Dziedziczenie mieszkania po zmarłej mamie i ojczymie

Zmarła mama i ojczym po których zostało mieszkanie. Ojczym nie miał dzieci ani rodzeństwa tylko dalekie kuzynostwo.Jak to wygląda z dziedziczeniem mieszkania? Dodam że kuzynostwo nie utrzymywało wogole żadnego kontaktu z ojczymem i nie wiem nawet czy żyją a jeśli tak to gdzie mieszkają.
anonim cytuj
19-07-2022
Udział w mieszkaniu po ojczymie to 3/4, Pan ma 1/4. Należałoby zacząć od przeprowadzenia postępowania spadkowego po ojczymie. W sprawie spadku po mamie było coś robione?
 
anonim cytuj
19-07-2022
Tylko chodzi o to kto ustawowo może dziedziczyć po ojczymie
Po mamie jeszcze nie jest przeprowadzona sprawa spadkowa
A chodzi o to że jeżeli po ojczymie może dziedziczyć dalsze kuzynostwo to sprawa się komplikuje bo ja nie znam tej rodziny, nie mam pojęcia czyveogole żyją i gdzie mieszkają
 
anonim cytuj
19-07-2022
Jeśli zmarła mama pierwsza to ojczym dziedziczy z jej połowy 50%, Ty drugie jeśli nie miała innych dzieci. Także Twoje jest 1/4 mieszkania a reszta należy do spadkobierców ojczyma. Tobie może należeć się dziedziczenie po nim w przypadku gdy oboje Biologiczni rodzice zmarli przed ojczymem. Należy przeprowadzić sprawę spadkowa w pierwszej kolejności po mamie, aby mieć oficjalnie 1/4 ich mieszkania.
 
anonim cytuj
19-07-2022
Zmarła mama i ojczym po których zostało mieszkanie. Ojczym nie miał dzieci ani rodzeństwa tylko dalekie kuzynostwo.


Rozstrzygnięcie kwestii dziedziczenia mieszkania w opisanym przypadku opiera się na kilku kluczowych przepisach Kodeksu cywilnego:

Jeśli nie została spisana inna forma testamentu, dziedziczenie odbywa się na podstawie przepisów ustawowych. Zgodnie z art. 931 Kodeksu cywilnego, jeżeli zmarły pozostawia małżonka oraz dzieci, małżonek dziedziczy ¼ spadku, a resztę dziedziczą dzieci.

W związku z powyższym, jeśli Twoja matka zmarła jako pierwsza, to ojczym mógłby dziedziczyć ¼ spadku (czyli ¼ mieszkania), natomiast Ty jako jedno z dzieci zmarłej – pozostałe ¾.

Jeżeli ojczym zmarł jako drugi i nie pozostawił testamentu, wówczas dziedziczenie odbywa się także według przepisów ustawowych. Skoro nie miał dzieci ani bliższego rodzeństwa, to zgodnie z art. 932 § 1 Kodeksu cywilnego, dziedziczy najbliższa rodzina w linii prostej oraz małżonek. Jeżeli takich osób nie ma (a tak jest w Twoim przypadku), spadek przypada rodzicom spadkodawcy. Jeżeli i oni nie żyją, wówczas dziedziczą rodzeństwo spadkodawcy. W braku rodzeństwa, spadek przechodzi na dalszą rodzinę, a więc mogą to być kuzyni.

W takim wypadku, aby ustalić kto konkretnie dziedziczy po ojczymie, warto przeprowadzić postępowanie spadkowe. Jeśli nie da się ustalić spadkobierców ustawowych ojczyma, istnieje możliwość, że spadek po nim przepada na rzecz Skarbu Państwa (zgodnie z art. 935 Kodeksu cywilnego).

W świetle powyższego, Twoja sytuacja wygląda następująco:

Jeśli matka zmarła jako pierwsza: masz prawo do ¾ mieszkania, ojczym miał prawo do ¼.

Jeśli ojczym zmarł jako drugi i nie ma bliższych spadkobierców, wówczas jego część mieszkania dziedziczy najbliższa rodzina. Jeżeli takich osób nie ma, warto zastosować się do postanowień art. 935 Kodeksu cywilnego.

Ostatecznie, zalecam przeprowadzenie postępowania spadkowego po matce, aby uregulować formalnie kwestię Twojego udziału w spadku, a następnie wyjaśnić sytuację dotyczącą dziedziczenia po ojczymie.
 
anonim cytuj
28-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy urzędnik lub prezydent miasta ma obowiązek udzielenia informacji
Dzień dobry Czy urzędnik lub prezydent miasta ma obowiązek udzielenia informacji kto dzierżawi teren należący do gminy i w jakim terminie trwa umowa i jaka jest podstawa prawna tej dzierżawy? Jeśli nie dzierżawię a zajmuję i dbam o teren to mogę ponieść konsekwencje? Opis sytuacji: Ostatnio blisko mojego domu zaczęły rozrastać się krzaki i typowe zielsko itd. W te krzaki były powyrzucane butelki i inne śmieci. Posprzątałem to i dbam, kosze tra...
Jestem rozwiedziona, chcę wyprowadzić się z dziećmi. Co powinnam zrobić?
Dzień dobry, Zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc prawną. Jestem rozwiedziona, wynajęłam mieszkanie i chcę wyprowadzić się z dziećmi (przy rozwodzie zostają przy mnie). Co powinnam zrobić? - wystąpić o alimenty - wystąpić o podział majątku (nie był robiony przy rozwodzie), kto pokrywa kosztu kredytu do czasu podziału? - na co powinnam zwrócić uwagę, jak ustalić opiekę nad dziećmi. Czy mogę np.na tydzień zostawić je pod opieką ojca, jeśl...
Zasiedzenie dzierżawionej działki.
Posiadam działkę, którą dzierżawie już prawie 40 lat. Umowa dzierżawy została zawarta bez udziału gminy. Podatek początkowo płaciła osoba, od której dzierżawiły ale umarła 17 lat temu i od tego czasu ja opłacam podatek. Osoba od której dzierżawiłem pole nie posiadała dzieci, miała 2 siostry i jedna z tych sióstr posiada dzieci. Chciałem założyć sprawę o przeniesienie własności, czy mam taką możliwość. Czy mógłbym utracić tą działkę?...
Nadużycie władzy przez straż miejską.
Witam sprawa wygląda następująco w Lipcu tego roku będąc na Rynku ze znajomymi nagle straż miejska podjechała do naszego jednego znajomego skontrolować go my ze znajomymi próbowaliśmy się dowiedzieć o co chodzi lecz Funkcjonariusze nas odganiali i mówiliśmy że za chwilę będziemy wiedzieć byliśmy w trakcie zabawy był to początek weekendu podszedłem jeszcze raz zapytać o co chodzi funkcjonariusz straży miejskiej wyciągnął Gaz pieprzowy w takiej Duż...

Wyszukiwarka