Rejestr karny.

Dostałam wyrok, kara grzywny wyrok uprawomocnił się 28 października 2022 r. Czy to oznacza że do tego dnia będę w w rejestrze karanych, kiedy będę mogła wziąć zaświadczenie o niekaralności?
anonim cytuj
19-10-2023
Rok od spłaty grzywny. Są inne środki w wyroku?
nie tylko kara grzywny

Rok po spłacie grzywny.
 
anonim cytuj
19-10-2023
Kara grzywny jest jednym z rodzajów kar przewidzianych w polskim prawie karnym. Jeśli chodzi o pojęcie „zaświadczenie o niekaralności”, to odnosi się do wydawania zaświadczeń z Krajowego Rejestru Karnego (KRK). Informacje te są ważne dla pracodawców, instytucji lub innych podmiotów, które chcą potwierdzić status prawny osoby.

Kiedy kara zostanie wykonana lub odbyta, osoba skazana nie jest uważana za osobę karaloną, ale informacje o skazaniu i karze nadal pozostają w KRK przez pewien okres.

Zgodnie z art. 10 ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym:

Informacje o skazaniu osoby fizycznej za przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego są usuwane z rejestru po upływie:
3 lat – jeżeli osoba ta była skazana na karę grzywny, ograniczenia wolności, pozbawienia wolności do lat 2 włącznie, a także jeżeli była skazana na karę pozbawienia wolności powyżej 2 lat, lecz jej wykonanie w całości zostało warunkowo zawieszone;
(...)
Biorąc pod uwagę powyższe, informacje o karze grzywny będą przechowywane w KRK przez 3 lata od dnia wykonania kary. Dlatego kluczowe jest ustalenie, kiedy kara grzywny została faktycznie spłacona. Po tym okresie możesz ubiegać się o zaświadczenie o niekaralności.

W odpowiedzi na post drugi, jeśli nie było innych środków karnych wymierzonych w wyroku, to informacje o karze będą przechowywane przez trzy lata od dnia jej spłaty. Jeśli były inne środki karnych, mogą one wpłynąć na czas przechowywania informacji w KRK.
 
anonim cytuj
21-10-2023

Sugerowane Tematy

Zdjęcie
Witam! Czy za zamieszczenie zdjęcia ładnej dziewczyny z obraźliwym podpisem (w generatorze memów) grozi mi pozew o zniesławienie? Jestem pełnoletni.Zdjęcie wykonałem na przystanku autobusowym,za jej zgodą....
Nieuzasadnione rozwiązanie umowy na czas nieokreślony.
Umowa na czas nieokreślony, wypowiedzenie ze strony pracodawcy, odwołanie do Sądu pracy. Sprawa zakończyła się, podpisaniem ugody Sądowej na 1szej rozprawie. Pracodawca zobowiązał się do zapłaty na moją "rzecz" odszkodowania kwoty 18.000 złotych brutto (słownie: osiemnaście tysięcy złotych brutto). 2. Kwotę wskazaną w ust. 1 powyżej Pozwana przeleje na rachunek bankowy Powódki nr [______], po potrąceniu należności publicznoprawnych prze...
Zmiana warunków pracy bez mojej zgody
Cześć, mam trochę dziwną sytuację z którą nie bardzo wiem co zrobić, chodzi o to że jestem zatrudniona na umowę o pracę na 1/2 etatu, jednak w październiku jedna z menedżerek oświadczyła mi, że chcę wprowadzić zmiany i na jeden miesiąc (październik) chciała abym przeszła z 1/2 na 3/4 etatu, usłyszałam tylko że chciałaby to zrobić i na tym temat się zakończył, w porównaniu do mojej koleżanki nie dostałam żadnej umowy do podpisania! Po dwóch tygo...
Koszty komornicze.
Czy komornik MUSI mi zostawić z wypłaty najniższą krajową ( umowa o pracę pełny etat), tj. ok 2700 zł , czy z tej kwoty może coś jeszcze potrącić ( zobowiązania niealimentacyjne), np. swoje koszty ? Mam wrażenie, że coś jest nie tak ...coś jak by 500 zł brakło ......

Wyszukiwarka