Dziedziczenie mieszkania po zmarłej mamie i ojczymie

Zmarła mama i ojczym po których zostało mieszkanie. Ojczym nie miał dzieci ani rodzeństwa tylko dalekie kuzynostwo.Jak to wygląda z dziedziczeniem mieszkania? Dodam że kuzynostwo nie utrzymywało wogole żadnego kontaktu z ojczymem i nie wiem nawet czy żyją a jeśli tak to gdzie mieszkają.
anonim cytuj
19-07-2022
Udział w mieszkaniu po ojczymie to 3/4, Pan ma 1/4. Należałoby zacząć od przeprowadzenia postępowania spadkowego po ojczymie. W sprawie spadku po mamie było coś robione?
 
anonim cytuj
19-07-2022
Tylko chodzi o to kto ustawowo może dziedziczyć po ojczymie
Po mamie jeszcze nie jest przeprowadzona sprawa spadkowa
A chodzi o to że jeżeli po ojczymie może dziedziczyć dalsze kuzynostwo to sprawa się komplikuje bo ja nie znam tej rodziny, nie mam pojęcia czyveogole żyją i gdzie mieszkają
 
anonim cytuj
19-07-2022
Jeśli zmarła mama pierwsza to ojczym dziedziczy z jej połowy 50%, Ty drugie jeśli nie miała innych dzieci. Także Twoje jest 1/4 mieszkania a reszta należy do spadkobierców ojczyma. Tobie może należeć się dziedziczenie po nim w przypadku gdy oboje Biologiczni rodzice zmarli przed ojczymem. Należy przeprowadzić sprawę spadkowa w pierwszej kolejności po mamie, aby mieć oficjalnie 1/4 ich mieszkania.
 
anonim cytuj
19-07-2022
Zmarła mama i ojczym po których zostało mieszkanie. Ojczym nie miał dzieci ani rodzeństwa tylko dalekie kuzynostwo.


Rozstrzygnięcie kwestii dziedziczenia mieszkania w opisanym przypadku opiera się na kilku kluczowych przepisach Kodeksu cywilnego:

Jeśli nie została spisana inna forma testamentu, dziedziczenie odbywa się na podstawie przepisów ustawowych. Zgodnie z art. 931 Kodeksu cywilnego, jeżeli zmarły pozostawia małżonka oraz dzieci, małżonek dziedziczy ¼ spadku, a resztę dziedziczą dzieci.

W związku z powyższym, jeśli Twoja matka zmarła jako pierwsza, to ojczym mógłby dziedziczyć ¼ spadku (czyli ¼ mieszkania), natomiast Ty jako jedno z dzieci zmarłej – pozostałe ¾.

Jeżeli ojczym zmarł jako drugi i nie pozostawił testamentu, wówczas dziedziczenie odbywa się także według przepisów ustawowych. Skoro nie miał dzieci ani bliższego rodzeństwa, to zgodnie z art. 932 § 1 Kodeksu cywilnego, dziedziczy najbliższa rodzina w linii prostej oraz małżonek. Jeżeli takich osób nie ma (a tak jest w Twoim przypadku), spadek przypada rodzicom spadkodawcy. Jeżeli i oni nie żyją, wówczas dziedziczą rodzeństwo spadkodawcy. W braku rodzeństwa, spadek przechodzi na dalszą rodzinę, a więc mogą to być kuzyni.

W takim wypadku, aby ustalić kto konkretnie dziedziczy po ojczymie, warto przeprowadzić postępowanie spadkowe. Jeśli nie da się ustalić spadkobierców ustawowych ojczyma, istnieje możliwość, że spadek po nim przepada na rzecz Skarbu Państwa (zgodnie z art. 935 Kodeksu cywilnego).

W świetle powyższego, Twoja sytuacja wygląda następująco:

Jeśli matka zmarła jako pierwsza: masz prawo do ¾ mieszkania, ojczym miał prawo do ¼.

Jeśli ojczym zmarł jako drugi i nie ma bliższych spadkobierców, wówczas jego część mieszkania dziedziczy najbliższa rodzina. Jeżeli takich osób nie ma, warto zastosować się do postanowień art. 935 Kodeksu cywilnego.

Ostatecznie, zalecam przeprowadzenie postępowania spadkowego po matce, aby uregulować formalnie kwestię Twojego udziału w spadku, a następnie wyjaśnić sytuację dotyczącą dziedziczenia po ojczymie.
 
anonim cytuj
28-08-2023

Sugerowane Tematy

Udostępnianie w social media
Czy jeśli coś jest wrzucone do social mediów jako post, może być użyte na innym profilu? Chodzi o grafikę i treści, jeśli nie są zastrzeżone prawa autorskie....
Zwolnienie z kosztów sądowych.
Toczy się sprawa o niezgodny dział spadku .Wnioskodawca został całkowicie zwolniony z kosztów sądowych w całości Do tej pory byli powoływani liczni biegli ale nikt nie był zobowiązany do zapłaty zaliczki na biegłych. Przychodziły pisma z sądu dotyczące wysokości wynagrodzeń dla biegłych sądowych. Kto w ostateczności pokryje koszty tych biegłych po zakończeniu postępowania spadkowego. Wszyscy 4rej spadkobiercy dziedziczyli w częściach równych....
Praca w innym miejscu niż na umowie.
Aktualnie mamy biuro i magazyn w jednym budynku ale szef zdecydował, że magazyn będzie przeniesiony do innej miejscowości. Ja pracuje jako pracownik biurowy i nie czuje się ja siłach przez tydzień pracować ciężko fizycznie i dźwigać towary, oraz ustawiać regały do wysokiego składowania. Czy jako pracownik biurowy, mam prawo odmówić jazdy 20 km do innej miejscowości? Dźwigania tam rzeczy przez cały tydzień? Oczywiście wszystko jest na słowo, nie d...
Zachowek po zmarłej babci
Dzień dobry Mam pytanie w sprawie prawa spadkowego. Moja Babcia w wieku 75 lat ponownie wyszła za mąż ( była wdowa ). W miedzy czasie zmarł jej drugi mąż. Mieszkanie, które Babcia miała umowa darowizny z dożywotnią służebnością przepisała na "wnuczka" z drugiego małżeństwa. 12 miesięcy temu zmarła, a mieszkanie przejął ten "wnuczek". Czy należy mi się zachowek w tej sytuacji (po mamie, która była jej córka)? z góry dziękuj...

Wyszukiwarka