1. Funkcjonariusz może być skierowany do komisji lekarskiej podległej
ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych:
1) z urzędu lub na jego wniosek – w celu określenia stanu zdrowia oraz ustalenia
zdolności fizycznej i psychicznej do służby, jak również związku
poszczególnych chorób ze służbą;
2) z urzędu – w celu sprawdzenia prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności
do służby z powodu choroby lub prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego.
2. Funkcjonariusz jest obowiązany poddać się badaniom zleconym przez komisję
lekarską, w tym również badaniom specjalistycznym, psychologicznym i dodatkowym.
2a. W przypadku gdy przeprowadzone badania i zgromadzona dokumentacja nie
pozwalają na wydanie orzeczenia, funkcjonariusz może zostać skierowany na
obserwację w podmiocie leczniczym, jeżeli wyraża na to zgodę.
3. Funkcjonariusz może być poddany badaniom psychofizjologicznym
w związku z postępowaniem prowadzonym w sprawach, o których mowa w art. 1 ust. 2a.
4. W sprawach skierowania funkcjonariusza na badanie psychofizjologiczne
w przypadku, o którym mowa w ust. 3, jest właściwy Komendant Główny Straży
Granicznej.