Telefon od pracodawcy na zwolnieniu lekarskim

Hej,
Mam taką sytuację, nie wiem co robić... Przez ostatnie 2 tygodnie byłem na zwolnieniu lekarskim, z powodu wypadku. Niestety, mimo że jestem oficjalnie na zwolnieniu, mój szef dzwoni do mnie co chwile, zawsze coś chce, zadaje pytania o robotę, kiedy wrócę itd.

Czy to jest w ogóle legalne? Przecież jestem na zwolnieniu, powinienem mieć spokój. Czy mogę coś z tym zrobić? Jakie są moje prawa w tej sytuacji?

Może ktoś z was, użytkowników forum dlajurysty.pl, miał podobne doświadczenia?

Czekam na wasze odpowiedzi,
Pozdrawiam!
anonim cytuj
06-08-2023
Pracownik na zwolnieniu lekarskim ma prawo do niezakłócanego odpoczynku, który jest niezbędny do powrotu do zdrowia.

Jeżeli pracodawca nieustannie dzwoni do Ciebie i przeszkadza Ci w tym okresie, narusza Twoje prawa jako pracownika. Dokładnie, chodzi tutaj o Art. 22¹ § 1 Kodeksu pracy, który mówi: „Pracodawca jest obowiązany dbać o warunki pracy zapewniające pracownikom pełne bezpieczeństwo i higienę pracy”. Na podstawie tego przepisu, pracodawca powinien szanować Twoje zwolnienie lekarskie i umożliwić Ci skupienie się na powrocie do zdrowia.

Jeżeli chodzi o to, co możesz zrobić w tej sytuacji, warto znać Art. 30 § 1 Kodeksu pracy: „Pracownik ma prawo do szacunku swojej godności i innych osobistych dóbr”. Możesz zatem przypomnieć swojemu pracodawcy o obowiązku przestrzegania tych praw. W szczególności, powinien on zapewnić Ci warunki umożliwiające pełny powrót do zdrowia.

W przypadku dalszego naruszania Twojego prawa do niezakłóconego odpoczynku podczas zwolnienia lekarskiego, Art. 281 Kodeksu pracy przewiduje możliwość zgłoszenia takiego przypadku do Państwowej Inspekcji Pracy. Ta instytucja jest uprawniona do podjęcia działań w celu zabezpieczenia Twoich praw jako pracownika.

 
anonim cytuj
06-08-2023
Dzięki za odpowiedź, na prawdę mi pomogła. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy powinienem oficjalnie powiadomić pracodawcę, że nie chcę z nim rozmawiać o pracy podczas mojego zwolnienia lekarskiego? Czy mogę to zrobić np. mailem? Co powinienem napisać w takiej wiadomości? Czy są jakieś formalne wymagania co do takiego pisma?

Czekam na odpowiedzi,

Pozdrawiam!
 
anonim cytuj
07-08-2023
że nie ma konkretnych wymagań formalnych dotyczących takiego powiadomienia, ale jest kilka aspektów, które warto uwzględnić, aby zapewnić jego skuteczność.

Komunikat powinien być jasny, ale uprzejmy. Zawsze dobrze jest odwołać się do konkretnych przepisów prawa, które mogą być tutaj istotne, czyli Art. 22¹ § 1 oraz Art. 30 § 1 Kodeksu pracy, które już zostały wcześniej przytoczone.

Podkreślając, że czas zwolnienia lekarskiego jest potrzebny do Twojego powrotu do zdrowia i wyrażając chęć niewykonania obowiązków służbowych w tym czasie, powinno to być wystarczające.

Zazwyczaj takie powiadomienie może zostać wysłane e-mailem. Warto jednak pamiętać, aby zachować kopię tej korespondencji jako dowód komunikacji w razie ewentualnego sporu.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Zachowek z darowizny mieszkania.
Witam , moja sytuacja jest następująca. 23 lata temu z żoną dałem rodzicom pieniądze na wykup mieszania komunalnego, następnie to mieszkanie rodzice oboje przekazali nam w darowiźnie ze służebnością .Do końca życia mieszkali w tym mieszkaniu. Ojciec zmarł 5,5 roku temu , matka w tym roku. Mam 2 braci , którzy chcą domagać się zachowku. Wiem ,ze część którą otrzymała moja zona , czyli 1/2 nie wchodzi w rachubę , gdyż było to ponad 10 lat temu, a ...
Wynagrodzenie za urlop.
Dzień dobry Zwykle mam stałe wynagrodzenie składające się z 2 składników podstawa i premia , nie płaca mi za nadgodziny. Ostanie 4 miesiące na dużym projekcie pracowałem po 300 h i dyrektor płaci za nadliczbowe godziny pojawiła się kolejna pozycja na pasku o nazwie nagroda. Nagroda została doliczona do wszystkich innych składników wynagrodzenia i o podatkowana Idę na 3 tygodniowy Urlop czy powinny te wypracowane miesiące mieć wpływ na wynag...
Alimenty na dorosłe dziecko.
Witam, moje pytanie dotyczy alimentów na dorosłe dziecko. Dorosły syn składa wniosek o alimenty od rodziców. Sąd I instancji zasądził alimenty obojgu rodzicom w kwocie po 400 zł z wyrównaniem od momentu złożenia pozwu przez dorosłe dziecko. Syn uczy rozpoczął naukę w prywatnej placówce i w momencie składania wniosku do sądu mieszkał u dziadków nie dokładał się do opłat. po wyroku syn odwołał się do Sądu II instancji i w międzyczasie zamieszkał na...
Wymuszony bezpłatny urlop przez pracodawce.
Zatrudniłem się poprzez urząd pracy. Pracuje prawie rok w tej firmie. Jak wiadomo pracodawca dostaje pieniądze za pracownika z up ale musi spełnić pewne warunki takie jak: Umowa na rok. Od dwóch miesięcy pracodawca daje mi wolne co kilka dni (bezpłatny urlop). W tym miesiącu przez to dostałem poniżej krajowej a mam na utrzymaniu rodzinę. Oczywiście z nowym rokiem pracę zmieniam. Pytanie co w takiej sytuacji? Czy mogę to gdzieś zgłosić? Często ...

Wyszukiwarka