Sprzedaż odzieży używanej

Mam takie pytanie, Niedawno urodziłam dziecko, a jak wiadomo, noworodki szybko wyrastają ze swoich ubranek. Kupuję tylko markowe ubranka wysokiej jakości.
Zrobiłam sety po 5-6 ubranek i sprzedawałam na olx po 200zl i nie bo tylko (sprzedawałam też zabawki itp.)
Dzisiaj podliczyłam, że od początku roku sprzedałam około 45 takich setów co daje łączna wartość około 9000zl.
Czy urząd skarbowy może się przyczepić do czegoś takiego, a jeżeli tak to jak powinnam się rozliczyć?
Ubranka sprzedawałam dużo poniżej ceny zakupu (niejednokrotnie 1 ubranko kosztowało powyżej 150zl) więc nie miałam zysku na tych transakcjach + minęło już 6 miesięcy, zanim je kupiłam (kupowałam je jakoś w maju/czerwcu 2022)
Proszę o opinię. Z góry dziękuję.
anonim cytuj
05-04-2023
Jeśli ZUS wezwie na kontrolę, to będziesz musiała wykazać brak zarobku bądź chociażby fakt posiadania powyżej 6 miesięcy.
 
anonim cytuj
05-04-2023
Albo okazać paragon zakupu czy przelew bądź płatność kartą jeżeli taka była, to byłby najlepszy dowód w sprawie.
 
anonim cytuj
05-04-2023
A co jeśli rzeczy, które się sprzedaje mamy w posiadaniu od kilku lat i już dawno nie ma się na nie paragonu?
 
anonim cytuj
05-04-2023
Ja dopytam od siebie, A jeśli w przypadku braku posiadania dowodu zakupu, posiadanie powyżej 6 miesięcy potwierdzi ktoś jako świadek? Będzie to traktowane jako dowód?
 
anonim cytuj
05-04-2023
Jak najbardziej może, jeśli nie masz, chociażby działalności nierejestrowanej. Ale na nierejestrowanej i tak nie możesz przekroczyć połowy kwoty najniższej, więc tak czy siak, jesteś w dołku jeśli chodzi o urząd skarbowy i do tego jeszcze ZUS, bo będąc na zasiłku, nie możesz pracować i otrzymywać dochodu.
 
anonim cytuj
05-04-2023
Nawet ze sprzedaży na OLX? Jestem na macierzyńskim.
 
anonim cytuj
05-04-2023
A to nie jest tak, że sprzedawanie używanych rzeczy poniżej ceny zakupu nie polega opodatkowaniu? Przecież dochodu nie ma, jeśli wydałam na te rzeczy 2x tyle niż „zarobiłam”. I co ma do tego ZUS?
 
anonim cytuj
05-04-2023
Ja widzę niebezpieczeństwo w zupełnie innym miejscu. Działalność gospodarcza jest zdefiniowana w ordynacji podatkowej, a konkretnie w art. 3 pkt 9. Mówi on, że za działalność gospodarczą uznaje się aktywności zdefiniowane w ten sposób w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej (Prawa przedsiębiorców), wolne zawody i inną działalność zarobkową, która wykonywana jest we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet jeśli definicje zawarte w innych ustawach nie zaliczają takich działań jako prowadzenia działalności gospodarczej. Definicję działalności gospodarczej zawierają także ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku VAT. I nie tylko, jest jeszcze ZUS. Jeśli jest to 45 operacji gospodarczych od początku roku, to nosi to znamiona działalności ciągłej i zorganizowanej. I nie będzie miał tu znaczenia aspekt kosztowy, czy są dowody zakupu, czy nie.
 
anonim cytuj
05-04-2023
Mam takie pytanie, Niedawno urodziłam dziecko, a jak wiadomo, noworodki szybko wyrastają ze swoich ubranek. Kupuję tylko markowe ubranka wysokiej jakości. Zrobiłam sety po 5-6 ubranek i sprzedawałam na olx po 200zl... Czy urząd skarbowy może się przyczepić do czegoś takiego, a jeżeli tak to jak powinnam się rozliczyć?


W świetle polskiego prawa, sprzedaż odzieży używanej poniżej ceny zakupu, nawet jeśli w skumulowanej wartości przekroczy pewien próg finansowy, nie jest uważana za dochód podlegający opodatkowaniu. Oznacza to, że jeśli sprzedajesz te ubranka za mniej niż je kupiłaś, to nie jest to zysk, który trzeba wykazywać w zeznaniu podatkowym. Jednakże, ważne jest by móc to udowodnić w przypadku kontroli.

Odpowiadając na konkretne posty:

Jeśli ZUS wezwie na kontrolę, to będziesz musiała wykazać brak zarobku bądź chociażby fakt posiadania powyżej 6 miesięcy.

Prawidłowo, ale wskazane byłoby posiadanie jakichkolwiek dowodów na to, że rzeczy były w posiadaniu przez dłuższy czas, tak aby wykluczyć ewentualny zarzut prowadzenia działalności gospodarczej.

A co jeśli rzeczy, które się sprzedaje mamy w posiadaniu od kilku lat i już dawno nie ma się na nie paragonu?

Brak paragonu nie dyskwalifikuje Cię od potwierdzenia, że rzeczy były w Twoim posiadaniu od dłuższego czasu. Możesz posłużyć się innymi dowodami, np. zdjęciami, świadkami itp.

A jeśli w przypadku braku posiadania dowodu zakupu, posiadanie powyżej 6 miesięcy potwierdzi ktoś jako świadek? Będzie to traktowane jako dowód?

Świadkowie mogą być pewnym wsparciem, ale nie zastąpią oficjalnych dokumentów. W praktyce jednak świadectwo osoby trzeciej może być pomocne.

Jak najbardziej może, jeśli nie masz, chociażby działalności nierejestrowanej...

Sprzedaż odzieży używanej nie jest równoznaczna z prowadzeniem działalności gospodarczej, o ile nie jest to działalność ciągła i zorganizowana. Jednak, jak wspomniano w Post 9, jeśli liczba transakcji sugeruje ciągłość i zorganizowaną formę sprzedaży, może to być podstawa do zarzutów prowadzenia działalności gospodarczej bez odpowiedniej rejestracji.

Nawet ze sprzedaży na OLX? Jestem na macierzyńskim.

Tak, niezależnie od platformy sprzedaży, ważna jest jej charakterystyka - czy jest sporadyczna, czy też ma charakter ciągłej i zorganizowanej działalności.

A to nie jest tak, że sprzedawanie używanych rzeczy poniżej ceny zakupu nie polega opodatkowaniu? Przecież dochodu nie ma, jeśli wydałam na te rzeczy 2x tyle niż „zarobiłam”. I co ma do tego ZUS?

Masz rację, sprzedaż poniżej ceny zakupu nie generuje dochodu podlegającego opodatkowaniu. Jednakże, ZUS może mieć pretensje jeśli uzna, że była to działalność gospodarcza, co mogłoby wpłynąć na Twoje świadczenia macierzyńskie.

Reasumując, w Twoim przypadku kluczowym jest udowodnienie, że sprzedaż nie miała charakteru działalności gospodarczej, a jedynie sporadycznego pozbywania się rzeczy, które stały się zbędne. Jeśli masz dowody zakupu lub inne dowody potwierdzające wartość zakupu, warto je zachować na wypadek ewentualnych pytań ze strony urzędów.
 
anonim cytuj
16-08-2023

Sugerowane Tematy

wykonanie zlecenia (brak zapłaty)
Zleceniodawca zlecil prace, praca zostala wykonana. Umowa byla ustna (znajomy). W ustaleniach bylo omowione Kwota za dzien roboczy (200 zl za 9h pracy) Wyplata miala byc wyplacona od razu po wykonaniu zlecenia. Prace wykonywaly dwie osoby (w roznym stopniu, jedna mniej druga wiecej) Natomiast odgornie osoby mialy otrzymac takie samo wynagrodzenie za dzien roboczy. Zleceniodawca zgodzil sie na te warunki. Przez cale zlecenie, zleceniodawca...
Uchylenie alimentów.
Płacę alimenty na dziecko( już dorosłe 24 lata). Dziecko studiowało może studiuje ( wg mnie już powinno zakończyć naukę) nie mam jak tego sprawdzić a matka regularnie co miesiąc wysyła przypominajkę. Moje pytania są następujące: 1. Jak mogę sprawdzić status dziecka na które płacę alimenty? (czy się uczy czy może pracuje) 2. Czy mogę sam zakończyć płacenie alimentów. 3. Jeżeli nie( dotyczy pyt 2) to czy muszę załatwiać to przez sąd czy może w...
Kupujący przywlaszczyl sobie towar za który nie zapłacił
Dzien dobry. Sprzedałam produkt na olx, który nie spełnił oczekiwań klientki. Napisalam jej więc, zeby bez problemu odesłała towar, skoro jest niezadowolona. Jak wiadomo sprzedający nie dysponuje pieniędzmi dopóki transakcja nie zostanie zaakceptowana, więc ryzyka dla niej żadnego nie było. Po tym czasie pani przestała cokolwiek pisac, zgłosiła reklamację na olx, której treści nie widziałam. Po jakimś czasie przyszla decyzja, że reklamacja został...
Czy prokurator musi wszcząć śledztwo?
Złożyłam wraz z koleżankami zawiadomienie do dziekana o zachowaniu jednego kolegi - wysłał nam ciągle zdjęcia w damskim ubiorze, wypisywał do wielu roczników. Mówił, że kiedy to robi to się masturbuje. Dziekan złożył sprawę do prokuratury, bez naszej zgody/prośby. Nie chcemy zeznawać. Ktoś wie może jak to wygląda?...

Wyszukiwarka