Tato kupił auto od handlarza, okazało się, że auto ma usterkę o której nie został poinformowany. Jak to wygląda z punktu prawnego?

Tato kupił auto od handlarza (który na swoją firmę sprowadza auta z fakturą) okazało się, że auto ma usterkę , cieknący olej z wału korbowego i koszt naprawy to ponad 1000 zł. Sprzedający nas o tym nie poinformował, że jest usterka silnika. Jak to wygląda z punktu prawnego ? Auto aktualnie stoi u mechanika i czekamy na informacje zwrotną od handlarza jaki jest jego kolejny krok.
Z góry dziękuję za odpowiedzi
anonim cytuj
27-07-2022
Należy złożyć reklamację z tytułu rękojmi, a jeżeli została złożona to czekać na decyzję sprzedającego. A przede wszystkim na razie nie naprawiać pojazdu na własną rękę.
 
anonim cytuj
27-07-2022
Tato kupił auto od handlarza (który na swoją firmę sprowadza auta z fakturą) okazało się, że auto ma usterkę , cieknący olej z wału korbowego i koszt naprawy to ponad 1000 zł. Sprzedający nas o tym nie poinformował, że jest usterka silnika. Jak to wygląda z punktu prawnego ?


Na podstawie Kodeksu Cywilnego, jeżeli towar zakupiony od przedsiębiorcy (handlarza) okazuje się wadliwy, konsument może korzystać z uprawnień z tytułu rękojmi. W opisanym przypadku, skoro auto ma ukrytą wadę o której nie zostaliście poinformowani, można domagać się usunięcia wady lub wymiany pojazdu na wolny od wad. Wskazane kroki to:

Zgłoszenie reklamacji w oparciu o rękojmę za wady. W tym kontekście, sprzedający ma obowiązek usunięcia wady w rozsądnym czasie bez nadmiernych niedogodności dla kupującego.
Jeżeli naprawa pojazdu będzie niemożliwa lub nadmiernie uciążliwa, masz prawo żądać wymiany pojazdu na wolny od wad.
W przypadku, gdyby wymiana lub naprawa były niemożliwe, możesz zażądać odpowiedniego obniżenia ceny albo odstąpienia od umowy (jeżeli wada jest istotna).
Odwołując się do Kodeksu Cywilnego, art. 556 i kolejne regulują prawa konsumenta w zakresie rękojmi za wady towaru konsumpcyjnego. Sprzedający jest odpowiedzialny względem kupującego, jeśli towar ma wadę fizyczną lub prawną.

Należy złożyć reklamację z tytułu rękojmi, a jeżeli została złożona to czekać na decyzję sprzedającego. A przede wszystkim na razie nie naprawiać pojazdu na własną rękę.


Masz absolutnie rację. Należy unikać samodzielnej naprawy pojazdu przed uzyskaniem odpowiedzi od sprzedawcy, aby nie komplikować procesu reklamacyjnego. Jeżeli sprzedawca odmówi przyjęcia reklamacji lub nie odpowie na nią w ciągu 14 dni, przysługują Ci dodatkowe uprawnienia, w tym prawo do naprawy pojazdu na koszt sprzedawcy, obniżenia ceny czy odstąpienia od umowy.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

wniosek o naniesienie korekty
Dobry wieczór, W listopadzie 2019 otrzymaliśmy postanowienie sądu, które dotyczy podziału spadku na 10 spadkobierców. W marcu 2020 jedna ze spadkobierczyń, zorientowała się że jej część jest źle policzona- wkradł się błąd matematyczny. Został złożony wniosek o naniesienie korekty. Zaczęła się pandemia i lockdown, wiec tą sprawą nikt się nie zajął. We wrześniu skontaktowaliśmy się z sądem i okazało się, że nadal nikt nie zainteresował się tym wn...
Wypowiedzenie umowy o pracę.
Cześć, zwalniam się z pracy. 27.10 mijają mi 3 lata stażu. Czy jeżeli złoże wypowiedzenie dajmy na to jutro. To obowiązuje mnie miesięczny czy 3-miesieczny okres wypowiedzenia? Bo Panie w kadrach twierdzą, że wypowiedzenie obowiązuje od 1.11 i wtedy będę miał już 3 lata stażu i obowiązuje mnie 3 miesięczne wypowiedzenie. Mają rację?...
Jaki jest okres wypowiedzenia umowy na czas określony?
Chciałabym dopytać się jaki jest okres wypowiedzenia umowy na czas określony 11 miesięcy? W zakładzie zaczynają się grupowe zwolnienia....
Czy nauczyciel może dziecku zabrać telefon w depozyt?
Czy nauczyciel może dziecku zabrać telefon w depozyt? Na jakiej zasadzie to może się odbyć? W jaki sposób powinien być przechowywany?...

Wyszukiwarka