Problem z umową kupna-sprzedaży mieszkania

Witajcie,

Nie jestem zbyt obeznany w sprawach prawnych, dlatego postanowiłem napisać tutaj z nadzieją, że ktoś mi pomoże. Znajduję się w dość nietypowej sytuacji związanej z zakupem mieszkania i nie wiem, jak powinienem postępować.

Kilka miesięcy temu podpisałem umowę przedwstępną na zakup mieszkania od pani Anny. Umowa zawierała klauzulę, że w przypadku niewykonania umowy przez sprzedającego, zwróci mi podwójną wartość wpłaconego zadatku. W związku z tym wpłaciłem 10 000 zł zadatku.

Termin przekazania mieszkania minął dwa miesiące temu, a pani Anna nie daje żadnego znaku życia. Kilka razy próbowałem skontaktować się z nią, ale nie odbiera telefonów. Z tego, co udało mi się dowiedzieć od sąsiadów, wyjechała za granicę i nikt nie wie, kiedy wróci.

Zaczynam się niepokoić, że stracę pieniądze i nie otrzymam mieszkania. Nie wiem, jakie mam prawa w tej sytuacji i co powinienem zrobić, żeby odzyskać pieniądze.

Czy ktoś z Was mógłby mi podpowiedzieć, jakie kroki powinienem podjąć, aby odzyskać mój zadatek? Czy mam prawo domagać się zwrotu podwójnej wartości zadatku, jak to było zapisane w umowie? Czy powinienem zwrócić się do sądu?

Będę wdzięczny za wszelkie porady. Dziękuję z góry.

Pozdrawiam,
Marek
anonim cytuj
31-07-2023
Umowa przedwstępna i zadatek

Zgodnie z Kodeksem cywilnym, umowa przedwstępna (art. 394) zobowiązuje strony do zawarcia umowy ostatecznej. Zasady dotyczące zadatku są określone w art. 394 i 395 Kodeksu cywilnego.

Prawo do zwrotu podwójnej wartości zadatku

Zgodnie z umową, którą podpisałeś, w przypadku niewykonania umowy przez sprzedającego, masz prawo do zwrotu podwójnej wartości zadatku. Takie zasady wynikają z art. 395 § 2 Kodeksu cywilnego.

Kwestia sądu

Aby dochodzić swoich praw, zazwyczaj konieczne jest zwrócenie się do sądu. Skoro pani Anna nie odpowiada na Twoje próby kontaktu, prawdopodobnie musisz złożyć pozew do sądu. W przypadku sporów dotyczących praw majątkowych, właściwy jest sąd rejonowy (art. 28 Kodeksu postępowania cywilnego).

Zasady przewłaszczenia

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że nawet jeśli umowa jest nieważna lub została unieważniona, sprzedawca może być zobowiązany do przekazania Ci nieruchomości, jeżeli otrzymał od Ciebie całą cenę (art. 589 Kodeksu cywilnego).
 
anonim cytuj
31-07-2023
Mnie też coś takiego spotkało, ale trochę inaczej. Nie znam się na tych prawach, ale chciałbym zrozumieć.

Ja też podpisałem umowę przedwstępną na zakup mieszkania, ale z panem Januszem. Wpłaciłem zadatek, ale nie tak duży jak Ty, tylko 5000 zł. W umowie nie było nic o podwójnym zwrocie zadatku, tylko o zwykłym. Ale teraz pan Janusz mówi, że nie sprzeda mi mieszkania, bo ma lepszego kupca. Ja nie chcę odzyskać zadatku, tylko chcę to mieszkanie.

Czy mogę coś zrobić, żeby jednak kupić to mieszkanie? Może jest jakiś przepis, który mówi, że jeśli podpisałem umowę i zapłaciłem zadatek, to musi mi sprzedać?

Dzięki za pomoc.
 
anonim cytuj
31-07-2023
Umowa przedwstępna
Zgodnie z art. 394 Kodeksu cywilnego, umowa przedwstępna zobowiązuje obie strony do zawarcia umowy ostatecznej na określonych w niej warunkach. Jeśli podpisałeś umowę przedwstępną na zakup mieszkania i wpłaciłeś zadatek, to zgodnie z prawem masz prawo domagać się zawarcia umowy ostatecznej.

Realizacja umowy
Jeżeli druga strona odmawia zawarcia umowy ostatecznej, to zgodnie z art. 395 § 1 Kodeksu cywilnego, masz prawo żądać jej zawarcia na drodze sądowej. W takim przypadku powinieneś złożyć pozew o zawarcie umowy ostatecznej. Sąd może zasądzić zawarcie umowy ostatecznej pod rygorem kary pieniężnej.

Zadatek
Jeżeli umowa przedwstępna zawierała klauzulę o zwróceniu zadatku, to zgodnie z art. 395 § 2 Kodeksu cywilnego, masz prawo do jego zwrotu. Zadatek jest formą zabezpieczenia realizacji umowy i jego wysokość powinna być zwrócona, jeżeli umowa nie zostanie wykonana.

Lepsza oferta
Co do zasady, nie ma przepisu, który by zabraniał sprzedawcy odstąpić od umowy, jeśli otrzyma lepszą ofertę. Jednakże, jeśli sprzedawca odstąpi od umowy bez ważnego powodu, może to stanowić naruszenie zasady dobrej wiary (art. 7 Kodeksu cywilnego), co może skutkować odpowiedzialnością odszkodowawczą.
 
anonim cytuj
31-07-2023
Sprzedałem samochód, ale teraz chciałbym go odzyskać, bo widzę, że nowy właściciel go zniszczył. Nie wiem czy mogę to zrobić? Czy mam jakieś prawa? Co mogę zrobić, żeby odzyskać mój samochód?

Dziękuję za pomoc.
 
anonim cytuj
31-07-2023
Cześć,

Rozumiem Twoją troskę dotyczącą samochodu, który sprzedałeś. Polskie prawo w tej kwestii jest jednak jasne.

Ogólne zasady dotyczące sprzedaży

Kodeks cywilny w art. 535 stanowi, że przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy w zamian za zapłatę ceny przez kupującego. Gdy umowa sprzedaży jest wykonana i nastąpiło przeniesienie własności, sprzedawca nie ma prawa do odstąpienia od umowy i odzyskania rzeczy, chyba że przewidują to konkretne przepisy prawa lub strony umówiły się na takie warunki.

Brak prawa do odzyskania samochodu

Po sprzedaży samochodu nie masz prawa do jego odzyskania, nawet jeśli nowy właściciel go zniszczył. Chyba że zawarłeś w umowie klauzulę umożliwiającą odzyskanie samochodu w określonych okolicznościach (co jest mało prawdopodobne i rzadko spotykane).

Możliwość negocjacji z nowym właścicielem

Jedyną opcją, jaką widzę, to próba negocjacji z nowym właścicielem w celu odkupienia samochodu. Pamiętaj jednak, że jest to całkowicie zależne od jego decyzji.

Mam nadzieję, że to wyjaśnia sytuację. Proszę daj mi znać, jeśli masz jakiekolwiek pytania.
 
anonim cytuj
31-07-2023
Mam problem z zakupem samochodu używanego. Kupiłem go od pana, który mówił, że jest wszystko ok, ale jak się okazało, to jest pełno problemów. No to zrobiłem przegląd i mechanik mówi, że to było pewnie wypadku. Czy mogę coś z tym zrobić, czy muszę trzymać ten samochód?

Dzięki za pomoc, jestem zielony w tych sprawach.
 
anonim cytuj
31-07-2023
Szanowny Panie,

Rozważając Pana sytuację, istnieją trzy główne punkty, które warto zauważyć w kontekście prawa cywilnego w Polsce.

Rękojmia za wady
Zgodnie z art. 556 i następnymi Kodeksu Cywilnego (K.C.), w przypadku zakupu rzeczy używanej istnieje instytucja rękojmi za wady. Sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeśli rzecz sprzedana ma wady fizyczne lub prawne. Wada fizyczna polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. W przypadku, gdy sprzedawca zataił wadę, odpowiedzialność z tytułu rękojmi nie wygasa, jeżeli sprzedawca znał wadę.

Oświadczenie o odstąpieniu od umowy
Jeżeli rzecz posiada wady, które uniemożliwiają korzystanie z niej zgodnie z przeznaczeniem, to na podstawie art. 561 K.C. można złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy. W związku z tym należy wysłać oświadczenie o odstąpieniu od umowy do sprzedawcy.

Pozew o zapłatę
W przypadku, gdy sprzedawca nie zwróci kwoty zapłaconej za wadliwy samochód po odstąpieniu od umowy, zgodnie z art. 561 § 2 K.C. możliwe jest złożenie pozwu do sądu o zapłatę.

Mam nadzieję, że ta informacja jest pomocna. Pozdrawiam
 
anonim cytuj
31-07-2023

Sugerowane Tematy

rozliczenie-umowy-zlecenie
Mam nie ukończone 18 lat, pracowałam w wakacje na umowę zlecenie, muszę się rozliczać?...
Dziedziczenie po zmarłej.
Witam, przed zadaniem pytania zapoznałem się z poradnikiem spadkowym oraz FAQ, jednak sprawa dalej nie jest dla mnie jasna, więc proszę o poradę. Babcia Małgorzata, wraz z mężem Krzysztofem, mieszkała w mieszkaniu (komunalnym lub spółdzielczym). Mieli dwoje synów Piotra i Pawła. Paweł ma żonę Grażynę w wieku 60 lat, córkę Katarzynę w wieku 40 lat, wszyscy mieszkają w Polsce. Piotr mieszka w Hiszpanii. Była możliwość wykupienia mieszkania na włas...
Aktualizacja treści księgi wieczystej.
Bardzo proszę o pomoc. W wyniku działu spadku zrzekłam się bez obowiązku spłaty domu oraz przynależącej do niej działki na rzecz siostry. I tu mam problem bo nie figuruje jako współwłaściciel tych działek o 2022 roku! A Pani z urzędu dzwoniła ze nie są zmienione księgi wieczyste i jest problem z naliczeniem podatku? A ja nie chce się wpisać jako współwłaściciel bo mim nie jestem. Działka jest na osobnej księdze wieczystej i jest tylko ona w niej...
odrzucenie spadku w przypadku śmierci za granicą
Witam, będę musiała odrzucić spadek po mamie ktora umarła poza granicami Polski. Czy ktoś może mi doradzić od czego zacząć i czy faktycznie jest na to 6 tygodni a nie 6 miesięcy jak w Polskim prawie? Czy ktoś się orientuje Czy są jakieś wyjatki jezeli minął już ten czas ? ...

Wyszukiwarka