Spór o spadek - czy testament jest ważny?

Cześć wszystkim,

Mam problem i chciałbym zrozumieć, jak mogę go rozwiązać. Jestem jednym z trzech dzieci mojej zmarłej mamy. Niedawno dowiedzieliśmy się, że zostawiła testament, w którym cały jej majątek przekazuje mojemu bratu. Jestem trochę zszokowany, bo nigdy nie było żadnych wskazówek, że coś takiego planuje.

Mam wielkie wątpliwości co do tego testamentu. Po pierwsze, moja mama cierpiała na chorobę Alzheimera i była już w bardzo złym stanie, gdy go podpisywała. Nie jestem pewien, czy była w stanie zrozumieć, co robi. Po drugie, testament został napisany przez prawnika, który jest bliskim przyjacielem mojego brata. Wydaje mi się, że to jest co najmniej podejrzane.

Nie mam zamiaru pozostawić tego tak. Chcę dowiedzieć się, jak mogę zakwestionować ważność tego testamentu. Czy powinienem wynająć prawnika? Czy są jakieś terminy, które muszę spełnić, aby zakwestionować ten testament?

I co z resztą majątku mojej mamy? Myślę tutaj o rzeczach, które nie były wycenione w testamencie, jak biżuteria i meble. Czy one też automatycznie idą do mojego brata? A co z długami mojej mamy, których nie znamy?

Na koniec, czy jest szansa, że mogę cokolwiek z tego wygrać? Czy są jakieś przepisy, które chronią prawa dzieci, które są pominięte w testamencie?

Przykro mi, że muszę o tym wszystkim pisać, ale jestem naprawdę zrozpaczony i nie wiem, co robić. Będę wdzięczny za wszelką pomoc.
anonim cytuj
31-07-2023
Na wstępie warto zauważyć, że zdolność do czynności prawnej, a więc i do sporządzenia testamentu, może być ograniczona na skutek choroby psychicznej, co stanowi art. 11 Kodeksu cywilnego. W związku z tym, jeśli Twój brat, jako spadkobierca, nie jest w stanie udowodnić, że w chwili sporządzania testamentu wasza matka była zdolna do zrozumienia swoich czynności, testament może być uznany za nieważny.

Zgodnie z art. 95 Kodeksu cywilnego, testament pisany powinien być sporządzony w formie aktu notarialnego lub dokumentu urzędowego. Jeżeli dokument nie spełnia tych warunków, może to stanowić podstawę do jego unieważnienia.

Termin na zakwestionowanie testamentu

Zgodnie z art. 1011 Kodeksu cywilnego, zarzut nieważności testamentu można podnieść w każdym czasie. Nie ma określonego terminu, w którym musisz to zrobić.

Rzeczy nieuwzględnione w testamencie

Jeśli testament nie obejmuje wszystkiego majątku, pozostała część majątku jest dziedziczona na podstawie zasad ustawowych (art. 931 Kodeksu cywilnego). W praktyce oznacza to, że jeżeli w testamencie nie zostały uwzględnione niektóre rzeczy, takie jak biżuteria i meble, to mogą one przypadać Tobie i Twojemu rodzeństwu.

Spłata długów spadkowych

Zgodnie z art. 1001 Kodeksu cywilnego, spadkobierca odpowiada za długi spadkowe do wysokości wartości pobranego spadku.

Prawo do zachowku

Jeżeli zostałeś pominięty w testamencie, masz prawo do tzw. zachowku. Zgodnie z art. 1008 Kodeksu cywilnego, dzieci mają prawo do zachowku, który wynosi połowę wartości udziału, jaki przysługiwałby im przy dziedziczeniu ustawowym.
 
anonim cytuj
31-07-2023

Sugerowane Tematy

Ciąża a umowa o pracę na czas określony.
Jestem w pierwszym miesiącu ciąży. Mam umowę o pracę do 31 stycznia. 1. Czy mogę iść na zwolnienie ciążowe przed zakończeniem umowy i wtedy pracodawca musi mi przedłużyć umowę przynajmniej do porodu? Będę dostawała świadczenia do dnia porodu? 2. Co jeżeli nie pójdę teraz na zwolnienie i pracodawca nie przedłuży mi umowy? Z racji, że nie będę miała pracy, to w lutym już nie będę mogła iść na płatne L4?...
Nieterminowe płacenie alimentów.
Witam, Mam pytanie gdzie mam zgłosić ze były mąż nie płaci alimentów? Czy mogę zgłosić już po nie zapłaceniu jednego miesiąca, czy muszę odczekać jakiś czas? Jak wygląda cała procedura?...
Składanie fałszywych zeznań.
Mam pytanie bo w sądzie będąc jako świadek i poszkodowany zostałem przesłuchany w sprawie rozboju na ulicy(była kamera gdzie to zarejestrowała). Ukradziono wtedy mi portfel z wypłatą, i złożyłem fałszywą umowę zlecenie że pracowałem u pracodawcy X. Byłem tam zatrudniony częściowo na czarno częściowo na umowę, ale na inną kwotę niż było w mojej fikcyjnej mowie). Sąd wystosował pismo do pracodawcy X i przesłał oryginalną umowę. Co mogę zrobić żeby ...
Prawo przejścia i przejazdu.
Witam serdecznie, Nabyłem kilka działek, do których przylega prywatna działka z głównej drogi do jeziora (5m szer i ok 220m długości). Wraz z sąsiadem posiadamy służebność gruntowa polegająca na prawie przejścia i przejazdu wpisane w księgę wieczysta. Na działce znajdują się drzewa, krzewy i jest nieprzejezdna. Czy można wymusić na właścicielu usunięcie drzew (wszystkie drzewa poniżej 50cm obwodu itd) ? Czy właściciel może nie zgodzić się na wyc...

Wyszukiwarka