Telefon od pracodawcy na zwolnieniu lekarskim

Hej,
Mam taką sytuację, nie wiem co robić... Przez ostatnie 2 tygodnie byłem na zwolnieniu lekarskim, z powodu wypadku. Niestety, mimo że jestem oficjalnie na zwolnieniu, mój szef dzwoni do mnie co chwile, zawsze coś chce, zadaje pytania o robotę, kiedy wrócę itd.

Czy to jest w ogóle legalne? Przecież jestem na zwolnieniu, powinienem mieć spokój. Czy mogę coś z tym zrobić? Jakie są moje prawa w tej sytuacji?

Może ktoś z was, użytkowników forum dlajurysty.pl, miał podobne doświadczenia?

Czekam na wasze odpowiedzi,
Pozdrawiam!
anonim cytuj
06-08-2023
Pracownik na zwolnieniu lekarskim ma prawo do niezakłócanego odpoczynku, który jest niezbędny do powrotu do zdrowia.

Jeżeli pracodawca nieustannie dzwoni do Ciebie i przeszkadza Ci w tym okresie, narusza Twoje prawa jako pracownika. Dokładnie, chodzi tutaj o Art. 22¹ § 1 Kodeksu pracy, który mówi: „Pracodawca jest obowiązany dbać o warunki pracy zapewniające pracownikom pełne bezpieczeństwo i higienę pracy”. Na podstawie tego przepisu, pracodawca powinien szanować Twoje zwolnienie lekarskie i umożliwić Ci skupienie się na powrocie do zdrowia.

Jeżeli chodzi o to, co możesz zrobić w tej sytuacji, warto znać Art. 30 § 1 Kodeksu pracy: „Pracownik ma prawo do szacunku swojej godności i innych osobistych dóbr”. Możesz zatem przypomnieć swojemu pracodawcy o obowiązku przestrzegania tych praw. W szczególności, powinien on zapewnić Ci warunki umożliwiające pełny powrót do zdrowia.

W przypadku dalszego naruszania Twojego prawa do niezakłóconego odpoczynku podczas zwolnienia lekarskiego, Art. 281 Kodeksu pracy przewiduje możliwość zgłoszenia takiego przypadku do Państwowej Inspekcji Pracy. Ta instytucja jest uprawniona do podjęcia działań w celu zabezpieczenia Twoich praw jako pracownika.

 
anonim cytuj
06-08-2023
Dzięki za odpowiedź, na prawdę mi pomogła. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy powinienem oficjalnie powiadomić pracodawcę, że nie chcę z nim rozmawiać o pracy podczas mojego zwolnienia lekarskiego? Czy mogę to zrobić np. mailem? Co powinienem napisać w takiej wiadomości? Czy są jakieś formalne wymagania co do takiego pisma?

Czekam na odpowiedzi,

Pozdrawiam!
 
anonim cytuj
07-08-2023
że nie ma konkretnych wymagań formalnych dotyczących takiego powiadomienia, ale jest kilka aspektów, które warto uwzględnić, aby zapewnić jego skuteczność.

Komunikat powinien być jasny, ale uprzejmy. Zawsze dobrze jest odwołać się do konkretnych przepisów prawa, które mogą być tutaj istotne, czyli Art. 22¹ § 1 oraz Art. 30 § 1 Kodeksu pracy, które już zostały wcześniej przytoczone.

Podkreślając, że czas zwolnienia lekarskiego jest potrzebny do Twojego powrotu do zdrowia i wyrażając chęć niewykonania obowiązków służbowych w tym czasie, powinno to być wystarczające.

Zazwyczaj takie powiadomienie może zostać wysłane e-mailem. Warto jednak pamiętać, aby zachować kopię tej korespondencji jako dowód komunikacji w razie ewentualnego sporu.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy firma windykacyjna może ściągnąć pieniądze z konta za niespłacone raty??Czy da się coś z tym zrobić?
Witam. Firma windykacyjna ściągnęła z konta kwotę 7500 zł naliczoną za niespłacone raty z przed ok. 20 lat. Problem w tym, że wszelkie pisma przychodziły na adres pod którym nie mieszkamy od ok.12 lat, o czym dowiedzieliśmy się dopiero teraz próbując wyjaśnić sytuację. Czy da się coś z tym zrobić? ...
Zwrot rzeczy od osoby prywatnej.
Czy są jakieś kruczki, które mogą pomoc w zwrocie rzeczy zakupionej online od osoby prywatnej, która nie chce przyjąć zwrotu? Chodzi mi o coś więcej poza reklamacja z tytułu rękojmi....
Co zrobić, jeśli pracodawca pobiera podatek przy PIT-0?
Mam 22 lata , pracuję na umowie o pracę od grudnia . Mam 21 lat. Od grudnia nie zgadzało mi się wynagrodzenie. Pomimo prób do pracodawcy nie otrzymywałam pasków rozliczeń, dopiero w marcu otrzymałam w/w paski i okazało się, że pracodawca od 1 wyplaty pobierał podatek 12%. Jestem zwolniona z podatku do 26 roku życia. Proszę o pomoc jakie poczynić kroki. Również nie jestem osobą uczącą się. Po rozliczeniu pit okazał się zerowy....
List polecony z sądu
Mam taki problem. Osoba w wieku 93 lat i mająca problemy z poruszaniem czekała na list z Sądu. Pech chciał, że listonosz przyszedł, gdy byla przez krótka chwilę sama i kiedy udało jej się dojść do drzwi domofon przestał dzwonić. Na poczcie usłyszeliśmy, ze opcja dostarczenie powtórne na życzenie za opłatą działa tylko w przypadku zwykłych poleconych. Czy można cos zrobić, żeby pismo z sadu po powrocie do niego nie błąkało się gdzieś w nieskonczon...

Wyszukiwarka