Dyskryminacja? Nieprawidłowość? proszę o radę

Moja skarga dotyczy dyskryminacji w miejscu pracy oraz spraw związanych z urlopami. Pracuję w systemie zadaniowym 2 na 2 (dwa dni pracy dwa wolnego). Praca w ruchu ciągłym również w weekendy i święta.

Od początku doświadczam dyskryminacji. Nie mam dzieci i jako jedyny jestem singlem. Kiedy któregoś z pracowników nie ma, bo jest na urlopie lub L4, zmienia się grafik i jestem wrzucany na weekend, który akurat mam wolny wg grafiku.

W lipcu była zmiana grafiku ze względu na chorobę pracownika X i urlop pracownika Y. Grafik zmienił się tylko mi, przy czym pracownik Y zyskał dodatkowy weekend wolny, bo ma dzieci. Myślę, że przełożony uważa, że mogę nie mieć wolnego weekendu bo nie mam rodziny i dla mnie jest to bez różnicy.

Kolejną kwestią są zmiany w grafiku ze względu na brak pracy. Grafik dla pracownika X praktycznie nigdy nie jest zmieniany. W przypadku pracownika Y wygląda to następująco: pracownik Y ma niedziele pracującą. Ze względu na brak zadań do wykonania otrzymuje niedzielę wolną, a w zamian musi przyjść w tygodniu. W moim przypadku przełożony ma tendencję do zamiany tego dnia na dzień weekendowy. Jakiś czas temu wspominałem że w swój wolny weekend nie mogę się zamienić. Po dłuższych negocjacjach przyjął to. Nie mam już siły cały czas o tym wspominać, gdzie inni tego nie muszą robić.

Kolejną sprawą jaką chcę zgłosić są urlopy. W mojej firmie jest zasada, że każdy pracownik może mieć maks 4 dni urlopu zaległego, który przechodzi na kolejny rok. Resztę dni musi wykorzystać do 31.12 bieżącego roku. Jeśli tego nie zrobi, często musi brać urlop na siłę.

W zeszłym roku miałem 2 dni urlopu zaległego. Przełożony często mi sugerował, abym wykorzystał go. Któregoś razu miała miejsce sytuacja, gdzie jeden z pracowników był na urlopie a tego dnia nie było nic do zrobienia w firmie. Przełożony zaproponował mi zmianę w grafiku (w kolejny weekend dla mnie wolny była 1 osoba w obsadzie, normalnie są 2) lub wykorzystanie urlopu, który miałem już zaplanowany na 3 tygodnie do przodu.

Ostatnim przykładem dyskryminacji jest branie urlopu. Kiedy zgłosiłem chęć pójścia na urlop przełożony powiedział „Poczekaj, są tu osoby które mają żony i dzieci. Popytam ich, czy nic nie planują i wrócę do Pana z informacja zwrotną” . Ostatecznie urlop dostałem

Treść mojej skargi jest niedokończona. Kiedy wrócę z urlopu chcę jeszcze poprosić o urlop w dzień weekendowy i ewentualnie nagrać to. Byłem już u prawnika, który powiedział że to jest dyskryminacja i na moim miejscu by to zgłosił.
Co robić w sytuacji, gdy przełożony bedzie chciał się zemścić? Praca mi się podoba, dobrze zarabiam i nie chcę tego tracić. Nie zamierzam również żyć w ciągłym strachu że ktoś nagle zmieni mi grafik. Już często śni mi się praca. Widzę grafik przed oczami. Boje się tam wracać. Od kilku dni czuje się roztrzęsiony ponieważ urlop kończy mi się za 3 dni.
anonim cytuj
09-08-2024
W odniesieniu do Twojej sytuacji, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii prawnych:

1. **Dyskryminacja w miejscu pracy**
Zgodnie z art. 183a § 1 Kodeksu pracy, pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkoleń w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, niezależnie od płci, wieku, niepełnosprawności, rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych, przynależności związkowej, pochodzenia etnicznego, wyznania, orientacji seksualnej, a także niezależnie od zatrudnienia na czas określony lub nieokreślony, czy też w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy.

Jeśli grafik jest zmieniany na Twoją niekorzyść ze względu na brak rodziny lub dzieci, może to być uznane za przejaw dyskryminacji ze względu na stan rodzinny, co jest niedopuszczalne.

2. **Zmiana grafiku pracy**
Zmiany grafiku pracy, które prowadzą do naruszenia zasady równego traktowania pracowników, mogą być sprzeczne z art. 8 Kodeksu pracy, który mówi o nadużyciu prawa. Pracodawca nie powinien wykorzystywać uprawnienia do zmiany grafiku w sposób, który faworyzuje jednych pracowników kosztem innych, zwłaszcza jeśli nie ma obiektywnych przyczyn takich zmian.

3. **Prawo do urlopu**
Zgodnie z art. 161 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi urlopu w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. W Twoim przypadku, pracodawca może sugerować wykorzystanie urlopu, ale nie powinien zmuszać do tego w sytuacjach, które naruszają wcześniej ustalony harmonogram. W kwestii dyskryminacyjnych praktyk związanych z udzielaniem urlopu, warto również odwołać się do art. 183b Kodeksu pracy, który zabrania działań dyskryminujących w zakresie przyznawania urlopów.

4. **Potencjalne działania odwetowe**
W przypadku obawy przed działaniami odwetowymi ze strony pracodawcy, warto wiedzieć, że zgodnie z art. 183e Kodeksu pracy, pracodawca nie może wyciągać negatywnych konsekwencji wobec pracownika, który zgłasza przypadki dyskryminacji lub współpracuje w takim postępowaniu.

Podsumowując, masz podstawy, aby uznać swoje traktowanie za dyskryminacyjne. W przypadku dalszych problemów możesz zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy lub sądu pracy. Dokumentowanie takich przypadków, jak wspomniane nagrywanie, może stanowić dowód w ewentualnym postępowaniu.
 
anonim cytuj
29-08-2024
co w sytuacji, gdy będę chciał zgłosić te wszystkie nieprawidłowości do Inspekcji Pracy, ale przełożony dowie się o tym i zacznie mi jeszcze bardziej utrudniać życie w pracy? Czy w takim przypadku istnieje jakaś ochrona prawna dla mnie jako pracownika, żeby pracodawca nie mógł się na mnie odegrać za zgłoszenie? Boję się, że jak zgłoszę sprawę, to będę miał jeszcze większe problemy.
 
anonim cytuj
29-08-2024

Sugerowane Tematy

Pozew rozwodowy. Po jakim czasie się spodziewać? Jak wygląda procedura?
Witam wszystkich, pytanie o pozew rozwodowy, mianowicie 29 czerwca wyruszył pozew do sądu, w jakim czasie moge spodziewać się go u mnie? I jak dalej wygląda procedura? Na odpowiedź mam 2 tyg. i po jakim mniej więcej czasu mogę spodziewać się pierwszej sprawy? Dziekuję za odpowiedzi....
Jak rozliczyć wynajem pokoju studentom?
Wynajem pokoju studentom, Jak to ma się do polskiego prawa, Jak się rozliczać? Jestem obecnie ubezpieczony na krus, i chciałbym wynajmować pokoje dla studentów ale bez zakładania działalności, Jak się rozliczać i zabezpieczyć odnośnie płacenia podatku dochodowego.jak rozlicyć...
Opiekun prawny w DPS.
Witam. Mam pytanie. Czy pracownik DPS'u będący opiekunem prawnym podopiecznego DPS'u, poświęcający mu czas poza godzinami pracy w przypadku hospitalizacji, spraw sądowych, zeznań na policji -powinien mieć ten czas odliczony z czasu pracy na danym stanowisku u danego parcodawcy? Generalnie pytam czy np. godziny spędzone na policji (jako opiekun prawny) pomniejszają jego czas pracy jako opiekuna w DPS?...
Jak sprzedać mieszkanie bez pośredników?
Dzień dobry. Zamierzam sprzedać mieszkanie. Zainteresowanie wyraziły osoby, które przy jego zakupie będą posiłkować się kredytem - powiedzieli mi, że muszą "dobrać trochę kredytu" bo nie mają tyle własnych środków. Wolałabym sprzedać mieszkanie gotówkowcom. Teraz zastanawiam się, jak to zrobić bezpiecznie dla siebie. Oni chcą podpisać umowę przedwstępną u notariusza. Co powinno się w niej znaleźć? Zależy mi na w miarę szybkiej sprzedaży...

Wyszukiwarka