Na wstępie warto zauważyć, że zdolność do czynności prawnej, a więc i do sporządzenia testamentu, może być ograniczona na skutek choroby psychicznej, co stanowi art. 11 Kodeksu cywilnego. W związku z tym, jeśli Twój brat, jako spadkobierca, nie jest w stanie udowodnić, że w chwili sporządzania testamentu wasza matka była zdolna do zrozumienia swoich czynności, testament może być uznany za nieważny.

Zgodnie z art. 95 Kodeksu cywilnego, testament pisany powinien być sporządzony w formie aktu notarialnego lub dokumentu urzędowego. Jeżeli dokument nie spełnia tych warunków, może to stanowić podstawę do jego unieważnienia.

Termin na zakwestionowanie testamentu

Zgodnie z art. 1011 Kodeksu cywilnego, zarzut nieważności testamentu można podnieść w każdym czasie. Nie ma określonego terminu, w którym musisz to zrobić.

Rzeczy nieuwzględnione w testamencie

Jeśli testament nie obejmuje wszystkiego majątku, pozostała część majątku jest dziedziczona na podstawie zasad ustawowych (art. 931 Kodeksu cywilnego). W praktyce oznacza to, że jeżeli w testamencie nie zostały uwzględnione niektóre rzeczy, takie jak biżuteria i meble, to mogą one przypadać Tobie i Twojemu rodzeństwu.

Spłata długów spadkowych

Zgodnie z art. 1001 Kodeksu cywilnego, spadkobierca odpowiada za długi spadkowe do wysokości wartości pobranego spadku.

Prawo do zachowku

Jeżeli zostałeś pominięty w testamencie, masz prawo do tzw. zachowku. Zgodnie z art. 1008 Kodeksu cywilnego, dzieci mają prawo do zachowku, który wynosi połowę wartości udziału, jaki przysługiwałby im przy dziedziczeniu ustawowym.

Potwiedź że nie jesteś botem

Wyszukiwarka