Witam, zaczynam pracę w KFC i muszę zrobić książeczkę sanepidowską wraz z orzeczeniem lekarskim, oczywiście na własną rękę, bez skierowania (przez 3 miesiące mam umowę zlecenie, dopiero po 3 miesiącach i zmianie umowy na umowę o pracę mam dostać skierowanie na jakieś badania). Za badania kału zapłaciłem, odebrałem i udałem się do lekarza medycyny pracy w okolicy, aby wypisał mi książeczkę wraz z orzeczeniem. Niestety spotkała mnie niemiła niespodzianka: pan "doktor" wyśmiał mnie w twarz, twierdząc, że jego kolega jest dyrektorem sanepidu i że bez skierowania mi tego nie wypisze, bo taka jest ustawa. Oczywiście wytłumaczyłem mu, że każdy nowo zatrudniony jakimś cudem te orzeczenie dostaje, nawet sam mój kolega tydzień wcześniej robił takie orzeczenie bez problemu. Lekarz wyśmiał mnie po raz kolejny, po czym życzył mi dużo szczęścia przy kontroli, jak i firmie w której będę zatrudniony. No więc jak to w końcu kur*a jest? Czy wszyscy te orzeczenia robią na lewo czy co? W drugiej przychodni jestem już umówiony na jutro i za 50 złotych wypiszą mi wszystko bez problemów. Wiec jakie jest w końcu te prawo?
anonim cytuj
22-10-2018
Bo teraz wydają orzeczenia sanitarno-epidemiologiczne na czas określony bądź nieokreślony, teoretycznie książeczek już nie ma. Trzeba rozróżnić orzeczenie sanitarne od orzeczenia o braku przeciwwskazań do podjęcia pracy, do którego wymagane jest skierowanie bo wpisuje się dane pracodawcy. W ogóle ze zleceniem nie wymaga się tego drugiego, chyba, że charakter zlecenia tego wymaga bo zleceniobiorca narażony jest na jakieś ryzyko.
anonim cytuj
22-10-2018
Mam ten sam problem ponieważ również mam zrobić badania do książeczki sanepidowskiej na własną rękę ale wszędzie gdzie dzwonię potrzebna jest umowa z pracodawcą
anonim cytuj
22-10-2018
Osoby pracujące w branży gastronomicznej, w tym w takich miejscach jak KFC, muszą przejść badania lekarskie, aby uzyskać orzeczenie o braku przeciwwskazań do pracy na stanowisku wymagającym kontaktu z żywnością. To wynika z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie badań lekarskich pracowników, szczegółowych warunków przeprowadzania tych badań oraz orzeczeń lekarskich wydawanych na ich podstawie. Dla osób, które mają bezpośredni kontakt z żywnością, badania te są wymagane bez względu na rodzaj umowy, na której pracują - o pracę, zlecenie, itp.
Natomiast, co do zasady, osoba pracująca na umowie zlecenie nie jest zobowiązana do przeprowadzenia badań lekarskich, chyba że jest to wymagane przez specyfikę wykonywanej pracy (art. 229 § 4 Kodeksu pracy). W praktyce oznacza to, że pracodawca może wymagać takich badań, jeśli praca związana jest z określonymi ryzykami dla zdrowia.
Co do wymogu skierowania na badania lekarskie, generalnie jest ono wymagane. Skierowanie na badania lekarskie powinien wystawić pracodawca, który zatrudnia pracownika. Jednak w praktyce, pracodawcy czasami oczekują, że potencjalny pracownik przeprowadzi takie badania na własną rękę, a koszty takich badań są zazwyczaj pokrywane przez osobę ubiegającą się o pracę.
Jeżeli zaś chodzi o "książeczkę sanepidowską", to od 2017 roku jest ona zastąpiona przez orzeczenia lekarskie o stanie zdrowia. To wynika z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2016 r. w sprawie badań lekarskich osób zatrudnionych przy prowadzeniu działalności polegającej na wytwarzaniu lub wprowadzaniu do obrotu żywności.
anonim cytuj
31-07-2023
Podstawowe zasady, o których mówiłem, są dość jasne, ale warto również wiedzieć o kilku dodatkowych kwestiach, które mogą mieć znaczenie w kontekście badań lekarskich i zdrowia publicznego:
Kiedy badania są konieczne: Badania lekarskie są wymagane przed podjęciem pracy, a także w okresie zatrudnienia, jeśli praca wiąże się z ryzykiem dla zdrowia. Dodatkowo, w niektórych przypadkach, takich jak praca z żywnością, badania mogą być wymagane po zakończeniu pracy, jeśli istnieje ryzyko, że pracownik mógł zostać narażony na szkodliwe czynniki.
Płatność za badania: Zgodnie z art. 229 § 5 Kodeksu pracy, koszty badań lekarskich są zasadniczo pokrywane przez pracodawcę. Jednak, jak już wspomniałem, w praktyce często od potencjalnych pracowników oczekuje się, że sami pokryją te koszty.
Dostęp do wyników badań: Pracodawca nie ma prawa do wglądu w szczegółowe wyniki badań lekarskich pracownika. Może on jedynie otrzymać orzeczenie lekarskie stwierdzające, czy pracownik jest zdolny do pracy na danym stanowisku.
Prawo do odmowy badania: Pracownik ma prawo odmówić poddania się badaniu lekarskiemu, ale może to mieć konsekwencje dla jego zatrudnienia. Pracodawca ma prawo odmówić zatrudnienia lub przenieść pracownika na inne stanowisko, jeśli ten odmówił poddania się badaniu.
Przeprowadzanie badań: Badania muszą być przeprowadzane przez lekarza medycyny pracy. Niektóre badania mogą wymagać skierowania od lekarza pierwszego kontaktu.
Witam,
Otrzymałem zdjęcie z fotoradaru z GITD za przekroczenie prędkości.
Z racji sytuacji - chcę wskazać w odpowiedzi innego kierowcę jako sprawcę wykroczenia, jednak osoba ta nie posiada prawa jazdy. Proszę o informację jakie konsekwencje prawne poniesie wskazana osoba? Tj. czy dostanie mandat za popełnione wykroczenie przekroczenia prędkości, czy może też za brak prawa jazdy dodatkowo?...
Do 15.04 zwolnienie lekarskie. Umowa terminowa kończy się 30.04
Nie będzie kontynuacji.
Czy pracodawca może wypisać urlop na drugą połowę kwietnia? Prawo mu na to pozwala? Czy najpierw badania ze względu na chorobowe ponad 30 i dopiero urlop?
Wydaje się nie celowe robienie badań tym bardziej że kilka dni może być samego oczekiwania na badania. A więc robić badania na kilka dni pracy... Tez niecelowe że względu że to pracodawca musi ponieść kos...
witam, kupiłem samochód na poczatku maja i nie zgłaszałem kupna pojazdu, sprzedałem go we wrześniu koledze który także nie zgłosił zakupu, teraz odkupiłem ten samochód od kolegi i pojawia się problem, chciałbym zgłosić zakup i w sumie mógłbym pominąć ta umowę z kolegą ale wtedy mija ponad 180dni od zakupu, a jak jednak nie pominę to będzie problem w urzędzie jak dostarczę im 3 umowy?...
Moja córka na skutek błędu w sztuce lekarskiej (czynności okołoporodowe) utraciła wzrok w jednym oczku, na drugie widzi słabo. Corka ma 3 latka. Od trzeciego miesiąca życia zauważyliśmy, że lewe oczko zezuje, i od tego czasu błąkamy się po okulistach. Okuliści już na początku mówili, że będzie na to oczko słabo widzieć. Trzy tygodnie temu powiedziała mi, że na to oczko nie widzi w ogóle.
Mój świat rozsypał się na milion kawałków...
Chcę aby le...
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: