Kara za niezawiadomienie policji o przestępstwie.

Ponad 3 msce temu u mnie w domu na imprezie jeden z gości pod wpływem alkoholu zabrał moje auto pokryjomu przejechał dosyć spory kawałek i się nim rozbił. Pojechałem ze znajomymi go wyratować czyli zamówiliśmy lawetę i nie zgłaszaliśmy tego na policje. Spisałem z nim umowę że w ciągu 3mscy ma mi spłacić samochód. Niedługo po tym wydarzeniu on i tak poszedł siedzieć tyle tylko że za alimenty. I tak 3msce minęły w ciągu których miałem być spłacony lecz on dalej siedzi za te alimenty i co by było lepszą opcją iść na policję i zgłosić całą prawdę czy iść po prostu z tą umową sprzedaży auta gdzie został przekroczony termin spłacenia? Podejrzewam że jak teraz to zgłoszę to może mi coś grozić za to że zawiadomiłem policji od razu jeśli tak to co?
anonim cytuj
18-07-2020
1 Zgłosić na policję przywłaszczenie i spowodowanie zagrożenia w ruchu lądowym
2) Ubezpieczalnia i tak nie pokryje kosztów naprawy
3) Zgodnie z art 304 KPK ma Pan obowiązek zgłoszenia przestępstwa organom ścigania tak samo w art 240 KK. nie zrobienie tego to również przestępstwo.
 
anonim cytuj
18-07-2020
Ponad 3 msce temu u mnie w domu na imprezie jeden z gości pod wpływem alkoholu zabrał moje auto pokryjomu przejechał dosyć spory kawałek i się nim rozbił.


Z opisu wynika, że doszło do przywłaszczenia mienia oraz potencjalnie do nieumyślnego spowodowania zagrożenia w ruchu lądowym.

Zgodnie z Art. 284 § 1 Kodeksu karnego (KK) przywłaszczenie cudzej rzeczy podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.
Jeżeli dodać do tego potencjalne spowodowanie zagrożenia w ruchu lądowym (Art. 177 § 1 KK), grozi to dodatkową karą pozbawienia wolności do lat 2.
Spisałem z nim umowę że w ciągu 3mscy ma mi spłacić samochód.


Umowa, którą spisałeś z tą osobą, jest dla Ciebie pewnym zabezpieczeniem. Jednak jej skuteczność w praktyce będzie zależała od treści umowy oraz od okoliczności. W przypadku niezastosowania się do warunków umowy przez drugą stronę, masz prawo dochodzić swoich roszczeń przed sądem cywilnym.

Zgodnie z art 304 KPK ma Pan obowiązek zgłoszenia przestępstwa organom ścigania tak samo w art 240 KK. nie zrobienie tego to również przestępstwo.


Art. 304 Kodeksu postępowania karnego (KPK) nakłada obowiązek zgłoszenia organom ścigania o przestępstwie ściganym z urzędu. Natomiast Art. 240 § 1 KK mówi, że kto nie zawiadomi odpowiednich organów o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

Podsumowując, w obliczu powyższych informacji:

Jeśli zdecydujesz się zgłosić sprawę na policję, przyznanie się do niewykonania obowiązku zawiadomienia o przestępstwie może narazić Cię na odpowiedzialność karną. Z drugiej strony, jeśli skorzystasz z umowy, którą spisałeś z osobą, która przywłaszczyła sobie samochód, masz szansę odzyskać należne Ci pieniądze przez drogę sądową. Wybór odpowiedniej drogi zależy od Twojej oceny ryzyka oraz korzyści płynących z każdego z tych rozwiązań.
 
anonim cytuj
12-08-2023
co jeśli podpis w tej umowie jest niewyraźny i ciężko jest go zidentyfikować? Bo podpisywaliśmy się na szybko w nocy przy słabym świetle, i teraz zastanawiam się czy ta umowa w ogóle będzie miała jakąkolwiek wartość przed sądem? Czy są jakieś inne metody potwierdzenia, że to on brał auto, poza tą umową? Bo zastanawiam się teraz nad tym, czy nie mam innych dowodów na to co się stało tamtej nocy.
 
anonim cytuj
12-08-2023
W przypadku niewyraźnego podpisu na umowie oraz ewentualnych problemów z identyfikacją podpisującego, ważność umowy może być kwestionowana przed sądem. Jednak ważność umowy nie zależy wyłącznie od podpisu. W skład umowy wchodzi wiele elementów, w tym treść, okoliczności jej zawarcia oraz ewentualne dowody świadczące o jej wykonaniu.

W odpowiedzi na Twoje pytanie:

co jeśli podpis w tej umowie jest niewyraźny i ciężko jest go zidentyfikować?


Podpis jest jednym z dowodów zawarcia umowy, ale nie jedynym. Jeśli podpis jest niewyraźny, ale istnieją inne dowody potwierdzające zawarcie i treść umowy, może to być wystarczające w sądzie.

Czy są jakieś inne metody potwierdzenia, że to on brał auto, poza tą umową?


Tak, są inne metody potwierdzenia:

Świadkowie: Jeśli były osoby, które widziały, jak osoba brała samochód lub były obecne podczas podpisywania umowy, mogą one zaświadczyć przed sądem.

Komunikacja: Jeśli między Tobą a osobą, która wzięła samochód, miała miejsce jakakolwiek komunikacja (np. wiadomości tekstowe, e-maile, rozmowy telefoniczne) dotycząca sytuacji z samochodem, może to być uznane za dowód.

Materiał dowodowy: Jakiekolwiek zdjęcia, nagrania lub inne materiały z miejsca wypadku lub związane z sytuacją mogą być pomocne.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy masz inne dowody, warto przemyśleć wszystkie okoliczności i zdarzenia z tamtej nocy oraz późniejsze interakcje z osobą, która wzięła samochód. Każdy szczegół może być kluczowy.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Własność rzeczy.
Dwóch współlokatorów żyło ze sobą wspólnie przez parę lat, bardziej na zasadzie konkubinatu. Kupowali wspólne rzeczy itp. itd. Parę miesięcy temu, jeden z współlokatorów wyprowadził się - zostawiając wszystko. (Nie chciał niczego). Teraz jednak przypomniało mu się, że jednak chce. Pytanie: Czy ma teraz prawo do tych rzeczy nadal? I w jaki sposób może to być rozwiązane? Albo czy są jakieś regulacje prawne w kontekście tego?...
Jak wyegzekwować od byłego partnera zasiłek rodzinny, który pobiera za granicą?
Witam chciałam zapytać co mogę zrobić , jak wyegzekwować od byłego partnera pieniążki, które pobiera za granicą (zasiłek rodzinny ) na nasze wspólne dziecko . Od jakiegoś czasu nie wysyła tego zasiłku na nieletnią . Pozew o alimenty złożony wraz z zabezpieczeniem , sąd wydał postanowienie o płaceniu zabezpieczenia do czasu rozprawy ....
Czy w tej sytuacji należy mi się zachowek?
W styczniu tego roku zmarła moja mama. Spadek został podzielony między mnie i siostrę (jedyne dzieci a mąż babci zmarł już wcześniej). Wiem że mama miała 100 tyś zł (sama mnie o tym informowała w 2019 roku po śmierci ojca). Siostra poinformowała mnie żebym tych pieniędzy nie szukał bo mama przekazała te pieniądze jej córce na święta w 2020 roku (nie było żadnego przelewu itp. po prostu rzekomo spakowała gotówkę do torby i wręczyła jej w podarku)....
przesunięta granica
Bardzo proszę o pomoc. Jak najlepiej rozwiązać poniższą sytuację? 25 lat temu moi rodzice kupili działkę, po jednej stronie mieszka bardzo kłótliwy sąsiad i niestety od jego strony zastali nierówną siatkę (o kształcie litery S). Rodzice domyślali się, ze granica jest przesunięta i faktycznie ostatnio (przy postępowaniu o drogę konieczną)okazało się, ze siatka stoi w taki sposób ze sąsiad zajmuje działkę moich rodziców (około 20-70cm) na całej je...

Wyszukiwarka