Czy wypowiedzenie umowy pożyczki musi być napisane przez prawnika czy tylko i wyłącznie przez osobę która pożyczyła dane pieniądze... Chcę na adres zameldowania dłużniczki napisać pismo ze za 3 dni jeżeli nie otrzymam długu to złożę wniosek o rozpoczęcie sprawy cywilnej? Jestem na etapie dowiadywania się adresu dłużniczki, proszę doradzić jak działać dalej...
Nie ma konieczności, aby wypowiedzenie umowy pożyczki było sporządzone przez prawnika. Osoba, która pożyczyła pieniądze, może samodzielnie napisać i wysłać takie wypowiedzenie. Niemniej jednak korzystanie z pomocy prawnika może pomóc w skutecznym sformułowaniu treści pisma.
Jeśli umowa pożyczki zawarta jest na czas określony, wypowiedzieć ją można tylko wtedy, jeśli w jej umowie zawarto zapis uprawniający do wypowiedzenia. Jeśli umowa pożyczki zawarta na czas określony (czyli z określonym terminem spłaty) takiego zapisu nie zawiera, to nie można jej wypowiedzieć.
To prawda, ale jeżeli mija termin spłaty określony w umowie, wtedy możesz domagać się spłaty długu bez wypowiadania umowy.
Może oczywiście osoba cywilna . Doręczenie musi być prawidłowe : list polecony z potwierdzeniem odbioru .
Zgadza się. Ważne jest, abyś posiadał dowód doręczenia pisma dłużnikowi.
A jak odbiór podpisze rodzic dłużniczki to będzie ok? Ale prawnicy też piszą takie pisma za odpłatą? Chodzi mi, aby się przestraszyła po prostu, że to nie są żarty.
Jeśli rodzic dłużniczki odbierze list i podpisze potwierdzenie odbioru, wówczas doręczenie jest uważane za prawidłowe. Co do prawników - tak, wielu prawników świadczy usługi sporządzania pism procesowych, w tym wezwań do zapłaty. Pismo sporządzone przez prawnika może mieć większy ciężar i skłonić dłużnika do podjęcia działań.