Zakaz konkurencji w umowie o dzieło.

Witam, dostałem do podpisania umowę o dzieło, na której widnieje zapis o zakazie konkurencji.
Zastanawiam się dokładnie nad fragmentem który mówi, że przez okres x lat od dnia jej rozwiązania lub odstąpienia muszę powstrzymać się od świadczenia jakichkolwiek usług w jakiejkolwiek formie na rzecz klientów zamawiającego, dla których za pośrednictwem Zamawiającego świadczyłem jakiekolwiek usługi. To oznacza, że mogę nawiązać współpracę z inną firmą (z tej samej branży) z wyjątkiem firm które świadczą usługi dla konkretnych klientów, dla których jako wykonawca za pośrednictwem zamawiającego świadczyłem usługi?
Czyli przykładowo, jeśli świadczyłem usługi informatyczne w firmie dla klienta z branży hotelarskiej, to czy po zakończeniu umowy o dzieło mogę pracować nad projektem o podobnym charakterze w innej firmie dla innego klienta?
anonim cytuj
15-08-2023
A jakie wynagrodzenie przez te x lat będzie Ci wypłacane z tego tytułu?
W umowie nie ma zapisu o wysokości odszkodowania dla mnie. Rozumiem jednak, że jedynie nie mogę świadczyć usług dla aktualnych klientów dla których pracowałem.

Jeżeli nie będziesz otrzymywał w tym czasie rekompensaty to taki zapis jest nieważny.
A sam zapis rozumiem że nie możesz obsługiwać w jakikolwiek sposób klientów dla których wykonywałeś usługi w ramach umowy.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Witam, dostałem do podpisania umowę o dzieło, na której widnieje zapis o zakazie konkurencji.


Klauzula zakazu konkurencji w umowie o dzieło, w kontekście polskiego prawa, może być problematyczna w niektórych sytuacjach. Warto przyjrzeć się kilku kwestiom:

Zakaz konkurencji jest możliwy w umowie o pracę, gdzie pracownik zobowiązuje się nie prowadzić konkurencyjnej działalności w stosunku do pracodawcy, a pracodawca zobowiązuje się wypłacać pracownikowi odszkodowanie za czas trwania zakazu. Jest to regulowane przez art. 101[1]-101[4] kodeksu pracy.

W przypadku umów cywilnoprawnych, takich jak umowa o dzieło, kwestia zakazu konkurencji nie jest tak ściśle uregulowana. Jednakże taka klauzula powinna być jasna, konkretnej i nie naruszać dobra wspólnego oraz praw osobistych.

W umowie nie ma zapisu o wysokości odszkodowania dla mnie. Rozumiem jednak, że jedynie nie mogę świadczyć usług dla aktualnych klientów dla których pracowałem.


Jeżeli klauzula zakazuje wykonywania pewnych działań (takich jak współpraca z konkurencyjnymi klientami) bez zapewnienia adekwatnej rekompensaty za okres trwania zakazu, istnieje ryzyko, że taki zakaz może być uznany za nieważny, bowiem stanowi nierównowagę stron i narusza interes wykonawcy.

Podsumowując, jeżeli klauzula zakazuje konkurencji, ale nie przewiduje rekompensaty za okres trwania zakazu, istnieje ryzyko, że może być ona nieważna. Aby była skuteczna, zakaz konkurencji powinien być adekwatny, czyli nieza długo trwać i nie obejmować zbyt szerokiego zakresu. Ponadto zapisy takie jak ten, o ile są stosowane w umowie o dzieło, powinny być klarowne, konkretne i nie naruszać praw stron.
 
anonim cytuj
16-08-2023

Sugerowane Tematy

Umowa dożywocia
Proszę o poradę gdyż sprawa jest skomplikowana. Moja żona wpadła na pomysł żeby mój wujek przepisał na nią pół jego domu w którym mieszkaliśmy w formie dożywocia. On nie chciał tego zrobić. Żona wkręcała mi żebym go przekonał bo to dla dzieci i że będziemy mieć dużo kasy jak sprzedamy to później. Wujek był nie ugięty przez dwa lata. Dopiero gdy zmarła jego siostra i poczuł że został sam zgodził się przepisać w formie dożywocia na moją żonę. Powie...
Związek nieformalny.
Witam, sytuacja prezentuje się następująco: 1. Będąc w nieformalnym związku jakiś czas temu zakupiłem sobie i ówczesnej partnerce bilety na koncert, który miał się odbyć w 2020 roku. 2. Koncert został przeniesiony na rok 2022 ze względu na pandemię. 3. Na początku tego roku rozstaliśmy się, ustaliliśmy kwestię podziału pieniędzy, ruchomości itd., dodatkowym ustaleniem było to, iż miałem przekazać, teraz już ex-partnerce bilet na koncert najpó...
Dwa odszkodowania z tej samej polisy.
Mam pytanie odnośnie ubezpieczenia grupowego. Dołączyłem do ubezpieczenia w zakładzie pracy. Ubezpieczyciel oferował też ubezpieczenie dla małżonka. Więc ubezpieczyłem również żonę. Jest to ta sama polisa grupowa. Troszkę odmienne warunki dla mnie i dla mojej żony. Składka osobna za mnie i za moja żonę. Moja żona przebywała w szpitalu, za co uzyskała odszkodowanie zgodnie z warunkami polisy. Teraz ponownie jest w szpitalu więc sobie te polisy prz...
Nieuczciwy i nekajacy właściciel mieszkania
Wynajmowałam mieszkanie. Dostałam wypowiedzenie z okresem miesięcznym, bo właściciel twierdził, że chce sprzedać mieszkanie. Umowa na czas nieokreślony. Ponieważ nie mogłam nic znaleść, przedłużał mi aneksami aż do 31.12.2019 r. W czerwcu 2019 spóźniłam się z opłatami tzn wpłaciłam tylko część, resztę uregulowałam w przeciągu 2 tygodni. Przy rozliczeniu właściciel oznajmił, że kaucja 900 zł przepada, bo spóźniłam się raz z opłatami. Ponieważ rozl...

Wyszukiwarka