Problem z umową kupna-sprzedaży mieszkania

Witajcie,

Nie jestem zbyt obeznany w sprawach prawnych, dlatego postanowiłem napisać tutaj z nadzieją, że ktoś mi pomoże. Znajduję się w dość nietypowej sytuacji związanej z zakupem mieszkania i nie wiem, jak powinienem postępować.

Kilka miesięcy temu podpisałem umowę przedwstępną na zakup mieszkania od pani Anny. Umowa zawierała klauzulę, że w przypadku niewykonania umowy przez sprzedającego, zwróci mi podwójną wartość wpłaconego zadatku. W związku z tym wpłaciłem 10 000 zł zadatku.

Termin przekazania mieszkania minął dwa miesiące temu, a pani Anna nie daje żadnego znaku życia. Kilka razy próbowałem skontaktować się z nią, ale nie odbiera telefonów. Z tego, co udało mi się dowiedzieć od sąsiadów, wyjechała za granicę i nikt nie wie, kiedy wróci.

Zaczynam się niepokoić, że stracę pieniądze i nie otrzymam mieszkania. Nie wiem, jakie mam prawa w tej sytuacji i co powinienem zrobić, żeby odzyskać pieniądze.

Czy ktoś z Was mógłby mi podpowiedzieć, jakie kroki powinienem podjąć, aby odzyskać mój zadatek? Czy mam prawo domagać się zwrotu podwójnej wartości zadatku, jak to było zapisane w umowie? Czy powinienem zwrócić się do sądu?

Będę wdzięczny za wszelkie porady. Dziękuję z góry.

Pozdrawiam,
Marek

Potwiedź że nie jesteś botem

Wyszukiwarka