Spór o spadek - czy testament jest ważny?

Cześć wszystkim,

Mam problem i chciałbym zrozumieć, jak mogę go rozwiązać. Jestem jednym z trzech dzieci mojej zmarłej mamy. Niedawno dowiedzieliśmy się, że zostawiła testament, w którym cały jej majątek przekazuje mojemu bratu. Jestem trochę zszokowany, bo nigdy nie było żadnych wskazówek, że coś takiego planuje.

Mam wielkie wątpliwości co do tego testamentu. Po pierwsze, moja mama cierpiała na chorobę Alzheimera i była już w bardzo złym stanie, gdy go podpisywała. Nie jestem pewien, czy była w stanie zrozumieć, co robi. Po drugie, testament został napisany przez prawnika, który jest bliskim przyjacielem mojego brata. Wydaje mi się, że to jest co najmniej podejrzane.

Nie mam zamiaru pozostawić tego tak. Chcę dowiedzieć się, jak mogę zakwestionować ważność tego testamentu. Czy powinienem wynająć prawnika? Czy są jakieś terminy, które muszę spełnić, aby zakwestionować ten testament?

I co z resztą majątku mojej mamy? Myślę tutaj o rzeczach, które nie były wycenione w testamencie, jak biżuteria i meble. Czy one też automatycznie idą do mojego brata? A co z długami mojej mamy, których nie znamy?

Na koniec, czy jest szansa, że mogę cokolwiek z tego wygrać? Czy są jakieś przepisy, które chronią prawa dzieci, które są pominięte w testamencie?

Przykro mi, że muszę o tym wszystkim pisać, ale jestem naprawdę zrozpaczony i nie wiem, co robić. Będę wdzięczny za wszelką pomoc.
anonim cytuj
31-07-2023
Na wstępie warto zauważyć, że zdolność do czynności prawnej, a więc i do sporządzenia testamentu, może być ograniczona na skutek choroby psychicznej, co stanowi art. 11 Kodeksu cywilnego. W związku z tym, jeśli Twój brat, jako spadkobierca, nie jest w stanie udowodnić, że w chwili sporządzania testamentu wasza matka była zdolna do zrozumienia swoich czynności, testament może być uznany za nieważny.

Zgodnie z art. 95 Kodeksu cywilnego, testament pisany powinien być sporządzony w formie aktu notarialnego lub dokumentu urzędowego. Jeżeli dokument nie spełnia tych warunków, może to stanowić podstawę do jego unieważnienia.

Termin na zakwestionowanie testamentu

Zgodnie z art. 1011 Kodeksu cywilnego, zarzut nieważności testamentu można podnieść w każdym czasie. Nie ma określonego terminu, w którym musisz to zrobić.

Rzeczy nieuwzględnione w testamencie

Jeśli testament nie obejmuje wszystkiego majątku, pozostała część majątku jest dziedziczona na podstawie zasad ustawowych (art. 931 Kodeksu cywilnego). W praktyce oznacza to, że jeżeli w testamencie nie zostały uwzględnione niektóre rzeczy, takie jak biżuteria i meble, to mogą one przypadać Tobie i Twojemu rodzeństwu.

Spłata długów spadkowych

Zgodnie z art. 1001 Kodeksu cywilnego, spadkobierca odpowiada za długi spadkowe do wysokości wartości pobranego spadku.

Prawo do zachowku

Jeżeli zostałeś pominięty w testamencie, masz prawo do tzw. zachowku. Zgodnie z art. 1008 Kodeksu cywilnego, dzieci mają prawo do zachowku, który wynosi połowę wartości udziału, jaki przysługiwałby im przy dziedziczeniu ustawowym.
 
anonim cytuj
31-07-2023

Sugerowane Tematy

Zakaz wykonywania zawodu liczy się od wydania wyroku czy od uprawomocnienia go?
Witam. Znajomy miał wyrok za przekroczenie uprawnień oraz zakaz wykonywania zawodu na okres pięciu lat. Wyrok był z czerwca 2017, natomiast uprawomocnił się w styczniu 2018. Od której daty należy liczyć te pięć lat zakazu wykonywania zawodu? Z dobry dziękuję za odpowiedź ...
Umowa najmu na dane innego wynajmującego.
Cześć, Jestem najemcą mieszkania na czas określony i zastanawiam się czy podpisana umowa prawnie ma moc, ponieważ w umówię jako osoba wynajmująca są podane dane Pana właściciela, a ostateczny podpis na umówię jest wykonany przez jego żonę, która ma zupełnie inne nazwisko od niego. Dodatkowo umowa została zawarta bez obecności jej męża. Pilnie poprosiłabym o odpowiedź ponieważ teraz właściciele kombinują a chciałabym mieć dodatkowa linię obrony...
Czy tylko w jednej aptece mogę zrealizować receptę?
Na recepcie mam 5 opakowań mleka dla dziecka. Wykupiłam 1 opakowanie po czym dziś chciałam wykupić pozostałe 4, niestety brak mleka w aptece i hurtowni. Pani powiedziała, że nie wiadomo kiedy będzie wiec chciałam zabrać receptę i wykupić w innej aptece co okazało się nie możliwe. Czy to jest zgodne z prawem, że nie mogę zabrać recepty i iść do innej apteki?...
Ujadający pies
Będzie długo.. Proszę o pomoc... Nasz pies cierpi na lek separacyjny, niestety... Robimy wszystko co jest zalecane w tej sytuacji i staramy się praktycznie w ogole nie zostawiać go samego... Niestety czasami są sytuacje gdy musi zostać sam np. Godzinę kazdej niedzieli lub jakieś szybkie zakupy w tygodniu... Niestety sasiedzi skarża się na ujdanie gdy wychodzimy - mamy kamerkę w domu i nie zawsze ujadają gdy sasiedzi to zgłaszają... Pies nigdy n...

Wyszukiwarka