problem z odzyskaniem pieniędzy od pracodawcy

Hej. Mój partner pracował dorywczo w sklepie z sympatycznym płazem w logo (jesteśmy studentami, proszę nie oceniać). Chciał zakończyć współpracę, dlatego też znalazł sobie coś innego, był kilka dni na okresie próbnym, natomiast w sklepie dalej był zatrudniony. Złożył wypowiedzenie z zachowaniem 2 tygodniowego okresu wypowiedzenia zawartego w umowie. Pracodawca wypłacił jedynie połowę pieniędzy za miesiąc wrzesień, na resztę umówił się pod koniec miesiąca. Jako, że nie chcieliśmy problemów, bo facet to były polityk i były dyrektor banku, to poszliśmy na ten układ. Jak widać koniec miesiąca jest, a pracodawca nie pojawia się w sklepie oraz nie odbiera telefonów od kilku dni. Chcieliśmy iść do PIP-u, ale dziwnym trafem umowa, którą luby miał w plecaku w pracy zniknęła. Czy jest jakiekolwiek wyjście z tej sytuacji? Mowa tu o ponad 1000 zł, nie czarujmy się, w tych czasach dla studenta to duże pieniądze... Czy jest szansa odzyskać pieniądze za wrzesień? Bo na wypłatę za dni przepracowane w październiku już nawet pewnie nie ma co liczyć...
anonim cytuj
31-10-2020
sam brak umowy o pracę nie powoduje że nie można zgłosić do PIP - zresztą pracodawca/zleceniodawca musi mieć kopię umowy w dokumentach.
Samo wynagrodzenie nie zależy od posiadania papieru z umową a od faktycznej pracy.
 
anonim cytuj
31-10-2020
A pracodawca wyplacil pieniądze do reki czy na konto?
 
anonim cytuj
31-10-2020
A to byla umowa o prace czy zlecenie?
 
anonim cytuj
31-10-2020
Oczywiście po każdej wypłacie należało podpisać kwitek, że pieniążki się odebrało. Przy odbiorze pierwszej części partner nie podpisywał niczego.
 
anonim cytuj
31-10-2020
jeśli to umowa zlecenie to PIP tutaj nie ma nic do rzeczy bez względu na to czy jest egzemplarz umowy czy go nie ma (no chyba, że chłopak chciałby dowodzić, że trwał stosunek pracy). skoro to zlecenie to powinien był być wystawiany rachunek co miesiąc, czy chłopak takie rachunki wystawiał z podaną liczbą przepracowanych godzin?
 
anonim cytuj
31-10-2020
Tak, owszem, zawsze dostarczał te rachunki
 
anonim cytuj
31-10-2020
Dzień dobry, pozwolę sobie odnieść się do Państwa problemu.

Po pierwsze, istotne jest, aby określić, jaki rodzaj umowy łączył partnera z pracodawcą. Jeśli była to umowa o pracę, to sprawa jest pod jurysdykcją Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), która kontroluje przestrzeganie praw pracowników. W przypadku umowy-zlecenia, z kolei, najczęściej zalecana jest droga sądowa. To, czy umowa jest, czy jej nie ma, nie ma wpływu na prawo zgłoszenia sprawy do PIP.

Po drugie, istotne jest to, że wynagrodzenie za pracę jest należne niezależnie od posiadania papierowej umowy. To znaczy, że nawet jeśli umowa zaginęła, to nie zmienia to faktu, iż partner ma prawo do wynagrodzenia za wykonaną pracę.

Po trzecie, jeżeli umowa była o pracę, pracodawca powinien posiadać jej kopię. W przypadku umowy-zlecenia, zleceniobiorca powinien otrzymywać zaświadczenia o wykonaniu pracy. Skoro partner dostarczał takie rachunki, stanowią one dowód wykonania pracy.

Po czwarte, brak podpisu na kwićku po odbiorze pierwszej części wynagrodzenia nie dyskwalifikuje Państwa roszczenia. Istotnym jest fakt, że praca została wykonana, a za nią nie została wypłacona pełna należność.

Na koniec, jeśli pracodawca nie reaguje na próby kontaktu, możecie Państwo skierować do niego wezwanie do zapłaty, najlepiej złożone przez komornika lub listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Jeśli pracodawca nie zareaguje na wezwanie do zapłaty, wówczas zasadne będzie skierowanie sprawy do sądu.
 
anonim cytuj
04-08-2023

Sugerowane Tematy

Odprawa, wypowiedzenie z winy pracodawcy.
Wypowiedziałam firmie umowę o pracę z winy pracodawcy ze względu na rażące niedbalstwo jakim jest nie wypłacanie wynagrodzenia w terminie. W przeciągu pół roku 2 razy było po terminie ( 14 i 17 ) ale w tym miesiącu konkretne przegiął bo dopiero w piątek 22 września wypłacił wynagrodzenie. A w umowie jasno mamy, że do 10 każdego miesiąca. W firmie pracuję ponad 3 lata. Czy oprócz standardowego wynagradzania należy mi się jakaś odprawa? Jakieś zad...
Współwłasność nieruchomości (PIT)
Dzień dobry. Po śmierci mamy dziedziczę nieruchomość po 1/2 z siostrą. Czy składając do US PIT wpisuję szacowaną wartość całej nieruchomości, czy tylko swojej części?...
Czy moja dwumiesięczna córka może ubiegać się o zachowek po zmarłej babci?
Moja mama zmarła, przed śmiercią napisała testament, w którym podzieliła mieszkanie na 1/3 dla mnie i po 1/3 dla dwójki kuzynów<siostry mojej mamy> Czy moja córka, która urodziła się dwa miesiące po śmierci mamy może ubiegać się o zachowek od tych kuzynów jak ja żyje?...
Rejestracja auta - brak podpisu współwłaściciela.
Dzień dobry, próbowałem dzisiaj zarejestrować kupiony samochód, w umowie kupna sprzedaży mam podpis tylko właściciela. W dowodzie jako współwłaściciel wpisany jest także współmałżonek tego właściciela, który oczywiście wyraża zgodę na sprzedaż, ale który nie podpisał się pod umową. Byłem przekonany, że to wystarczy, ale urząd odmówił rejestracji auta. Doczytałem i uważam, że mam rację - zgodnie z artykułem 36 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jed...

Wyszukiwarka