Rozpoczęcie działalności.

Witam
Chcę zadać pytanie dla niektórych banalne i głupie ale dopiero mam zamiar zacząć działalność gospodarczą więc się uczę.
Chcę mieć pewność, że dobrze zrozumiałem podstawy podatkowe żeby wiedzieć dokładnie jak ustalić ceny swoich produktów.
Otóż będę trudził się handlem. Załóżmy że kupiłem towar 10szt za cenę 300zł netto (369zł brutto). Aby ustalić cenę dla klienta oczywiście biorę cenę dla mnie jednej sztuki netto czyli 30zł dodaje do niej jakąś swoją marżę powiedzmy 10zł i 23% VAT? Czyli cena finalna detaliczna wychodzi 49,2zł. Czy dobrze to rozumiem, proszę o poprawienie w razie błędu.
Później załóżmy że sprzedałem cały nakład czyli 10 sztuk. Obrót wyniósł 492zł. Aby obliczyć zysk na ''czysto'' muszę od obrotu brutto 492zł odjąć 23% i cenę netto zakupu z hurtowni czy od obrotu brutto 492zł tylko cenę zakupu brutto z hurtowni?
Po odjęciu od obrotu 23% i ceny netto zakupu wychodzi 78,84 czyli za mało bo przecież ustaliłem marże 10zł i na 10 sztukach sprzedanych powinno wyjść 100zł. Gdy odejmę od obrotu brutto samą cenę brutto zakupu 492zł - 369zł wychodzi 123zł. I teraz nie rozumiem którego etapu nie rozumiem.
anonim cytuj
02-09-2023
Zacznij od działalności nierejestrowanej, jeśli spełniasz warunki, lub powierz rachunki w ręce biura rachunkowego.
Odpowiadając na Twoje pytanie - najprościej będzie jak będziesz liczył wszystko netto + VAT.
Pamiętaj jeszcze o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uiszczenie tej daniny też może okazać się konieczne, jeśli będziesz prowadził działalność gospodarczą w ramach JDG.
 
anonim cytuj
02-09-2023
Witam
Chcę zadać pytanie dla niektórych banalne i głupie ale dopiero mam zamiar zacząć działalność gospodarczą więc się uczę.
Chcę mieć pewność, że dobrze zrozumiałem podstawy podatkowe żeby wiedzieć dokładnie jak ustalić ceny swoich produktów.
Otóż będę trudził się handlem. Załóżmy że kupiłem towar 10szt za cenę 300zł netto (369zł brutto). Aby ustalić cenę dla klienta oczywiście biorę cenę dla mnie jednej sztuki netto czyli 30zł dodaje do niej jakąś swoją marżę powiedzmy 10zł i 23% VAT? Czyli cena finalna detaliczna wychodzi 49,2zł. Czy dobrze to rozumiem, proszę o poprawienie w razie błędu.
Później załóżmy że sprzedałem cały nakład czyli 10 sztuk. Obrót wyniósł 492zł. Aby obliczyć zysk na ''czysto'' muszę od obrotu brutto 492zł odjąć 23% i cenę netto zakupu z hurtowni czy od obrotu brutto 492zł tylko cenę zakupu brutto z hurtowni?
Po odjęciu od obrotu 23% i ceny netto zakupu wychodzi 78,84 czyli za mało bo przecież ustaliłem marże 10zł i na 10 sztukach sprzedanych powinno wyjść 100zł. Gdy odejmę od obrotu brutto samą cenę brutto zakupu 492zł - 369zł wychodzi 123zł. I teraz nie rozumiem którego etapu nie rozumiem.

Spróbuje wytłumaczyć tak jak mi to kiedyś znajoma tłumaczyła która jest księgowa bo miałam dokładnie taki sam problem z tym (ale zaznaczę ze nie jestem na bieżąco bo nie prowadzę już działalności, wiec może tu coś nie klikać):
92 zł to jest kwota podatku VAT jaka musisz zapłacić w związku z uzyskanym przychodem. Czyli z 492 zł zostaje 400. Następnie od tej kwoty odejmujesz cenę netto zakupionych produktów czyli 300 zł i zostaje Ci 100 zł na czysto. Nie odejmujesz podatku 69 zł bo to jest koszt uzyskania przychodu i ten podatek wrzucasz w koszty wiec finalnie zamiast 92 zł zapłacisz 23 zł. Ale dojdzie ci jeszcze do zapłaty podatek dochodowy, ale z tym już mam problem jak go wyliczyć wiec nie wytłumaczę.
 
anonim cytuj
02-09-2023
Witam
Chcę zadać pytanie dla niektórych banalne i głupie ale dopiero mam zamiar zacząć działalność gospodarczą więc się uczę.
Chcę mieć pewność, że dobrze zrozumiałem podstawy podatkowe żeby wiedzieć dokładnie jak ustalić ceny swoich produktów.
Otóż będę trudził się handlem. Załóżmy że kupiłem towar 10szt za cenę 300zł netto (369zł brutto). Aby ustalić cenę dla klienta oczywiście biorę cenę dla mnie jednej sztuki netto czyli 30zł dodaje do niej jakąś swoją marżę powiedzmy 10zł i 23% VAT? Czyli cena finalna detaliczna wychodzi 49,2zł. Czy dobrze to rozumiem, proszę o poprawienie w razie błędu.
Później załóżmy że sprzedałem cały nakład czyli 10 sztuk. Obrót wyniósł 492zł. Aby obliczyć zysk na ''czysto'' muszę od obrotu brutto 492zł odjąć 23% i cenę netto zakupu z hurtowni czy od obrotu brutto 492zł tylko cenę zakupu brutto z hurtowni?
Po odjęciu od obrotu 23% i ceny netto zakupu wychodzi 78,84 czyli za mało bo przecież ustaliłem marże 10zł i na 10 sztukach sprzedanych powinno wyjść 100zł. Gdy odejmę od obrotu brutto samą cenę brutto zakupu 492zł - 369zł wychodzi 123zł. I teraz nie rozumiem którego etapu nie rozumiem.

Vat liczysz osobno dla każdej transakcji, nie od całości obrotu 9,20 x 10 = 92 zł.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Problem z komornikiem.
Z racji, że jeden z moich rodziców, nie dotrzymywał obowiązku alimentacyjnego, złożyłam wniosek do komornika o ściganie, oczywiście po kilku miesiącach dostałam informacje, że sprawa jest nieskuteczna gdyż dłużnik przebywa poza granicami Polski i praktycznie nie ma żadnych środków na koncie. W roku 2022 w styczniu złożyłam wniosek o zlicytowanie 1/2 części nieruchomości dłużnika. W międzyczasie dostałam informacje o to, że komornik po prostu ...
Czy Play bez mojej zgody mógł udostępnić moje numery telefonów firmą trzecim??
Play dzieli się swoją bazą numerów z firmami trzecimi? Dzisiaj miałem dziwną sytuację: do mojej żony zadzwoniła firma, która jak sprawdziłem z necie - spamuje telefonami ze zbiórką na pomoc dzieciom (nie wiem czy oszustwo czy nie - nie wnikam na razie). Zmartwiło mnie jednak to, że pytali o mnie z imienia i nazwiska. Byłem przekonany, że nikt poza Play nie ma prawa wiedzieć, jakie inne numery tel. mam u tego dostawcy. Dzwoniłem do Play a tam pow...
Odroczenie rozprawy.
W sądzie toczy się postepowanie o zmianę wyroku rozwodowego w zakresie wykonywania władzy rodzicielskiej. Złożone zostały wnioski dowodowe potwierdzające brak zainteresowania dzieckiem, dowody że ojciec na stałe przebywa za granicą co według KRIO jest trwałą przeszkodą w wykonywaniu władzy rodzicielskiej oraz została załączona opinia psychologa dziecięcego w której stwierdzono że dziecko nie zna ojca, nie chce się z nim spotykać i nie ma z nim wi...
Zakłócanie ciszy nocnej, zo robić?
Wczoraj wprowadziłam się wraz z mężem do świeżo kupionego mieszkania i okazało się, że nad nami od niedawna mieszka patologia.. Całą noc nie spałam przez ich libację alkoholową, myślałam, że może w końcu pójdą spać, ale nie. Około 10 tak zaczęli się drzeć, ktoś tam krzyczał „ałaaaa”, czymś zaczęli rzucać. Zadzwoniłam na policję i zgłosiłam jako przemoc domowa. Przyjechali, byli z 10 minut, pojechali i powtórka z rozrywki.. Dodatkowo przed wprowad...

Wyszukiwarka