Jak porozumieć się z komornikiem?

Witam , mam pytanie odnośnie długu pożyczki.
Komornik ściąga dług przez mój dochód z pracy odd pracodawcy , gdzie pracodawca jest zobowiązany do wysłania mu długu z mojej wypłaty bo się boją że dostaną karę. I teraz pytanie brzmi, czy jako dłużnik mogę lub mam prawo wnioskować o to aby ściągana kwota egzekucyjna była mniejsza bo ja nie dam rady tak egzystować i mam też też inne zobowiązania mieszkaniowo- medialne .będę zmuszony zrezygnować z pracy bo nie dam rady przeżyć za 200 złotych na jedzenie przez miesiąc i znaleźć sobię na czarno albo wyjechać za granicę a nie chce tego robić bo mi jest dobrze tu gdzie jestem- proszę o pomoc i wsparcie co można zrobić w danej sytuacji? Wiem moja wina że olałem sprawę i machnąłem ręką na komornika którego mam. Pozdrawiam
anonim cytuj
15-08-2023
Pracodawca nie może ci nic potrącać w tej sytuacji i powinien napisać pismo do komornika, że twoje wynagrodzenie netto wynosi tyle i tyle, jest to jedyne twoje źródło dochodu i wobec obowiązujących przepisów nie ma podstaw do potrąceń kwoty na rzecz zobowiązań komorniczych.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Witam , mam pytanie odnośnie długu pożyczki.
Komornik ściąga dług przez mój dochód z pracy odd pracodawcy , gdzie pracodawca jest zobowiązany do wysłania mu długu z mojej wypłaty bo się boją że dostaną karę. I teraz pytanie brzmi, czy jako dłużnik mogę lub mam prawo wnioskować o to aby ściągana kwota egzekucyjna była mniejsza bo ja nie dam rady tak egzystować i mam też też inne zobowiązania mieszkaniowo- medialne .będę zmuszony zrezygnować z pracy bo nie dam rady przeżyć za 200 złotych na jedzenie przez miesiąc i znaleźć sobię na czarno albo wyjechać za granicę a nie chce tego robić bo mi jest dobrze tu gdzie jestem- proszę o pomoc i wsparcie co można zrobić w danej sytuacji? Wiem moja wina że olałem sprawę i machnąłem ręką na komornika którego mam. Pozdrawiam

Może idź i się dogadaj wiadomo dług trzeba spłacić jak będzie w porządku to pójdzie ci na rękę przedstaw swoją propozycję jemu ile będzie cię stać płacić.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego, komornik jest upoważniony do egzekucji długu z wynagrodzenia za pracę dłużnika. Maksymalna wysokość potrącenia z wynagrodzenia dłużnika na rzecz egzekucji jest określona w art. 872 k.p.c. w połączeniu z art. 24 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jednak jeśli wynagrodzenie za pracę dłużnika nie przekracza minimalnego wynagrodzenia za pracę, to nie można dokonywać potrąceń.

W przypadku trudnej sytuacji materialnej dłużnika, może on zwrócić się do komornika z wnioskiem o obniżenie potrąceń lub rozłożenie długu na raty, powołując się na przesłanki zawarte w art. 871 § 2 k.p.c.

Odpowiedź na Post 2:

Nie jest prawdą, że pracodawca nie ma prawa dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracownika na rzecz egzekucji komorniczej. Jak wspomniano wcześniej, zgodnie z art. 872 k.p.c. w połączeniu z art. 24 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, są określone limity potrąceń. Jeśli potrącenie przekroczyłoby dozwoloną wysokość, pracodawca ma obowiązek poinformować o tym komornika.

Odpowiedź na Post 3:

Zgadzam się z tym, że dług trzeba spłacić. W kontekście możliwości negocjacji z komornikiem, można rzeczywiście próbować podjąć takie kroki. Jednakże warto mieć na uwadze, że ewentualne zmniejszenie miesięcznych potrąceń lub rozłożenie długu na raty powinno zostać odpowiednio udokumentowane i zaakceptowane przez komornika oraz wierzyciela. Ponownie warto odwołać się do art. 871 § 2 k.p.c., który przewiduje możliwość uwzględnienia przez komornika trudnej sytuacji materialnej dłużnika.
 
anonim cytuj
15-08-2023

Sugerowane Tematy

Alimenty na rzecz żony po zmarłym bracie.
Dzień dobry, Niedawno zmarł mój brat, jedyną rodziną dla niego i Jego żony jestem/byłem ja, Oni nie mieli dzieci a rodzice obu stron dawno nie żyją. Brat z żoną nie bardzo radzili sobie finansowo, wieczni bezrobotni utrzymujący się z rent i zasiłków, mieszkali w mieszkaniu które sfinansowali Im nasi rodzice a ja opłacałem im latami rachunki. Zamierzałem się zrzec prawa do spadku po bracie ale niestety dowiedziałem się pocztą pantoflową, że żona...
Zmiana nazwy stanowiska.
Dzień dobry, od 1.12.2023 pracodawca wdrożył nowy regulamin wynagradzania, porządkując i zmieniając tym samym nazwy stanowisk. Np. pracownik na kategorii zaszeregowania 10 do tej pory miał nazwe stanowiska Starszy Specjalista ds. ..., od 1.12 będzie miał nazwe stanowiska Specjalista ds. .... . Regulamin został ogłoszony. Jak w tej sytuacji nalezy wdrożyć nowe nazwy stanowisk? Czy ogłoszenie samego regulaminu jest wystarczające czy trzeba podpisyw...
Mieszkanie w spadku.
Moja Teściowa ma 2 przyrodnie siostry. Jedna z nich zamieszkiwała mieszkanie po ich zmarłej matce i sama kilka dni temu zmarła. Mieszkanie było własnościowe lokatorskie na ich zmarłą matkę. Po śmierci matki siostra teściowej nie przepisała notarialnie własności i zamieszkiwała w nim płacąc media. Teraz o śmierci siostry, dwie żyjące siostry, w tym moja teściowa, chcą uporządkować sprawy mieszkaniowe, wystawić je ma sprzedaż i podzielić pieniądze ...
Alimenty od ojca.
Dzień dobry chciałabym się dowiedzieć czy istnieje szansa na to bym po 19 latach zaczęła dostawać alimenty od ojca? Mam 19 lat moja siostra prawie 17 obydwie się uczymy jeszcze w technikum i planujemy później pójść na studia. Z ojcem nie mamy wcale kontaktu zdradził i zostawił naszą mamę jak była w ciąży z siostrą. Od tej pory mieszkamy z babcią. Alimenty są osadzone w wysokości 300 zł płatne do ręki których nigdy nawet nie zapłacił . Mama nie ch...

Wyszukiwarka