynie na krótki czas, propozycja terapii została wyśmiana ale nie ma na to dowodów i szczerze nie mam już siły walczyć o to małżeństwo.
Od pewnego czasu mam przyjaciela. Co w momencie kiedy mąż zacznie to podejrzewać i z czystej złośliwości złoży pozew o rozwód orzeczeniem o winie a będzie miał na to jakieś dowody.
Tak naprawdę zarabia sporo więcej ode mnie ale na umowie o pracę ma najniższa krajową i tyle dostaje na konto a resztę pod stołem. Ja na umowie wykazaną mam rzeczywistą kwotę jaką zarabiam. Czy w tej sytuacji sąd może uznać, po rozwodzie sytuacja materialną pogorszyła mu się na tyle, że może mi kazać płacić mężowi alimenty?
Dodam, że mamy 2 dzieci: prawie 7 i 14. One widzą to co się dzieje ale ojca w jakiś tam sposób kochają.
Proszę tylko o rzeczowe porady a nie osądzanie. Nigdy nie spodziewałam się, że moje życie się tak pokomplikuje.
anonim cytuj
24-07-2022
Jak się dowie o kochanku, to on załozy z Pani winy.
 
anonim cytuj
24-07-2022
W każdej.
 
anonim cytuj
24-07-2022
Po pierwsze, jeżeli chodzi o orzekanie o winie w rozwodzie, podstawą prawną jest Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy (KRO). Zgodnie z art. 56 § 1 KRO, sąd orzeka o winie w rozwodzie, jeżeli żądają tego obie strony lub jedna ze stron i druga strona się nie sprzeciwia. Wina w rozwodzie oznacza popełnienie przez jedno z małżonków czynów sprzecznych z obowiązkami małżeńskimi, które przyczyniły się do rozpadu pożycia małżeńskiego.

Nie mam żadnych dowodów na sytuację, które miały miejsce w małżeństwie - totalny brak współżycia, ignorowanie, chamstwo, traktowanie domu jak hotelu, nałogowe granie w gry komputerowe.

Dowodzenie winy w procesie rozwodowym polega na przedstawieniu sądowi dowodów, które potwierdzają, że jedno z małżonków nie wywiązywało się z obowiązków małżeńskich. Mogą to być zeznania świadków, dokumenty czy inne materiały dowodowe. Brak formalnych dowodów nie oznacza, że nie można udowodnić winy – zeznania stron i świadków mogą być wystarczające.

Po drugie, jeśli chodzi o alimenty na rzecz byłego małżonka po rozwodzie, sąd może zasądzić alimenty na korzyść pozywającego, jeżeli pozywający nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać, a rozwód pogorszył jego sytuację materialną (art. 60 § 1 KRO). Jednak sąd bierze pod uwagę dochody i możliwości zarobkowe obu stron. Jeżeli mąż ukrywa swoje rzeczywiste dochody, a kobieta może to udowodnić, sąd wziąłby to pod uwagę przy ustalaniu wysokości alimentów.

Od pewnego czasu mam przyjaciela. Co w momencie kiedy mąż zacznie to podejrzewać i z czystej złośliwości złoży pozew o rozwód orzeczeniem o winie a będzie miał na to jakieś dowody.

Jeżeli mąż będzie miał dowody na niewierność, może to być podstawa do orzekania o winie w rozwodzie. W takim przypadku warto zastanowić się nad podjęciem kroków mających na celu zabezpieczenie własnych interesów i praw.

Jeżeli chodzi o dzieci, ich dobro jest najważniejszym kryterium w procesie rozwodowym. Sąd będzie podejmować decyzje dotyczące władzy rodzicielskiej, miejsca zamieszkania dzieci i kontaktów z rodzicami w oparciu o to, co jest najlepsze dla dzieci.

Podsumowując, kluczowe jest zebranie wszelkich dowodów, które potwierdzą Twoją sytuację oraz skonsultowanie się z ekspertem w zakresie prawa rodzinnego w celu uzyskania dokładnych informacji i strategii postępowania.
 
anonim cytuj
23-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy pracodawca może zwolnić z dnia na dzień?
Umowa o pracę na stałe, wypowiedzenie to okres 3 miesięcy i taki okres mnie interesuje. Czy firma może mnie zwolnić prędzej? Boje się, że po prostu któregoś dnia podam wypowiedzenie, stwierdzą że mogą mnie zwolnić z godziny na godzinę. Dzięki za informacje....
Śmierć współwłaściciela pojazdu.
Jakiś czas temu odszedł główny właściciel pojazdu, którego ja jestem współwłaścicielką (stosunek rodzinny: dziadek-wnuczka). Zagwozdka polega na tym, czy w takiej sytuacji automatycznie stałam się główną właścicielką pojazdu czy też teraz współdzielę pojazd z żoną głównego właściciela, w następnej kolejności z jego dziećmi? Nikt się w rodzinie nie wykłóca, ale chcielibyśmy załatwić prawne sprawy do porządku tak, aby samochód był już wyłącznie moj...
Darowizna w formie nieruchomości.
Moja babcia będzie przekazywała mi oraz mojemu ojcu mieszkanie w formie darowizny. Ojciec posiadał jeszcze brata (a ten syna, wraz z rodziną), jednak po jego śmierci, zostaliśmy tylko my z ojcem jako osoby, które ewentualnie mogą dziedziczyć spadek (oraz wspomniany syn zmarłego brata z rodziną). Wraz z ojcem wpłaciliśmy pieniądze na wykup mieszkania przez babcię, ta zobowiązała się przepisać je na nas w równej połowie. W tej sytuacji zastanawia...
Rewizja pokoju
Czy policja ma prawo zrobić rewizje w pokoju, który wynajmuje podczas mojej nieobecności, kiedy ja nie byłem zatrzymany do sprawy?...

Wyszukiwarka