Wyrok SA we Wrocławiu z 5 września 2012 r. w sprawie o składki na Fundusz Pracy.

Teza Składki na Fundusz Pracy opłaca się za okres trwania obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowego w trybie i na zasadach przewidzianych dla składek na ubezpieczenie społeczne.
Data orzeczenia 5 września 2012
Data uprawomocnienia 5 września 2012
Sąd Sąd Apelacyjny we Wrocławiu III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Przewodniczący Grażyna Szyburska-Walczak
Tagi Składki na ubezpieczenie społeczne
Podstawa Prawna 1kc 41system-ubezpieczen-spolecznych 46system-ubezpieczen-spolecznych 47system-ubezpieczen-spolecznych 6radcy-prawni 102kpc 104promocja-zatrudnienia-i-instytucje-rynku-pracy 107promocja-zatrudnienia-i-instytucje-rynku-pracy 385kpc

Rozstrzygnięcie
Sąd

oddala apelację.



UZASADNIENIE


Wyrokiem z dnia 26 marca 2012 r. Sąd Okręgowy we Wrocławiu oddalił odwołanie (...) Sp. z o.o. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział we W. określającej wysokość należnych składek płatnika na Fundusz Pracy za okres listopad-grudzień 2008 r. oraz luty-wrzesień 2009 r.


Sąd ten ustalił, że Spółka (...) Sp. z o. o. z siedzibą we W. w okresie od października 2008 r. do lutego 2010 r. zawierała z różnymi osobami umowy cywilnoprawne na przeprowadzenie inwentaryzacji i komisjonowanie. Umowy te były wykonywane w Polsce i na terenie Niemiec.


Spółka zawierała umowy o dzieło. Rodzaj wykonywanych prac był dwojaki. Część osób pracowała na terenie Niemiec w zakresie konfekcjonowania wyrobów, a reszta zajmowała się inwentaryzacją towarów na terenie kraju.


W tych pierwszych sprawach, po przeprowadzeniu postępowania dowodowego strona powodowa sama doszła do wniosku, że to umowy zlecenia i wycofała odwołania. W sprawach tych postępowanie umorzono. W pozostałych zapadły wyroki merytoryczne.


Większość spraw o podleganie ubezpieczeniom społecznym i o wysokości podstawy wymiaru składek została już prawomocnie zakończona zarówno w Sądzie I i II instancji. Sądy uznały, iż decyzje ZUS o objęciu pracowników płatnika (...) ubezpieczeniem społecznym były słuszne.


W wyniku kontroli przeprowadzonej w okresie od 28 kwietnia 2010 r. do 24 maja 2010 r. (z przerwą od 14 maja 2010 r. do 17 maja 2010 r.) przez Wydział Kontroli Płatników Składek tutejszego Oddziału ZUS u płatnika składek (...) Spółka z o.o. stwierdzono m.in., że od wynagrodzeń z tytułu wykonywania pracy na podstawie umów cywilno-prawnych uzyskanych przez osoby wymienione w protokole kontroli z dnia 24 maja2010 r. punkt l, a objętych obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, nie naliczono składek na Fundusz Pracy za miesiące listopad i grudzień 2008 r. i od lutego 2009 r. do września 2009 r.


W tak ustalonym stanie faktycznym Sąd Okręgowy uznał odwołanie za nieuzasadnione. (...) Sp. z o.o. na podstawie art. 41 , 46, oraz 47 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych był obowiązany obliczyć, potrącić i oraz opłacić należne składki za każdy miesiąc kalendarzowy, w tym składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Zaskarżona decyzja jest zatem zgodna z prawem.


Apelację od wyroku Sądu Okręgowego złożył (...) Sp. z o.o., zarzucając naruszenie prawa procesowego poprzez nieznane ustawie rozdzielenie jednego odwołania strony powodowej na 151 odrębnych spraw i zasądzenie w niniejszej sprawie od (...) Sp. z o.o. na rzecz organu rentowego kosztów procesu w sprawie, w której (...) Sp. z o.o. nie wniosła odrębnego odwołania, a zatem w sprawie toczącej się „z urzędu”; naruszenie art. 6 ust. 3 ustawy o radcach prawnych poprzez przyjęcie, że znajdująca się w aktach sprawy kopia pełnomocnictwa nie wymaga uwierzytelnienia przez zgłaszającego się do sprawy radcę prawnego; błąd w ustaleniach faktycznych, polegający na przyjęciu, że organ rentowy reprezentowany był w niniejszej sprawie przez radcę prawnego, mimo braku w aktach sprawy jego pełnomocnictwa w odpowiedniej formie, braku stawiennictwa na rozprawie oraz braku dokonania jakiejkolwiek czynności w sprawie. Zarzucił ponadto naruszenie prawa procesowego, a to - art. 102 k.p.c. poprzez obciążenie strony powodowej kosztami postępowania w sprawie, w której de facto nie złożono powództwa, a która powstała w wyniku niezgodnego z prawem podzielenia jednej sprawy na 151 postępowań.


Wskazując na powyższe zarzuty wniosła o uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi I instancji oraz zasądzenie od organu rentowego na rzecz (...) Sp. z o.o. kosztów postępowania według norm przepisanych.


Sąd Apelacyjny zważył:


Apelacja wnioskodawcy jest bezzasadna.


W myśl art. 104 ust. 1 pkt. c ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 20 kwietnia 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.) obowiązkowe składki na Fundusz Pracy, ustalone od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (…), wynoszących w przeliczeniu na okres 1 miesiąca, co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę (…), za osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny stosuje się przepisy dotyczące zlecenia opłacają pracodawcy lub inne jednostki organizacyjne. Składki na Fundusz Pracy opłaca się za okres trwania obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowego w trybie i na zasadach przewidzianych dla składek na ubezpieczenie społeczne (art. 107 ust. 1 powołanej ustawy).


Bezsporne w sprawie jest, iż umowy zawarte przez (...) Sp. z o.o. z siedzibą we W., zawierane w okresie od października 2008 r. do lutego 2010 r. na przeprowadzenie inwentaryzacji i komisjonowanie, stanowiły umowy zlecenia. Sprawy o podleganie ubezpieczeniu społecznemu z tego tytułu przez zleceniobiorców były przedmiotem postępowania sądowego i obecnie wnioskodawca nie kwestionuje kwalifikacji prawnej tych umów.


Jak wynika z powołanego wyżej art. 104 i 107 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zleceniodawca zobowiązany jest do opłacenia za zleceniobiorców składek na Fundusz Pracy. Decyzja organu rentowego stwierdzająca wysokość należnych od wnioskodawcy (...) Sp. z o.o. składek na Fundusz Pracy za okres od listopada do grudnia 2008 r. oraz od lutego do września 2009 r. jest zatem prawidłowa.


Zawarte w apelacji zarzuty dotyczące przebiegu postępowania są chybione.


Rozdzielenie odwołania strony powodowej na 151 odrębnych spraw miało charakter techniczny podyktowane było ekonomiką procesową, z uwagi na dużą ilość zainteresowanych wezwanych do udziału w sprawie.


Kwestia prawidłowej reprezentacji organu rentowego w sprawach z odwołania (...) Sp. z o.o. była już wielokrotnie przedmiotem rozważań Sądu Apelacyjnego w innych postępowaniach. Sąd Apelacyjny stwierdził, że istotnie radca prawny Z. R. składając jedną odpowiedź do wszystkich spraw na wniesione przez (...) Sp. z o.o. zbiorcze odwołanie od decyzji o podleganiu pracowników spółki ubezpieczeniu społecznemu i określających wysokość podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie, dołączył pełnomocnictwo złożone w przepisanej formie.


Oznacza to, iż strona pozwana była w sprawie należycie reprezentowana, a tym samym wniosek strony pozwanej o zwrot kosztów zastępstwa procesowego, co do zasady, jest uprawniony.


Mając powyższe na uwadze Sąd Apelacyjny na podstawie art. 385 kpc oddalił apelację jako bezzasadną.

Wyszukiwarka