Jak rozmawiać z UFG?

Wezwaniem z 26-06-2023 UFG nałożyło na mnie maksymalną karę za brak OC na podstawie kontroli w dniu 09-05-2023.
Przedmiotowe auto sprzedałem w dniu 14-09-2018. Zbycie auta do ubezpieczyciela zgłosiłem 04-11-2018. Zbycie auta do starosty zgłosiłem dopiero 31-01-2023.
Do UFG przesłałem zaświadczenie wydane przez organ rejestracyjny potwierdzające, że zgłosiłem zbycie w dniu 31/01/2023 na podstawie umowy sprzedaży z dnia 14-09-2018.
Na to UFG, że na zgłoszenie zbycia do starosty mam 30 dni i karę dostałem, ponieważ widnieję w CEP, jako ostatni właściciel.
Ja im na to, że kara za brak zgłoszenie zbycia w terminie ma inną podstawę prawną i leży w kompetencji starosty oraz że nie mam wpływu na brak zgłoszenia nabycia przez kupującego. Tu korespondencja się urwała.
Również mój ostatni ubezpieczyciel potwierdził mi telefonicznie, że od dnia sprzedaży w ich bazie danych widnieje inny niż ja ubezpieczający.
Jeśli brak zgłoszenia zbycia do starosty w terminie miałby się z automatu przedkładać na karę za brak OC, było by to absurdalne.
Jak rozmawiać z UFG? Do kogo się odwołać?
anonim cytuj
16-09-2023
Z UFG nie ma żadnego dialogu, to jakbyś rozmawiał z automatem generującym odpowiedzi na zadane pytania. Jak zdecydują się złożyć przeciwko Tobie pozew cywilny o zapłatę tejże kary, wtedy będziesz mógł się odwołać.
 
anonim cytuj
16-09-2023
W takim przypadku zebrałbym wszystko to co piszesz jako dowody i odmówił zapłaty. Podnosząc te argumenty w sadzie powinieneś na 99% wygrać. Nikt ci nie powie 100, bo czasami wyroki sądów są absurdalne.
 
anonim cytuj
16-09-2023
Kluczowe w tej sytuacji są przepisy prawa dotyczące odpowiedzialności za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC i zgłoszenia zbycia pojazdu. W odniesieniu do przedstawionego problemu:

Zgodnie z art. 86a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2020 r. poz. 568 z późn. zm.), w przypadku sprzedaży pojazdu, zbywca jest obowiązany zgłosić zbycie do wydziału komunikacji odpowiedniego dla miejsca jego zamieszkania w ciągu 30 dni od daty sprzedaży. Niezgłoszenie tego w terminie skutkuje karą.

Jeżeli samochód nie jest ubezpieczony, odpowiedzialność za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC spoczywa na ostatnim znanym właścicielu, który widnieje w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP).

Tu korespondencja się urwała.


Skoro korespondencja z UFG się urwała, warto kontynuować komunikację, ewentualnie w formie pisemnej, gdzie jasno przedstawisz wszystkie fakty i dowody potwierdzające Twoje stanowisko.

W odniesieniu do wypowiedzi o braku dialogu z UFG i o możliwości odwołania się w przypadku pozwu cywilnego - jeśli UFG zdecyduje się na wystąpienie z pozwem, będziesz miał możliwość przedstawienia swojego stanowiska oraz dowodów przed sądem. Procedura sądowa daje szansę na skuteczne obronienie się przed niesłusznie nałożoną karą.

W takim przypadku zebrałbym wszystko to co piszesz jako dowody i odmówił zapłaty.


Zgadza się, zgromadzenie wszystkich dostępnych dowodów jest kluczowe. Jeżeli masz potwierdzenie z ubezpieczyciela, że od dnia sprzedaży w ich bazie danych widnieje inny ubezpieczający, warto załączyć je do ewentualnego odwołania lub odpowiedzi na pozew.
Podsumowując, w oparciu o obowiązujące przepisy prawne i przedstawione fakty, powinieneś być w stanie obronić się przed niesłusznie nałożoną karą. Kluczowe jest zgromadzenie wszystkich niezbędnych dowodów i ich właściwe przedstawienie w toku postępowania.
 
anonim cytuj
17-09-2023

Sugerowane Tematy

ile komornik może zabrać sobie prowizji ?
Witam , mam pytanie ile komornik może zabrać sobie prowizji ? Mam drobną kwotę a muszę zapłacić drugie tyle czyli płacić mam podwójnie....
Czy mogę zerwać umowę najmu?
Czy mogę zerwać umowę najmu jeśli właściciel mieszkania bez mojej wiedzy zamontował kamery przed drzwiami mieszkania? Przy podpisywaniu umowy nie było mowy o takich praktykach oraz o tym, ze kamery maja zostać zamontowane. Są one przed drzwiami mieszkania (3 piętro) i przy drzwiach wejściowych do klatki (parter). Właściciel argumentuje decyzje kłopotliwym sąsiadem który często robił imprezy i dewastował klatkę ale mieszka on na 1 piętrze gdzie ka...
Alimenty na dorosłe dziecko.
Moje pytanie dotyczy alimentów dla córki. Były mąż nigdy nie interesował się córkami. Rozwiedliśmy się, kiedy miały 3 a druga 5 lat. Teraz to dorosłe kobiety. Jedna skończyła studia i z automatu przestała dostawać swoje 300 zł alimentów. Druga studiuje, ma teraz 21 lat. Starała się o dofinansowanie unijne, a warunkiem było założenie firmy. Ma więc firmę i sporadyczne dochody. Ponadto szuka pracy. Moje pytanie tego właśnie dotyczy: - czy alimenty...
Czy będąc w ciąży mogę podjąć prace w innym zakładzie pracy?
Witam serdecznie chciałam się poradzić ponieważ jestem w niezręcznej sytuacji otóż wygląda to tak: Aktualnie jestem w 7 tygodniu ciąży pracowałam w warunkach gdzie musiałam dźwigać dlatego mój ginekolog wystawił mi zwolnienie problem jest w tym ze nie przepracowałam miesiąca i L4 mam niepłatne a umowa kończy mi się 31.12 która na pewno nie zostanie mi również przedłużona. Czy jeżeli lekarz niema żadnych zastrzeżeń do innej pracy oczywiście takie...

Wyszukiwarka