Wniosek o zgodę na odrzucenie spadku w imieniu maloletniego

Dzień dobry,
Mam problem . Dowiedziałam się , że jestem spadkobiercą po bratanku dziadka. Człowieka na oczy nie widzialam, nie wiedziałam o istnieniu do momentu otrzymania pisma z sądu. W sądzie toczy się rozprawa o nabycie spadku przez gminę , na której zmarły zostawił stary domek i działeczkę. Od momentu jego śmierci rosną zaleglosci podatkowe.Rodzina mieszkająca tam odrzuciła spadek, to mnie zaniepokoiło i też odrzuciłam. Teraz mam problem bo przechodzi to na syna. Nie mam pojęcia czy są jakieś długi ,nie mam jak pozyskać informacji. Nieruchomości są oddalone o 250 km. Nie wiem jak uzasadnić wniosek. Wiem , że dziecko przyjmuje z dobrodziejstwem inwentarza , ale koszty z tym związane spadną na mnie ( komornik , rzeczoznawca i to w takiej odległości , podatek). Dla mnie to są duże wydatku. Proszę o pomoc co robić w takiej sytuacji?
anonim cytuj
20-09-2022
W sytuacji opisanej przez Ciebie, ważne jest zrozumienie, jak działa prawo spadkowe w Polsce. Zgodnie z art. 1008 Kodeksu cywilnego, jeżeli spadkobierca odrzuci spadek, dziedziczy po nim jego następca, którym w przypadku Twojego syna jesteś Ty. Jeśli również odrzuciłaś spadek, spadek przechodzi na dalszych spadkobierców, w tym przypadku na Twojego syna.

Jeśli chodzi o długi spadkowe, to zgodnie z art. 1011 Kodeksu cywilnego, jeśli spadkobierca przyjmie spadek z dobrodziejstwem inwentarza, jego odpowiedzialność za długi spadkowe jest ograniczona do wartości netto spadku. Inaczej mówiąc, nie ponosi odpowiedzialności za długi przekraczające wartość spadku, co oznacza, że jego własne aktywa nie są zagrożone.

Jednak przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza wiąże się z kosztami i formalnościami, które mogą być znaczne, zwłaszcza w przypadku nieruchomości oddalonej o 250 km. Jeżeli Twoje obawy dotyczą kosztów przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza, powinnaś rozważyć złożenie wniosku do sądu o zwolnienie od kosztów sądowych i kosztów postępowania. Podstawą do tego może być art. 115 Kodeksu postępowania cywilnego.

Dodatkowo, ważne jest, abyś wiedziała, że zgodnie z art. 1014 Kodeksu cywilnego, oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule powołania do spadku. Oznacza to, że masz sześć miesięcy na podjęcie decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu spadku po tym, jak dowiedziałaś się o nim.

Ponadto, w zgodzie z art. 1015 Kodeksu cywilnego, jeśli spadkobierca nie złożył w terminie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, uważa się, że spadek został przyjęty bez ograniczenia odpowiedzialności za długi.

Jeżeli odrzucisz spadek, nie będziesz musiała pokrywać żadnych długów zmarłego. Niemniej jednak, warto skonsultować się z radcą prawnym w celu dokonania pełnej oceny sytuacji i zrozumienia wszystkich możliwych konsekwencji Twojej decyzji.

Jeśli chodzi o możliwe długi, może warto byłoby zwrócić się do lokalnego Urzędu Skarbowego czy ZUS z pytaniem o ewentualne zaległości. W przypadku ewentualnych długów bankowych, zapytaj w bankach, w których zmarły mógł mieć rachunek. Możliwe, że konieczne będzie przedstawienie dokumentów potwierdzających Twoje powołanie do spadku. Te informacje mogą pomóc Ci podjąć decyzję o odrzuceniu lub przyjęciu spadku.
 
anonim cytuj
23-07-2023

Sugerowane Tematy

monitoring przy domu
Mam dom przy ulicy, część domu jest od strony ulicy, plus brama, pod oknem własnym, na trawniku nasze auto. Chcę zamontować z rodziną kamerę z okna brata (1 piętro, jego okno wychodzi na ulicę), skierowane na auto i na bramę, gdyż kretynow na świecie nie brakuje. Chcę się zabezpieczyć jakby ktoś drażnił psy, lub mieć dowody jak komuś wpadnie do głowy truc psy, niszczyć auto itp. Nie interesuje mnie kto przechodzi ulica itp, tylko te dwie kwestie ...
Właściciel wymienił zamki w drzwiach
Dzień dobry. Mam problem z wynajmującym mieszkanie. Dokładnie 4 dni się opóźniłem z zapłatą za mieszkanie. W tym czasie nie było mnie w domu bo leżałem chory i w tym samym czasie właściciel mieszkania wymienił zamki do drzwi i nie chcę oddać moich ubrań i innych rzeczy. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Czy mogę wejść do mieszkania z policją i ślusarzem? Chodzi mi tylko o ubrania i bieliznę bo resztę rzeczy takich jak tv i inne chcę zostawić wł...
Czy kierownik zakładu może udostępnić nagranie z kamery księgowej?
Witam, czy kierownik zakładu może udostępnić nagranie z kamery księgowej? Nagranie dotyczące mnie...
Budowa domu
Dzień dobry. Jeśli chcę wybudować dom (którego budowę w całości ja finansuję) na działce ktorej jest współwłaścicielem wraz z narzeczoną (50/50) to co się staje z potencjalnie wybudowanym domem powiedzmy za kilka lat jakby nam się nie układało i postanowilibyśmy się rozstać? Czy wtedy dom "z automatu" staje się jej współwłasnoscią? Dziękuję...

Wyszukiwarka