Opinia rzeczoznawcy.

Jestem w trakcie podziału majątku. Na skutek braku porozumienia z byłym mężem w ustaleniu wartości mieszkania i samochodu (jedno niebotycznie zawyżone przez niego drugie nierealnie niskie). Sąd powołał rzeczoznawców, których wycena jest zbieżna z wartościami podawanymi przeze mnie. Strategia mojego eks - to wykończenie mnie kosztami sądowymi, on pieniądze ma. Czy zawsze Sąd kosztami opinii obciąża strony po połowie? Postawa drugiej strony jest nie do przełamania. Moje dochody są niskie, ale posiadam niewielkie środki "na czarną godzinę" i boję się, że te wszystkie koszty mnie pogrążą.
anonim cytuj
08-12-2023
Nie. Sąd co do zasady obciążenia dokonuje na stronie przegranej. Tj. jeśli sąd uzna iż od początku mówiłaś 1000 000 a on ze 100 000, biegły oszacował na 950 000 to sad uznać może że wygrałaś w 98% (przykład) i koszta podzielić 98:1,ale zaliczki na biegłych w toku sprawy na ogół - pół na pół.
Jest jeszcze art.102 Kpc. Jeśli nie masz realnie z czego zapłacić bądź byłoby to coś zupełnie niewłaściwego to on może być obciążony większością bądź całością kosztów. Np. jesteś niepełnosprawna, nie z własnej winy nie osiągasz dochodów itp. Co do kosztów adwokackich sąd rozlicza na ogół po stawkach minimalnych, tj. Ty płacisz swojemu prawnikowi tyle ile się umówiłaś, a zwrot od przegrywającego proces to może być realnie 10-50% tej kwoty. Wartość faktury od prawnika nie ma znaczenia.
 
anonim cytuj
08-12-2023
Tylko czy w postępowaniu o podział majątku jest strona przegrywająca?
 
anonim cytuj
08-12-2023
Nigdy nie wnioskowałeś powołując się na art 520 KPC tylko nie par 1 tylko 2 i 3?
Nie zarzucałeś stronie przeciwnej niewłaściwego zachowania, przedłużania procesu itp. ?
Sąd nie przychylił się do wniosku?
A do pytającej - zawnioskuj o zwolnienie z kosztów postępowania, o pełnomocnika (zapewne nie otrzymasz, nawet zarabiając najniższą krajową z uzasadnieniem "nie jest to postępowanie szczególnie skomplikowane"). Powołaj się na art. 102 - w zakresie obciążenia kosztami postępowania, ale musisz udowodnić że nie jesteś w stanie ponieść takich kosztów bez uszczuplania swojego (i osób pod swoją opieką) - utrzymania.
 
anonim cytuj
08-12-2023
Znam te przepisy. Ale znam też orzecznictwo w apelacji i wiem, w jakim kierunku idą orzeczenia. Z doświadczenia powiem Ci, że na kilkadziesiąt ostatnich spraw podziałowych wszystkie skończyły się oddaleniem wniosku o nierówny udział kosztów, orzeczenia utrzymał sąd odwoławczy. Sąd stoi na stanowisku, że każda ze stron ma równy interes w sprawie.
 
anonim cytuj
08-12-2023

Sugerowane Tematy

Sprecyzowanie wniosku a pismo przygotowawcze.
Witam Ponieważ otrzymuję sprzeczne informacje, uprzejmie proszę (zdezorientowana i sfrustrowana) o pomoc przez udzielenie odpowiedzi na pytania: Czy zobowiązanie wobec sądu do ustosunkowania się do wniosku (z określonego dnia) jest jednoznaczne z zarządzeniem sędzi do złożenia pisma przygotowawczego? i w odpowiedzi ustosunkowanie się może zostać określone jako "Pismo Przygotowawcze"? Czy sędzia zarządzający złożenie pisma przygotowaw...
Pożyczka od babci.
Jeśli nie zgłosiłam pożyczki w kwocie 100 tys. zł od babci do US, a dostałam pogróżki o donosie, jakie mi grożą konsekwencje ?...
Pracodawca chce mi obniżyć etat co w przypadku zajścia w ciążę?
Witam mam pytanie czy jeśli pracodawca chce mi obniżyć etat z całego na 7/8 etatu to czy jeśli zaszła bym w ciążę czy należą mi się wtedy wszystkie prawa i zasiłki?...
Ziemia w spadku z wieloma dziedziczącymi.
Witam, mam pytanie, znalazłem się w sytuacji w której mam do czynienia z działką, która ma wielu dziedziczących w różnych stosunkach udziałów i potrzebuje dostać informację na temat tego co w przypadku gdy jeden z spadkobierców nie żyje. Czy jego udziały dzielone są wśród pozostałych spadkobierców czy po zmarłej osobie dziedziczą jej dzieci? Jak to jest. Z góry dziękuje za odpowiedź....

Wyszukiwarka