Spór o spadek - czy testament jest ważny?

Cześć wszystkim,

Mam problem i chciałbym zrozumieć, jak mogę go rozwiązać. Jestem jednym z trzech dzieci mojej zmarłej mamy. Niedawno dowiedzieliśmy się, że zostawiła testament, w którym cały jej majątek przekazuje mojemu bratu. Jestem trochę zszokowany, bo nigdy nie było żadnych wskazówek, że coś takiego planuje.

Mam wielkie wątpliwości co do tego testamentu. Po pierwsze, moja mama cierpiała na chorobę Alzheimera i była już w bardzo złym stanie, gdy go podpisywała. Nie jestem pewien, czy była w stanie zrozumieć, co robi. Po drugie, testament został napisany przez prawnika, który jest bliskim przyjacielem mojego brata. Wydaje mi się, że to jest co najmniej podejrzane.

Nie mam zamiaru pozostawić tego tak. Chcę dowiedzieć się, jak mogę zakwestionować ważność tego testamentu. Czy powinienem wynająć prawnika? Czy są jakieś terminy, które muszę spełnić, aby zakwestionować ten testament?

I co z resztą majątku mojej mamy? Myślę tutaj o rzeczach, które nie były wycenione w testamencie, jak biżuteria i meble. Czy one też automatycznie idą do mojego brata? A co z długami mojej mamy, których nie znamy?

Na koniec, czy jest szansa, że mogę cokolwiek z tego wygrać? Czy są jakieś przepisy, które chronią prawa dzieci, które są pominięte w testamencie?

Przykro mi, że muszę o tym wszystkim pisać, ale jestem naprawdę zrozpaczony i nie wiem, co robić. Będę wdzięczny za wszelką pomoc.
anonim cytuj
31-07-2023
Na wstępie warto zauważyć, że zdolność do czynności prawnej, a więc i do sporządzenia testamentu, może być ograniczona na skutek choroby psychicznej, co stanowi art. 11 Kodeksu cywilnego. W związku z tym, jeśli Twój brat, jako spadkobierca, nie jest w stanie udowodnić, że w chwili sporządzania testamentu wasza matka była zdolna do zrozumienia swoich czynności, testament może być uznany za nieważny.

Zgodnie z art. 95 Kodeksu cywilnego, testament pisany powinien być sporządzony w formie aktu notarialnego lub dokumentu urzędowego. Jeżeli dokument nie spełnia tych warunków, może to stanowić podstawę do jego unieważnienia.

Termin na zakwestionowanie testamentu

Zgodnie z art. 1011 Kodeksu cywilnego, zarzut nieważności testamentu można podnieść w każdym czasie. Nie ma określonego terminu, w którym musisz to zrobić.

Rzeczy nieuwzględnione w testamencie

Jeśli testament nie obejmuje wszystkiego majątku, pozostała część majątku jest dziedziczona na podstawie zasad ustawowych (art. 931 Kodeksu cywilnego). W praktyce oznacza to, że jeżeli w testamencie nie zostały uwzględnione niektóre rzeczy, takie jak biżuteria i meble, to mogą one przypadać Tobie i Twojemu rodzeństwu.

Spłata długów spadkowych

Zgodnie z art. 1001 Kodeksu cywilnego, spadkobierca odpowiada za długi spadkowe do wysokości wartości pobranego spadku.

Prawo do zachowku

Jeżeli zostałeś pominięty w testamencie, masz prawo do tzw. zachowku. Zgodnie z art. 1008 Kodeksu cywilnego, dzieci mają prawo do zachowku, który wynosi połowę wartości udziału, jaki przysługiwałby im przy dziedziczeniu ustawowym.
 
anonim cytuj
31-07-2023

Sugerowane Tematy

L4 a zwolnienie z pracy
Złożyłam 3-moesieczne wypowiedzenie w pracy i miałam pracować do końca sierpnia, w międzyczasie zadzwonili do mnie ze szpitala że przesuwają termin na operacje, na którą jeszcze miałam czekać pół roku. I byla ta operacja 22 sierpnia, z automatu dostałam l4 do końca miesiąca, mam się zgłosić na kontrolę ostatniego dnia miesiąca i wtedy na pewno dostanę przedłużenie zwolnienia. Ale jak to prawnie wygląda: czy od 1 września mogę prosić od przedłużen...
Ubezwłasnowolnienie.
Cześć, mam takie pytanie, składając wniosek o ubezwłasnowolnienie, można wnioskować o wyłączenie ze sprawy osobę, której wniosek dotyczy? Nie chodzi o pominięcie biegłych, a brak konieczności bycia na sprawie, dla tej osoby będzie to bardzo duży stres, co potwierdza sam wniosek, nie chciałbym musieć targać tej osoby po sądach i tak nachodzi się po biegłych, z resztą już nie pierwszy raz....
Egzekucja z rachunku bankowego.
Cześć, miałem dwie sprawy egzekucyjne, które zostały w całości spłacone i zamknięte. Głównie przez zajęcie wynagrodzenia - 50%. Ostatnia sprawa została oficjalnie zamknięta - dostałem pismo od komornika, które odebrałem w dniu 01.08.2023r. Mimo to w dniu 09.08 pracodawca dokonał przelewu pomniejszony o 50%. Co w takim wypadku? Skarga na komornika? Nie powinien tego faktu też zgłosić do pracodawcy? Nie dostałem też innej korespondencji mówiącej...
Służebność
Witam, bardzo proszę o wytłumaczenie mi co może a co nie. Ciocia ma ustanowioną służebność mieszkalną w domu murowanym bez wyszczególnionych pomieszczeń. Co w takim razie jeśli upiera się przy prowadzeniu ogródka warzywnego i we wszystkich pomieszczeniach gospodarczych chce wprowadzać swoje rządy. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam...

Wyszukiwarka