Jak policzyć alimenty wstecz?

Mam problem z ustaleniem kwot za alimenty. Złożyłam w sierpniu 2021 pozew o podniesienie alimentów z zabezpieczeniem. Dostałam zabezpieczenie w październiku na kwotę 700 zł płatne od. dnia złożenia. Wyliczyłam i dostałam po jakimś czasie to wyrównanie.
W listopadzie sąd przyznał mi 1000 zł na takich samych zasadach jak poprzednio: płatne od dnia złożenia pozwu. Wyliczyłam na listopad i nie dostałam tego wyrównania.
Dłużnik się odwołał i sąd zmniejszył w kwietniu do 800 zł. I mam w wyroku tak:
Sąd:
1. utrzymuje w mocy wyrok z 19listopada 2021 do kwoty alimentów po 800zl miesięcznie
2. W pozostałym zakresie wyrok w punkcie I uchyla i powództwo oddala...
Teraz mam 2 pytania:
1. Czy po tym ostatnim wyroku powinien dłużnik wyrównać od. dnia złożenia pozwu do kwoty 1000zl czy do 800 zł?
2. Co oznacza ten 2 punkt? Czy to oddalenie prośby o zniesienie klauzuli natychmiastowej wykonalności(bo o to wnioskował dłużnik)? Czy uchyla to, że te 800 zł miałoby być płatne od dnia złożenia pozwu (jak uprzednio 700a później 1.000zł?
Z góry dziękuję za odpowiedź
anonim cytuj
19-10-2023
1. do 800 zł.
2. Twoje powództwo do którego sąd I instancji odniósł się w wydanym wyroku w pkt. 1 zostało oddalone a wyrok sądu I instancji uchylony. Przeczytaj pkt. 1 wyroku sądu I instancji i będziesz wiedziała w czym rzecz.
 
anonim cytuj
19-10-2023
2. Twoje powództwo do którego sąd I instancji odniósł się w wydanym wyroku w pkt. 1 zostało oddalone a wyrok sądu I instancji uchylony. Przeczytaj pkt. 1 wyroku sądu I instancji i będziesz wiedziała w czym rzecz.

No właśnie tam jest podana kwota 1.000zł, że od dnia złożenia pozwu, że do moich rąk i na jaki dzień. Natomiast w wyroku, gdzie pomniejszono alimenty nie ma mowy, że wyrównanie od dnia złożenia wniosku ani pozostałych informacji, dlatego nie do końca jest to dla mnie zrozumiałe
 
anonim cytuj
19-10-2023
Sąd napisał, że wyrok utrzymuje w zakresie zwiększenia alimentów do 800 zł. Tzn. że w uproszczeniu wszystko obowiązuje jak w wyroku pierwszoinstancyjnym tylko zamiast 1000 jest 800. Ale całą reszta ustaleń co do terminów itd. zostaje. W pkt 2 Sąd uchylał wyrok w pozostałym zakresie i oddalał powództwo bo jak rozumiem pozwałaś o 1000 i Sąd I instancji ten 1000 Ci zasądził.
 
anonim cytuj
19-10-2023
Na podstawie przedstawionych faktów oraz cytatu z wyroku:

Jeśli chodzi o wyrównanie długu po ostatnim wyroku: Sąd drugiej instancji podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji, ale zmienił wysokość alimentów na 800zł. W praktyce oznacza to, że dłużnik powinien dokonać wyrównania w oparciu o kwotę 800zł od momentu złożenia pozwu. Różnica pomiędzy wcześniej ustalonymi 1000zł a 800zł powinna zostać przez Ciebie zwrócona dłużnikowi.

Co do punktu 2 wyroku: Wygląda na to, że sąd drugiej instancji utrzymał wyrok sądu pierwszej instancji w zakresie zwiększenia alimentów do 800zł, ale resztę ustaleń sądu pierwszej instancji, które były ponad tę kwotę, uchylił. Co do pytania o klauzulę natychmiastowej wykonalności, nie ma tutaj bezpośredniej odpowiedzi w oparciu o przedstawione informacje. Kluczowe jest jednak to, że zasądzone 800zł powinno być płatne od momentu złożenia pozwu, chyba że w tekście wyroku są zawarte inne wytyczne w tym zakresie.

Odpowiedź na Post 2 i 3:

W oparciu o informacje zawarte w wyroku, wydaje się, że wyrok z pierwszej instancji został uchylony tylko w zakresie wysokości alimentów (zmiana z 1000zł na 800zł), a reszta ustaleń pozostała bez zmian. Oznacza to, że jeśli w pierwszym wyroku był zapis o płatnościach od dnia złożenia pozwu, to taki zapis nadal obowiązuje, ale kwota została zmieniona na 800zł.

Odpowiedź na Post 4:

Twoja analiza jest poprawna. Wydaje się, że Sąd drugiej instancji utrzymał decyzję sądu pierwszej instancji w zakresie płatności alimentów od momentu złożenia pozwu, ale zmienił kwotę z 1000zł na 800zł. Jeśli w pierwszym wyroku było wskazane, że alimenty są płatne od momentu złożenia pozwu, to obowiązek ten nadal istnieje, ale w oparciu o nową kwotę 800zł.
 
anonim cytuj
21-10-2023

Sugerowane Tematy

Czy jest szansa na spotkania ojca z dzieckiem jeśli dziecko nie chce kontaktu z ojcem.
Czy jest szansa na spotkania ojca z dzieckiem jeśli dziecko nie chce kontaktu z ojcem. Dziecko ma 15 lat więc ma już ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Czy jeśli ojciec dziecka zlozy wniosek o kontakty z dzieckiem z tym dzieckiem ma szansę je uzyskać? Czy gdy dziecko nie chce spotkań z ojcem to sąd odmówi ojcu tych spotkań? Jeśli to istotne to ojciec dziecka ma odebrane prawa rodzicielskiej....
Jeśli dziecko uczęszcza do Państwowego Żłobka obowiązkiem rodziców jest kupowanie rzeczy do zabawy i wykonania prac plastycznych?
Jeśli dziecko uczęszcza do Państwowego Żłobka obowiązkiem rodziców jest kupowanie rzeczy, które mogą być wykorzystane do zabawy i wykonania prac plastycznych? Czy to powinno być zapewnione przez placówkę? Rzeczy kupione przez danego rodzica są wykorzystywane przez wszystkie dzieci....
Sprawa o uznanie ojcostwa-oszustwo.
W roku 2021 odbyła się sprawa o uznanie ojcostwa. Odbyły się badania dna. Przyszedł wynik wykluczający ojca. Wyrok prawomocny. Matka do dziś jest pewna, że wskazany facet jest ojcem, współżyła tylko z nim w trakcie 3 letniego związku. Tydzień temu ten wskazany ojciec na imprezie u znajomych przyznał się, że na badanie poszedł jego kolega z kolekcjonerskim dowodem osobistym na jego dane. Dodatkowo to co on mówi zostało nagrane telefonem. Czy matka...
Odrzucenie spadku przez dzieci
Witam. Odrzuciłam spadek po zmarłej cioci teraz kolej na moje dzieci które są małoletnie. Czy okres oczekiwania na wydanie zgody przez sąd abym mogła odrzucić spadek w imieniu małoletnich dzieci wlicza się to tych 6 miesięcy...

Wyszukiwarka