Czy jest możliwy rozwód przez e-sąd?

Czy ktoś korzystał z takiego rozwiązania i czy faktycznie koszty są mniejsze i można zrobić to szybko (rozwód bez orzekania o winie, oby dwie strony chcą)?
anonim cytuj
09-01-2023
Nie ma takiej możliwości. Pozew o rozwód składa się do sądu okręgowego, w okręgu, którego małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania. Jednak tylko w przypadku, gdy jedno z małżonków nadal tam mieszka.
 
anonim cytuj
09-01-2023
A rozwód za pomocą mediacji? Wiem, że kończy się to złożeniem ugody między małżonkami do sądu i jest rozprawa rozstrzygająca. Czy sądy są przychylne do tego typu rozwiązań i faktycznie trwa to krócej jeśli małżonkowie są zgodni co do rozwodu?
 
anonim cytuj
09-01-2023
Można przeprowadzić nawet mediacje przed złożeniem pozwu o rozwód, jeśli małżonkowie tego chcą i wyrażają na to zgodę, gdyż mediacje są przede wszystkim - dobrowolne. Wybierają wtedy wspólnie mediatora i do niego mogą się udać na mediacje przedsądowe. Ugoda zawarta przed mediatorem i zatwierdzona przez sąd, ma moc prawną ugody zawartej przed sądem. W tym celu należy złożyć do sądu wniosek o zatwierdzenie ugody, która powinna zostać załączona do pisma. Z kolei mediator, który prowadził mediację składa w sądzie protokół z jej przebiegu.
Można też wraz z pozwem rozwodowym wystąpić do sądu z wnioskiem o skierowanie stron do mediacji, w którym można wskazać wybranego przez siebie mediatora – w braku wyboru uczyni to sąd.
Natomiast jeśli co do wszystkich kwestii jesteście Państwo zgodni to nie jest niezbędna Wam mediacja. Rozwód może zostać orzeczony nawet na pierwszej rozprawie.
 
anonim cytuj
09-01-2023
Dziękuję za zrozumiałe wytłumaczenie, pozdrawiam.
 
anonim cytuj
09-01-2023
Czy ktoś korzystał z takiego rozwiązania i czy faktycznie koszty są mniejsze i można zrobić to szybko (rozwód bez orzekania o winie, oby dwie strony chcą)?


Nie ma możliwości przeprowadzenia rozwodu przez tzw. "e-sąd". Proces rozwodowy w Polsce musi zostać przeprowadzony w sądzie okręgowym. Wszelkie informacje na ten temat można znaleźć w Kodeksie postępowania cywilnego.

Nie ma takiej możliwości. Pozew o rozwód składa się do sądu okręgowego, w okręgu, którego małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania. Jednak tylko w przypadku, gdy jedno z małżonków nadal tam mieszka.


Dokładnie. Postępowanie rozwodowe należy do właściwości sądu okręgowego, zgodnie z art. 27 § 1 pkt 2 k.p.c.

A rozwód za pomocą mediacji? Wiem, że kończy się to złożeniem ugody między małżonkami do sądu i jest rozprawa rozstrzygająca. Czy sądy są przychylne do tego typu rozwiązań i faktycznie trwa to krócej jeśli małżonkowie są zgodni co do rozwodu?


Tak, mediacja jest przychylne rozwiązanie, które ma na celu dojście do porozumienia między małżonkami bez konieczności prowadzenia długotrwałego postępowania sądowego. Sądy z chęcią skierowują strony do mediacji, zwłaszcza gdy małżonkowie wyrażają na to zgodę. Procedura mediacji jest znacznie krótsza i mniej kosztowna, gdy małżonkowie są zgodni co do rozwodu i innych kwestii z nim związanych.

Można przeprowadzić nawet mediacje przed złożeniem pozwu o rozwód, jeśli małżonkowie tego chcą i wyrażają na to zgodę, gdyż mediacje są przede wszystkim - dobrowolne. Wybierają wtedy wspólnie mediatora i do niego mogą się udać na mediacje przedsądowe. Ugoda zawarta przed mediatorem i zatwierdzona przez sąd, ma moc prawną ugody zawartej przed sądem. W tym celu należy złożyć do sądu wniosek o zatwierdzenie ugody, która powinna zostać załączona do pisma. Z kolei mediator, który prowadził mediację składa w sądzie protokół z jej przebiegu.

Można też wraz z pozwem rozwodowym wystąpić do sądu z wnioskiem o skierowanie stron do mediacji, w którym można wskazać wybranego przez siebie mediatora – w braku wyboru uczyni to sąd.

Natomiast jeśli co do wszystkich kwestii jesteście Państwo zgodni to nie jest niezbędna Wam mediacja. Rozwód może zostać orzeczony nawet na pierwszej rozprawie.


To prawda. Mediacja jest narzędziem, które pozwala na osiągnięcie porozumienia między stronami i skrócenie trwania postępowania sądowego. Jeśli obie strony są zgodne co do wszystkich kwestii, mediacja nie jest konieczna, a rozwód może zostać orzeczony na pierwszej rozprawie. Ustalenia zawarte w ugodzie przed mediatorem są wiążące dla sądu, pod warunkiem ich zatwierdzenia przez sąd.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Argumenty dotyczące ograniczenia praw rodzicielskich
Witajcie drodzy forumowicze, Ostatnio w moim otoczeniu pojawiła się sytuacja, która zmusiła mnie do refleksji na temat ograniczenia praw rodzicielskich. Chociaż nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, starałem się zrozumieć argumenty, które mogą przemawiać za taką decyzją sądu. Chciałbym przedstawić kilka z nich poniżej i poprosić Was, zwłaszcza prawników i osoby, które miały doświadczenie w tej kwestii, o wsparcie i doradztwo. Nieodpowiedni...
Alimenty na rodziców, jak tego uniknąć?
Moja matka rozwodzi się z ojcem. Sąd zasądził jej 600 zł alimentów na moją niepełnoletnia siostrę. Dowiedziałam się, że ojciec ma w planach leczyć się psychiatrycznie, żeby uznano go za niezdolnego do pracy i pozwać mnie i moją drugą (pełnoletnią) siostrę o alimenty na niego. Nie wyobrażam sobie cokolwiek mu płacić, mam męża i 2 dzieci mam na kogo pracować. W dzieciństwie w domu miałam przez niego piekło. Wiecznie nie pracował, robił awantury znę...
Przepisanie jednego pokoju w mieszkaniu.
Dzień dobry. W 2003 roku mój dziadek sporządził z sąsiadką umowę kupna sprzedaży na sprzedaż jednego pokoju w mieszkaniu. Koszt transakcji- 5000 zl. Sąsiadka zamurowała na swój koszt ścianę i temat przez lata zamknął się, dziadek nic nie mówił. 4 lata temu zmarła babcia, a pół roku temu dziadek zmarł. Spadek przejdzie na mojego tatę i on chciałby tam zamieszkać. Z dokumentów wiemy, ze dziadek płacił mniejszy czynsz, bo nie liczyli mu tego pokoju....
Mieszkanie socjalne.
Składałem wniosek o mieszkanie socjalne, dostałem się, zaprezentowano mi jedno mieszkanie a doszły mnie słuchy, że powinienem dostać dwie propozycje. Drugiej nie dostałem a tego które mi zaprezentowano nie wziąłem. Okoliczni mieszkańcy byli nie zaciekawi a mieszkanie z moją choroba niepełnosprawności nie nadawało się do zamieszkania pod względem psychicznym, gdyż od razu zaczęło powodować u mnie różne dolegliwości. Nadmiar tego, po zamieszkaniu t...

Wyszukiwarka