Będąc w małżeństwie, mąż od rodziców swoich dostał pewną kwotę pieniędzy. Czy ja jako żona powinnam o tym wiedzieć?

Witam, będąc w małżeństwie, mąż od rodziców swoich dostał pewną kwotę pieniędzy. Męża mama powiedziała mi w luźnej rozmowie ze mąż dostał pieniądze na naszą rocznicę ślubu, po rozmowie z mężem wychodzi że on nie wiedział że to na rocznicę ślubu, jego rodzice mu tak nie powiedzieli. Sam nie wiedział dlaczego i z jakiego powodu dali mu pieniądze. Pytal się ale dostał wymijającą odpowiedź, przynajmniej tak mi to opowiadał. Teraz nie wiemy dla kogo te pieniądze....(mąż lubi rozgraniczać). I teraz tak...po pierwsze....czy jeśli mąż dostaje jakąś kwotę pieniędzy od swoich rodziców to czy ja powinnam o tym wiedzieć jako żona? Czy nie powinno to być tak że jeśli dają nam kasę to nam razem a nie tylko jemu? A mi tam piąte przez dziesiąte powiedzą lub nie. Przykład z mojej strony.....moja mama a męża teściowa zafundowała nam wypoczynek na rocznicę ślubu ......nie powiedziała mi że to dla mnie, tylko jak razem wspólnie oznajmiła że to dla nas na rocznicę ślubu, a może mogła mi tylko powiedzieć że to dla mnie?
Chodzi o info ogólnie, często bywało tak że rodzice od męża dawali kasę zamiast prezentu np na naszą rocznice ale głównie jemu, o czym ja nie miałam pojęcia i od niego się dowiedziałam że dali. Pod względem prawnym.....czy jeśli rodzice męża dali mu pieniądze a ja o tym nie wiedziałam, bo dali jemu a nie nam, to są jego pieniądze, czy wspólne ? Jak to traktować? Bo np była sytuacja że mężowi dali jakąś kwotę, tak po prostu, i mąż stwierdził że to dla niego, a nie dla nas jako małżeństwo (dali mu tą kasę w ukryciu przede mną) tak jakby tylko dla niego, mi pary z gęby nie puścili że coś dali mężowi...ciągle czuję się jakoś oszukiwana....
anonim cytuj
21-08-2022
Mąż może otrzymywać od swoich rodziców darowizny i nikt nie musi Pani ani o tym informować, ani prosić o pozwolenie.
I nie jest to żadne oszustwo tylko realizowanie prawa do dysponowania własnością i przenoszenia tej własności na wybraną osobę.
 
anonim cytuj
24-08-2022
Rozumiem że jeśli moja mama mi też przeznaczy dana kwotę na coś tam to nie muszę się tłumaczyć mężowi skąd mam pieniądze. Prezent dany na rocznicę ślubu w postaci kanapy od mojej mamy też mam rozumieć że jest mój.... Bo moja mama mi go dała, podarowała....
 
anonim cytuj
24-08-2022
Taka sama zasada dotyczy darowizn na Pani rzecz
 
anonim cytuj
25-08-2022
Darowizna należy do majątku osobistego obdarowanego, więc jeśli pieniądze dostał tylko mąż to należą one wyłącznie do niego.
 
anonim cytuj
27-08-2022
A co z informacją, prawem, itd, źle pisze to mnie poprawcie, że w związku małżeńskim wszystko co dostajemy jest wspólne, wspólnota majątkowa?
 
anonim cytuj
30-08-2022
Na podstawie art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego darowizna należy do majątku osobistego. Chyba że obdarowani zostaną oboje małżonkowie, wtedy przedmiot darowizny będzie wspólny.
 
anonim cytuj
30-08-2022
Czyli rozumiem że jeśli moja mama podarowała nam prezent na rocznicę ślubu w postaci kanapy....to ta kanapa jest moja, bo jest to darowizna od mojej mamy, nie istotne jest w tym momencie że byliśmy małżeństwem.
 
anonim cytuj
01-09-2022
Czy Pani czyta to, co napisałam? Jeśli kanapę dostała tylko Pani to należy ona do Pani. Jeśli mama podarowała kanapę Pani i Pani mężowi to kanapa należy do was obojga. Nie ma żadnego znaczenia, kto jest darczyńcą, czy jest to Pani matka, ojciec męża, dziadek sąsiadki, czy bezdomny z Torunia to prawo własności należy do obdarowanego/obdarowanych.
 
anonim cytuj
03-09-2022
Proszę się zapoznać z art. 31 i art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, tam jest to wszystko wyszczególnione.
 
anonim cytuj
03-09-2022
Będąc w małżeństwie, mąż od rodziców swoich dostał pewną kwotę pieniędzy. Czy ja jako żona powinnam o tym wiedzieć?


Chociaż istnieje ogólna zasada, że w małżeństwie jest wspólność majątkowa, nie każdy majątek nabyty przez małżonków w trakcie trwania małżeństwa jest majątkiem wspólnym. Istnieją pewne wyjątki. Jeśli mąż otrzymał darowiznę tylko dla siebie, ta darowizna staje się częścią jego majątku osobistego. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym:

Art. 31 Kr.io: Majątek wspólny małżonków obejmuje przedmioty, które małżonkowie zdobyli w trakcie trwania małżeństwa, chyba że przepisy poniższe stanowią inaczej.

Art. 33 Kr.io: Majątkiem osobistym małżonka są przedmioty, które nabył on przed zawarciem małżeństwa oraz przedmioty nabyte w trakcie trwania małżeństwa, w szczególności przez darowiznę, spadek lub zapis.

Darowizna należy do majątku osobistego obdarowanego, więc jeśli pieniądze dostał tylko mąż to należą one wyłącznie do niego.


Tak jest. Darowizna, która została przekazana jednemu z małżonków, wchodzi w skład jego majątku osobistego, a nie majątku wspólnego.

A co z informacją, prawem, itd, źle pisze to mnie poprawcie, że w związku małżeńskim wszystko co dostajemy jest wspólne, wspólnota majątkowa?


Nie jest to całkowicie prawdą. Wspólnota majątkowa dotyczy większości majątku zdobytego w trakcie trwania małżeństwa, ale istnieją wyjątki. Jednym z tych wyjątków są darowizny, które, jeśli są przeznaczone tylko dla jednego małżonka, stanowią jego majątek osobisty, a nie wspólny.

Czyli rozumiem że jeśli moja mama podarowała nam prezent na rocznicę ślubu w postaci kanapy....to ta kanapa jest moja, bo jest to darowizna od mojej mamy, nie istotne jest w tym momencie że byliśmy małżeństwem.


Nie do końca. Jeśli darowizna była adresowana do obu małżonków, stanowi część majątku wspólnego. Jednak jeśli darowizna była przeznaczona wyłącznie dla jednego z małżonków, wtedy staje się częścią majątku osobistego tego małżonka.

Czy Pani czyta to, co napisałam? Jeśli kanapę dostała tylko Pani to należy ona do Pani. Jeśli mama podarowała kanapę Pani i Pani mężowi to kanapa należy do was obojga.


Dokładnie tak. Kluczową kwestią jest, dla kogo była przeznaczona darowizna. Jeśli dla obu małżonków - staje się częścią majątku wspólnego. Jeśli tylko dla jednego - wchodzi w skład majątku osobistego obdarowanego małżonka.

Proszę się zapoznać z art. 31 i art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, tam jest to wszystko wyszczególnione.


Tak, te artykuły precyzyjnie określają, jakie mienie stanowi majątek wspólny małżonków, a jakie mienie jest majątkiem osobistym.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Zachowek od testamentu.
Babcia spisała przed śmiercią u notariusza testament. Miała 3 córki. Dwie z nich żyją, jedna z nich zmarła w 2020 roku (moja mama). Babcia zmarła w zeszłym roku. W testamencie ujęte są tylko dwie córki, które żyją i dziedziczą spadek każda po połowie. Moja mama ma dwoje dzieci. Czy mogę w związku z tym ubiegać się o zachowek? Rodzina twierdzi, że absolutnie nie, bo mama przecież nie żyje....
Oszacowanie wartości nieruchomości.
Witam wszystkich. Mojemu bratu ponad dwa lata temu komornik zajął nieruchomość, która została wtedy oszacowana. Jednak ze względu na covid nie odbywały się licytacje. Teraz już można to robić i brat dostał powiadomienie o terminie licytacji na wrzesień. Jednak co dziwi to, że w powiadomieniu jest wymieniona kwota oszacowania sprzed dwóch lat właśnie. Wiadomo jak ceny nieruchomości poszły w górę od tamtej pory. Czy jest to zgodne z procedurami? Je...
Niedopełnienie obowiązku przez sędziego.
Witam mam pytanie dostałem wyrok nakazowy w sprawie w której byłem karany za recydywę przez to że prokurator sporządził błędny akt oskarżenia a sędzia rozpatrujący sprawę nie zbadał tego czy dany paragraf ma zastosowanie względem mojej osoby Czy jest jakaś możliwość złożyć skargę lub żądać odszkodowania od tej sędziny ?...
upierdliwa babcia
Witam, mam z rodziną problem, chodzi matkę mojego ojca która mieszka z nami w domu i nigdy nie dokładała się do rachunków takich jak światło woda śmieci i nadal nie chce, ogólnie robi wszystkim nam pod górkę czyli po prostu na złość i nie chodzi tu tylko o rachunki. Co W takiej sytuacji zrobić?...

Wyszukiwarka