Dziedziczenie mieszkania po zmarłej mamie i ojczymie

Zmarła mama i ojczym po których zostało mieszkanie. Ojczym nie miał dzieci ani rodzeństwa tylko dalekie kuzynostwo.Jak to wygląda z dziedziczeniem mieszkania? Dodam że kuzynostwo nie utrzymywało wogole żadnego kontaktu z ojczymem i nie wiem nawet czy żyją a jeśli tak to gdzie mieszkają.
anonim cytuj
19-07-2022
Udział w mieszkaniu po ojczymie to 3/4, Pan ma 1/4. Należałoby zacząć od przeprowadzenia postępowania spadkowego po ojczymie. W sprawie spadku po mamie było coś robione?
 
anonim cytuj
19-07-2022
Tylko chodzi o to kto ustawowo może dziedziczyć po ojczymie
Po mamie jeszcze nie jest przeprowadzona sprawa spadkowa
A chodzi o to że jeżeli po ojczymie może dziedziczyć dalsze kuzynostwo to sprawa się komplikuje bo ja nie znam tej rodziny, nie mam pojęcia czyveogole żyją i gdzie mieszkają
 
anonim cytuj
19-07-2022
Jeśli zmarła mama pierwsza to ojczym dziedziczy z jej połowy 50%, Ty drugie jeśli nie miała innych dzieci. Także Twoje jest 1/4 mieszkania a reszta należy do spadkobierców ojczyma. Tobie może należeć się dziedziczenie po nim w przypadku gdy oboje Biologiczni rodzice zmarli przed ojczymem. Należy przeprowadzić sprawę spadkowa w pierwszej kolejności po mamie, aby mieć oficjalnie 1/4 ich mieszkania.
 
anonim cytuj
19-07-2022
Zmarła mama i ojczym po których zostało mieszkanie. Ojczym nie miał dzieci ani rodzeństwa tylko dalekie kuzynostwo.


Rozstrzygnięcie kwestii dziedziczenia mieszkania w opisanym przypadku opiera się na kilku kluczowych przepisach Kodeksu cywilnego:

Jeśli nie została spisana inna forma testamentu, dziedziczenie odbywa się na podstawie przepisów ustawowych. Zgodnie z art. 931 Kodeksu cywilnego, jeżeli zmarły pozostawia małżonka oraz dzieci, małżonek dziedziczy ¼ spadku, a resztę dziedziczą dzieci.

W związku z powyższym, jeśli Twoja matka zmarła jako pierwsza, to ojczym mógłby dziedziczyć ¼ spadku (czyli ¼ mieszkania), natomiast Ty jako jedno z dzieci zmarłej – pozostałe ¾.

Jeżeli ojczym zmarł jako drugi i nie pozostawił testamentu, wówczas dziedziczenie odbywa się także według przepisów ustawowych. Skoro nie miał dzieci ani bliższego rodzeństwa, to zgodnie z art. 932 § 1 Kodeksu cywilnego, dziedziczy najbliższa rodzina w linii prostej oraz małżonek. Jeżeli takich osób nie ma (a tak jest w Twoim przypadku), spadek przypada rodzicom spadkodawcy. Jeżeli i oni nie żyją, wówczas dziedziczą rodzeństwo spadkodawcy. W braku rodzeństwa, spadek przechodzi na dalszą rodzinę, a więc mogą to być kuzyni.

W takim wypadku, aby ustalić kto konkretnie dziedziczy po ojczymie, warto przeprowadzić postępowanie spadkowe. Jeśli nie da się ustalić spadkobierców ustawowych ojczyma, istnieje możliwość, że spadek po nim przepada na rzecz Skarbu Państwa (zgodnie z art. 935 Kodeksu cywilnego).

W świetle powyższego, Twoja sytuacja wygląda następująco:

Jeśli matka zmarła jako pierwsza: masz prawo do ¾ mieszkania, ojczym miał prawo do ¼.

Jeśli ojczym zmarł jako drugi i nie ma bliższych spadkobierców, wówczas jego część mieszkania dziedziczy najbliższa rodzina. Jeżeli takich osób nie ma, warto zastosować się do postanowień art. 935 Kodeksu cywilnego.

Ostatecznie, zalecam przeprowadzenie postępowania spadkowego po matce, aby uregulować formalnie kwestię Twojego udziału w spadku, a następnie wyjaśnić sytuację dotyczącą dziedziczenia po ojczymie.
 
anonim cytuj
28-08-2023

Sugerowane Tematy

wyjazd dziecka za granice bez zgody ojca
Matka mojego dziecka chce wyjechać z synem do Niemiec do pracy. Mam pełne prawa rodzicielskie. Czy może ona wyjechać z naszym synem bez mojej zgody?...
L4. Czy pracodawca ma obowiązek wliczyć mi do zwolnienia także weekendy oraz dni wolne
Dzień dobry, przebywałem na zwolnieniu lekarskim 25 dni, po przebytym zabiegu. Z tego co wyczytałem, pracodawca ma obowiązek wliczyć mi do zwolnienia także weekendy oraz dni w których grafikowo bym nie pracował, czy mogę prosić o konkretną podstawę prawną tego, abym mógł to przedstawić pracodawcy? Gdyż niestety zwolnienie zostało mi policzone jedynie w tygodniu. Drugie moje pytanie, zarabiam najniższą krajową(na umowie i w rzeczywistości) czy od ...
zakupy na zeszyt
Witam, Jeśli klient wziął towar na „zeszyt” i długi czas już tego nie opłaca to jest jakaś szansa odzyskania pieniędzy? Imię nazwisko są, ewentualnie nr tel i adres tego klienta. Z gory dziekuje za pomoc...
Trzymanie gołębi w bloku
Sąsiad dokarmiał gołębie na balkonie, w bloku spółdzielczym na wezwanie administracji usunął gołębie, ale nie całkowicie teraz ma je w mieszkaniu. Czy można coś z tym zrobić? ...

Wyszukiwarka