Spór o spadek - czy testament jest ważny?

Cześć wszystkim,

Mam problem i chciałbym zrozumieć, jak mogę go rozwiązać. Jestem jednym z trzech dzieci mojej zmarłej mamy. Niedawno dowiedzieliśmy się, że zostawiła testament, w którym cały jej majątek przekazuje mojemu bratu. Jestem trochę zszokowany, bo nigdy nie było żadnych wskazówek, że coś takiego planuje.

Mam wielkie wątpliwości co do tego testamentu. Po pierwsze, moja mama cierpiała na chorobę Alzheimera i była już w bardzo złym stanie, gdy go podpisywała. Nie jestem pewien, czy była w stanie zrozumieć, co robi. Po drugie, testament został napisany przez prawnika, który jest bliskim przyjacielem mojego brata. Wydaje mi się, że to jest co najmniej podejrzane.

Nie mam zamiaru pozostawić tego tak. Chcę dowiedzieć się, jak mogę zakwestionować ważność tego testamentu. Czy powinienem wynająć prawnika? Czy są jakieś terminy, które muszę spełnić, aby zakwestionować ten testament?

I co z resztą majątku mojej mamy? Myślę tutaj o rzeczach, które nie były wycenione w testamencie, jak biżuteria i meble. Czy one też automatycznie idą do mojego brata? A co z długami mojej mamy, których nie znamy?

Na koniec, czy jest szansa, że mogę cokolwiek z tego wygrać? Czy są jakieś przepisy, które chronią prawa dzieci, które są pominięte w testamencie?

Przykro mi, że muszę o tym wszystkim pisać, ale jestem naprawdę zrozpaczony i nie wiem, co robić. Będę wdzięczny za wszelką pomoc.
anonim cytuj
31-07-2023
Na wstępie warto zauważyć, że zdolność do czynności prawnej, a więc i do sporządzenia testamentu, może być ograniczona na skutek choroby psychicznej, co stanowi art. 11 Kodeksu cywilnego. W związku z tym, jeśli Twój brat, jako spadkobierca, nie jest w stanie udowodnić, że w chwili sporządzania testamentu wasza matka była zdolna do zrozumienia swoich czynności, testament może być uznany za nieważny.

Zgodnie z art. 95 Kodeksu cywilnego, testament pisany powinien być sporządzony w formie aktu notarialnego lub dokumentu urzędowego. Jeżeli dokument nie spełnia tych warunków, może to stanowić podstawę do jego unieważnienia.

Termin na zakwestionowanie testamentu

Zgodnie z art. 1011 Kodeksu cywilnego, zarzut nieważności testamentu można podnieść w każdym czasie. Nie ma określonego terminu, w którym musisz to zrobić.

Rzeczy nieuwzględnione w testamencie

Jeśli testament nie obejmuje wszystkiego majątku, pozostała część majątku jest dziedziczona na podstawie zasad ustawowych (art. 931 Kodeksu cywilnego). W praktyce oznacza to, że jeżeli w testamencie nie zostały uwzględnione niektóre rzeczy, takie jak biżuteria i meble, to mogą one przypadać Tobie i Twojemu rodzeństwu.

Spłata długów spadkowych

Zgodnie z art. 1001 Kodeksu cywilnego, spadkobierca odpowiada za długi spadkowe do wysokości wartości pobranego spadku.

Prawo do zachowku

Jeżeli zostałeś pominięty w testamencie, masz prawo do tzw. zachowku. Zgodnie z art. 1008 Kodeksu cywilnego, dzieci mają prawo do zachowku, który wynosi połowę wartości udziału, jaki przysługiwałby im przy dziedziczeniu ustawowym.
 
anonim cytuj
31-07-2023

Sugerowane Tematy

Chcę pozbyć się byłego małżonka z mieszkania moich rodziców.
Mieszkamy w domu który jest własnością mojej mamy, chcę się rozwieść . Do kiedy mój jeszcze mąż ma prawo mieszkać w domu mojej matki? Kiedy powinien się wyprowadzić. Nie mamy w żadnej formie umowy użyczenia, mąż nie robił żadnych nakładów remontowych w domu....
ZUS żąda oddania renty po mężu.
Witam mam pewien problem mój mąż od stycznia starał się o rentę sprawa była w toku 8 października mąż zmarł,9 października przyszło na konto z ZUS niecałe tysiąc złotych po kilku dniach przyszły kolejne pieniądze ok. 17 tysięcy myślę że to spłata od stycznia bo na obecną chwilę nie przyszła żadna decyzja, teraz ZUS żąda oddania całej kwoty. Czy muszę zwrócić całą kwotę co z pieniędzmi od stycznia do 8 października gdy mąż żył....
obniżenie alimentów
Jakie argumenty warto poruszać, które dla sądu mają znaczenie przy obniżenie alimentów? Jakich lepiej nie poruszać? Pomożecie?...
Rozprawa online
Czy jako świadek mogę wziąć udział w rozprawie online, ze względu na brak możliwości osobistego uczestnictwa? Jaka jest podstawa Sądu do wydania takiego "zezwolenia", czy jest jakiś "oficjalny" wzór wniosku, z którym powinnam się zwrócić do Sądu?...

Wyszukiwarka