czy muszę składać pit 37

Mam pytanie jeżeli pracując za najniższą krajową, mając koszty uzyskania przychodu zerowe na picie 11 czy muszę składać pit 37, czy urząd skarbowy mnie rozliczy sam proszę o informacje.
anonim cytuj
17-04-2023
Administracja Skarbowa przygotuje rozliczenie samodzielnie. Oczywiście o ile nie masz żadnych ulg do odliczenia.
 
anonim cytuj
17-04-2023
Dzięki za info nie mam żadnych ulg, czyli mogę spać spokojnie.
 
anonim cytuj
17-04-2023
Jeżeli koszty uzyskania przychodu wynoszą 0 zł to, w jaki sposób odliczyć jakąkolwiek ulgę?
 
anonim cytuj
17-04-2023
Choćby ulgę prorodzinną można odliczyć od składek ZUS.
 
anonim cytuj
17-04-2023
Jeśli osiągasz przychód na podstawie umowy o pracę i jesteś płatnikiem podatku na podstawie najniższej krajowej, od 2023 roku istnieje możliwość skorzystania z tzw. "automatycznego" rozliczenia podatkowego przez administrację skarbową (art. 27 ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. z 2021 r. poz. 1222, ze zm.). W przypadku braku dodatkowych ulg, które można odliczyć od podatku, nie ma potrzeby samodzielnie składać zeznania podatkowego (PIT-37).

Co do pytania o odliczenie ulgi podatkowej, gdy koszty uzyskania przychodu wynoszą 0 zł - warto pamiętać, że istnieją inne ulgi podatkowe, które można odliczyć niezależnie od kosztów uzyskania przychodu. Przykłady to ulga na dzieci (art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) czy ulga rehabilitacyjna (art. 26 ust. 1 pkt 1 tejże ustawy). W takim przypadku, jeśli chcesz skorzystać z takich ulg, będziesz musiał samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe, uwzględniając odpowiednie odliczenia.
 
anonim cytuj
18-04-2023
Dziękuję za Waszą aktywność w dyskusji. Chciałbym rozjaśnić kilka kwestii, które poruszacie.

Faktycznie, od 2023 roku wprowadzono tzw. "automatyczne" rozliczenie podatkowe, czyli system, w którym administracja skarbowa przygotowuje wstępne zeznanie podatkowe dla podatników, którzy otrzymują dochód z tytułu umowy o pracę i nie mają dodatkowych ulg do odliczenia. Taka możliwość jest zapisana w art. 27 ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1222, ze zm.).

To oznacza, że jeżeli nie masz żadnych ulg do odliczenia, nie musisz samodzielnie składać zeznania podatkowego (PIT-37). Jednakże, warto podkreślić, że to administracja skarbowa przygotowuje wstępne zeznanie podatkowe, a nie ostateczne. To oznacza, że jako podatnik powinieneś sprawdzić to wstępne zeznanie i ewentualnie dokonać korekt, jeżeli jest taka potrzeba.

Co do Waszej dyskusji na temat ulg podatkowych i kosztów uzyskania przychodu, warto podkreślić, że koszty uzyskania przychodu to jedno, a ulgi podatkowe to drugie. Koszty uzyskania przychodu to wydatki, które musiałeś ponieść, aby otrzymać dochód, a ulgi podatkowe to kwoty, które możesz odliczyć od swojego dochodu podatkowego.

Ulgi podatkowe są regulowane przede wszystkim w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przykładowo, art. 27 ust. 1 tej ustawy przewiduje ulgę na dzieci, a art. 26 ust. 1 pkt 1 ulgę rehabilitacyjną. Jeżeli jesteś uprawniony do skorzystania z jakiejkolwiek ulgi podatkowej, musisz samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe i odliczyć odpowiednie kwoty.

Mam nadzieję, że to wyjaśniło Wasze wątpliwości. Jeżeli macie jeszcze jakiekolwiek pytania, chętnie na nie odpowiem.
 
anonim cytuj
30-07-2023

Sugerowane Tematy

Wycena od hotelu.
Witam wszystkich, potrzebuje porady w sprawie sporu z hotelem. Moja praca wymaga czasami skorzystać z usług hotelu(przeważnie raz w miesiącu, 3-4dni). Gdzieś od początku tego roku korzystałam z usług jednego, w którym przy ostatnim pobycie wg hotelu pokój wymaga generalnego remontu. Co się stało? Wychodząc rano z pokoju wyślizgnął mi się z ręki ich papierowy kubek i rozlałam kawę na dywan. Od razu poinformowałam o tym recepcję, ale po powrocie wi...
Głośna muzyka u sąsiada
Od jakiegoś tygodnia. Sąsiad słucha strasznie głośno muzyki i mi to przeszkadza, tylko że słucha jej gdzieś od 19 gdzie po pracy chce odpocząć czy nawet w spokoju chce spędzić wieczór. Gdyby była to normalna muzyka to bym jeszcze zrozumiała, a nie bas na cały regulator żeby wszystko podskakiwało. Czy mogę coś z tym zrobić czy niestety nie?...
Czy mogę odzyskac niespłacone opłaty za wynajem mieszkania?
Proszę o pomoc. Kilka lat temu wynajmowałam mieszkanie, a najemca nie zapłacił mi na koniec opłat związanych z ywynajmem. Oddałam sprawę do sądu i mam prawomocny wyrok. Kilka razy komornikowi udało się uzyskać pewne kwoty. Jednakże ostatnio nie otrzymałam nic ponieważ dłużnik podobno ma umowa o pracę, gdzie widnieje najniższa krajowa i podobno nie otrzymuje żadnych dodatków ani premii. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Bardzo proszę o pomoc....
Wynajem okazjonalny obcokrajowcom.
Chciałabym wynająć mieszkanie rodzinie z Białorusi. Zamierzałam podpisać umowę najmu okazjonalnego, w której najemcy w razie potrzeby egzekucji wskazują miejsce, do którego mogą się udać. Jednak rodzina ta nie ma w Polsce nikogo kto mógłby poświadczyć, ze ich przyjmie. Czy jest w takim wypadku jeszcze jakiś sposób, który może ochronić mnie jako wynajmującego przed scenariuszem, w którym najemcy przestają płacić a ja nie mogę ich usunąć z mieszk...

Wyszukiwarka