Koszty komornicze.

Witam, mam komornika, który odciąga mi dług z pensji. Dziś przyszła informacja, że komornik oprócz długu potrąci sobie dodatkowe 200zł za pismo, które wysłał. Czy to normalne i zgodne z prawem? Czy komornik może zażądać sobie aż takiej kwoty za list? Pierwszy raz spotykam się z czymś takim.
Proszę o odpowiedź i pozdrawiam.
anonim cytuj
11-08-2023
Pismo zostało u pracodawcy, kierownik tylko wydał mi je na chwile do zapoznania się, bo podobno taka korespondencja zostaje w firmie.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Pismo zostało u pracodawcy, kierownik tylko wydał mi je na chwile do zapoznania się, bo podobno taka korespondencja zostaje w firmie.

Powinieneś dostać odpis tego pisma. Pracodawca dostał, żeby zwiększyć potrącenia, ale komornicy odpis każdego postanowienia/dokumentu również wysyłają do dłużników.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Za pismo nic, ale za to że przejął sprawę ściągnięcia długu.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Za pismo nic, ale za to że przejął sprawę ściągnięcia długu.

Dług tak, ale wyraźnie było napisane ze to jest opłata za wysyłkę pisma.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Witam, mam komornika, który odciąga mi dług z pensji. Dziś przyszła informacja, że komornik oprócz długu potrąci sobie dodatkowe 200zł za pismo, które wysłał. Czy to normalne i zgodne z prawem? Czy komornik może zażądać sobie aż takiej kwoty za list? Pierwszy raz spotykam się z czymś takim.


Zgodnie z prawem polskim, komornik może pobierać opłaty za czynności, które wykonuje w ramach postępowania egzekucyjnego. Niemniej jednak, wartości takich opłat są określone w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat komorniczych od czynności komorniczych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1335 z późn. zm.). Kwota 200zł za samo pismo wydaje się być zbyt wysoka, chyba że dotyczyło to czynności specyficznych, które nie zostały wskazane w twojej wypowiedzi.

Pismo zostało u pracodawcy, kierownik tylko wydał mi je na chwile do zapoznania się, bo podobno taka korespondencja zostaje w firmie.


Jeżeli pismo od komornika dotyczy potrąceń z pensji, pracodawca faktycznie otrzymuje oryginał takiego pisma w celu dokonania stosownych potrąceń. Niemniej jednak, dłużnikowi przysługuje prawo do otrzymania kopii każdego dokumentu dotyczącego egzekucji. To prawo jest zgodne z art. 763 Kodeksu postępowania cywilnego, który mówi, że dłużnik powinien zostać poinformowany o wszelkich czynnościach egzekucyjnych.

Za pismo nic, ale za to że przejął sprawę ściągnięcia długu.


Jeśli chodzi o opłatę za przejęcie sprawy ściągnięcia długu, komornik może pobierać opłatę za wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Kwotę takiej opłaty określa wcześniej wspomniane rozporządzenie. Warto dokładnie sprawdzić, czy kwota 200zł dotyczyła właśnie tej opłaty czy innej czynności komorniczej.

Dług tak, ale wyraźnie było napisane ze to jest opłata za wysyłkę pisma.


Jeżeli w pismie wyraźnie zostało zaznaczone, że opłata dotyczy wysyłki pisma, warto skonsultować się z treścią wspomnianego rozporządzenia, aby ustalić, czy tak wysoka opłata jest zgodna z przepisami. Jeżeli okaże się, że jest niezgodna, można podjąć odpowiednie kroki w celu jej kwestionowania.
 
anonim cytuj
11-08-2023

Sugerowane Tematy

Wynajem mieszkania.
Tydzień temu zdaliśmy właścicielom mieszkanie po trzyletnim najmie. Spisaliśmy protokół w którym były uwzględnione wycena naprawy podłogi, sprzątanie/czyszczenie krzeseł i naprawa frontu zmywarki. Więcej nic. Dziś właścicielka mieszkania pisze mi jeszcze coś o pralce. Wytarta była farba przy drzwikach pralki, ale to już było kiedy się wprowadzaliśmy. Nie ma nic na ten temat w protokole. 1. Czy musimy ponosić koszt "naprawy" tego, jeśli...
Brak zwrotu kaucji.
Ścigam wynajmującego o zwrot kaucji, po wezwaniu do zapłaty brak reakcji, termin przekroczony. Czy jest sens wnosić to najpierw do e-sądu tzn. EPU, czy lepiej od razu wnosić sprawę do zwykłego sądu? Przy odwołaniu od EPU podobno sprawa i tak idzie do zwykłego sądu....
Czy zarejestrowanie działalności gospodarczej pod danym adresem uniemożliwia wynajem okazjonalny ?
Czy zarejestrowanie działalności gospodarczej pod danym adresem uniemożliwia wynajem okazjonalny ? Przypadek jest taki: Właściciel mieszkania mieszka na wsi w swoim domu i tam też jest zameldowany, ale ma zarejestrowaną działalność gospodarczą pod adresem mieszkania, które znajduje się w mieście. Jest przedstawicielem handlowym - mieszkanie nie jest wykorzystywane do fizycznej działalności tzn. nie ma tam sklepu, magazynu czy biura obsługi itd....
kiedy nieletnia matka dostaje pelne prawa do dziecka
Witam, urodziłam córkę jak miałam 16 lat, prawnym opiekunem jest mój były partner, od urodzenia córki dał na jej utrzymanie może z 400 zł(dodam że córka już ma półtora roku), pozatym widzenia z dzieckiem tez były sporadyczne, dopiero od niedawna do niej przyjeżdża ale nie chce dawać mi żadnych pieniędzy mówi że jej coś kupi, czyli koszt jaki ma na myśli to ok 100 zł.... w tym momencie mam 17 lat i za 3 miesiące kończę 18 lat, pytanie brzmi czy g...

Wyszukiwarka