W jakiej sytuacji sąd w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie może zasądzić alimenty na korzyść pozywającego?

Mam pytanie w jakiej sytuacji sąd w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie może zasądzić alimenty na korzyść pozywającego?
Na jakiej podstawie sąd orzeka o winie? Nie mam żadnych dowodów na sytuację, które miały miejsce w małżeństwie - totalny brak współżycia, ignorowanie, chamstwo, traktowanie domu jak hotelu, nałogowe granie w gry komputerowe.
Trwam w tym związku ze względów finansowych, mąż podejrzewam również bo nie łączą nas kompletnie żadne uczucia i emocje poza tymi negatywnymi. Każda z rozmów, które usiłowałam przeprowadzić poprawiała sytuację jedynie na krótki czas, propozycja terapii została wyśmiana ale nie ma na to dowodów i szczerze nie mam już siły walczyć o to małżeństwo.
Od pewnego czasu mam przyjaciela. Co w momencie kiedy mąż zacznie to podejrzewać i z czystej złośliwości złoży pozew o rozwód orzeczeniem o winie a będzie miał na to jakieś dowody.
Tak naprawdę zarabia sporo więcej ode mnie ale na umowie o pracę ma najniższa krajową i tyle dostaje na konto a resztę pod stołem. Ja na umowie wykazaną mam rzeczywistą kwotę jaką zarabiam. Czy w tej sytuacji sąd może uznać, po rozwodzie sytuacja materialną pogorszyła mu się na tyle, że może mi kazać płacić mężowi alimenty?
Dodam, że mamy 2 dzieci: prawie 7 i 14. One widzą to co się dzieje ale ojca w jakiś tam sposób kochają.
Proszę tylko o rzeczowe porady a nie osądzanie. Nigdy nie spodziewałam się, że moje życie się tak pokomplikuje.
anonim cytuj
24-07-2022
Jak się dowie o kochanku, to on załozy z Pani winy.
 
anonim cytuj
24-07-2022
W każdej.
 
anonim cytuj
24-07-2022
Po pierwsze, jeżeli chodzi o orzekanie o winie w rozwodzie, podstawą prawną jest Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy (KRO). Zgodnie z art. 56 § 1 KRO, sąd orzeka o winie w rozwodzie, jeżeli żądają tego obie strony lub jedna ze stron i druga strona się nie sprzeciwia. Wina w rozwodzie oznacza popełnienie przez jedno z małżonków czynów sprzecznych z obowiązkami małżeńskimi, które przyczyniły się do rozpadu pożycia małżeńskiego.

Nie mam żadnych dowodów na sytuację, które miały miejsce w małżeństwie - totalny brak współżycia, ignorowanie, chamstwo, traktowanie domu jak hotelu, nałogowe granie w gry komputerowe.

Dowodzenie winy w procesie rozwodowym polega na przedstawieniu sądowi dowodów, które potwierdzają, że jedno z małżonków nie wywiązywało się z obowiązków małżeńskich. Mogą to być zeznania świadków, dokumenty czy inne materiały dowodowe. Brak formalnych dowodów nie oznacza, że nie można udowodnić winy – zeznania stron i świadków mogą być wystarczające.

Po drugie, jeśli chodzi o alimenty na rzecz byłego małżonka po rozwodzie, sąd może zasądzić alimenty na korzyść pozywającego, jeżeli pozywający nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać, a rozwód pogorszył jego sytuację materialną (art. 60 § 1 KRO). Jednak sąd bierze pod uwagę dochody i możliwości zarobkowe obu stron. Jeżeli mąż ukrywa swoje rzeczywiste dochody, a kobieta może to udowodnić, sąd wziąłby to pod uwagę przy ustalaniu wysokości alimentów.

Od pewnego czasu mam przyjaciela. Co w momencie kiedy mąż zacznie to podejrzewać i z czystej złośliwości złoży pozew o rozwód orzeczeniem o winie a będzie miał na to jakieś dowody.

Jeżeli mąż będzie miał dowody na niewierność, może to być podstawa do orzekania o winie w rozwodzie. W takim przypadku warto zastanowić się nad podjęciem kroków mających na celu zabezpieczenie własnych interesów i praw.

Jeżeli chodzi o dzieci, ich dobro jest najważniejszym kryterium w procesie rozwodowym. Sąd będzie podejmować decyzje dotyczące władzy rodzicielskiej, miejsca zamieszkania dzieci i kontaktów z rodzicami w oparciu o to, co jest najlepsze dla dzieci.

Podsumowując, kluczowe jest zebranie wszelkich dowodów, które potwierdzą Twoją sytuację oraz skonsultowanie się z ekspertem w zakresie prawa rodzinnego w celu uzyskania dokładnych informacji i strategii postępowania.
 
anonim cytuj
23-08-2023

Sugerowane Tematy

Brak płatności za wynajem lokalu.
Wynajmuje lokal na działalność gospodarczą. Niemal od początku był problem z płatnościami za wynajem, w końcu wręczyłam wypowiedzenie na którym jest napisane że najemca do dnia kiedy rozwiązujemy umowę zobowiązuje się do spłaty zadłużenia. Dziś jadę odebrać klucze, ale wiem od wspólnego znajomego że tych pieniędzy ta osoba nie ma. Co mogę teraz zrobić odbierając lokal?...
Co z podatkami po śmierci podatnika?
Dzień dobry. Moja mama miała małe gospodarstwo rolne (pasieka) z wujkiem na mocy umowy cywilnej. Po śmierci mamy mam postanowienie sądowe, że nabywam w całości inwentarz po zmarłej. Przyszedł czas wpisania mnie do księgi wieczystej. Przy postanowieniu nie było podane, że mama ma ziemię. Rozliczenie podatku od spadku już złożyłem. Mam papiery rolnicze, ale nie chcę prowadzić tam żadnej działalności rolniczej. Czy przy wpisaniu mnie do księgi w...
jak wygląda pomiar temperatury pomieszczenia w miejscu pracy?
Dzień dobry, Orientuje się ktoś jak wygląda pomiar temperatury pomieszczenia w miejscu pracy? Wykonuję pracę biurową, gdzie powinno być minimum 18 stopni. Temperatura mierzona na biurku spełnia ten wymóg. Niestety, pod biurkiem, gdzie trzymam nogi jest zimniej - bywa po 15 stopni, przez co po prostu marznę. I tu pojawia się spór z pracodawcą. On twierdzi, że skoro na biurku jest ok to sprawa załatwiona. Problem w tym, że jakby na to nie patrzeć...
Czy czterolatek może mieć swoje konto bankowe?
Mam po byłym mężu postępowania komornicze z blokada konta, co miesiąc mam z wynagrodzenia o prace potrącane pieniądze wpływa mi tylko kwota wolna od zajęć.. Chcę założyć mojemu niepełnosprawnemu czteroletniemu dziecku konto na które wpływały by świadczenia 500 +, oraz zasiłek pielęgnacyjny. Czy dziecko w tym wieku może mieć swoje konto?, Czy jeśli będę współwłaścicielem konta to również komornik może je zająć?...

Wyszukiwarka