Wykorzystanie zdjęcia bez zgody autora.

Witajcie,
proszę o poradę w sprawie wykorzystania mojego zdjęcia, bez mojej zgody przez firmę w celach reklamowych. Jakie podjąć kroki ?
anonim cytuj
11-08-2023
"Pani zdjęcia" - tzn. przez Panią wykonanego, czy zdjęcia z Pani wizerunkiem?
 
anonim cytuj
11-08-2023
"Pani zdjęcia" - tzn. przez Panią wykonanego, czy zdjęcia z Pani wizerunkiem?

Zdjęcia wykonanego przeze mnie.
 
anonim cytuj
11-08-2023
"Pani zdjęcia" - tzn. przez Panią wykonanego, czy zdjęcia z Pani wizerunkiem?

Zdjęcia wykonanego przeze mnie.


Przysługują roszczenia wskazane w art. 79 prawa autorskiego, ew. też w art. 78 jeśli doszło do naruszenia autorskich praw osobistych. W skrócie: należy wysłać wezwanie do usunięcia zdjęcia i do naprawienia szkody - w uproszczonej formie poprzez zapłatę sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej dwukrotności stosownego wynagrodzenia, jakie normalnie otrzymałaby Pani za zdjęcie. Jeśli doszło do naruszenia aut. praw osobistych można również żądać zadośćuczynienia (jeśli naruszenie było zawinione). Jeśli wezwanie pozostanie bezskuteczne, należy skierować pozew do sądu.
 
anonim cytuj
11-08-2023
proszę o poradę w sprawie wykorzystania mojego zdjęcia, bez mojej zgody przez firmę w celach reklamowych. Jakie podjąć kroki ?


Jeśli zdjęcie, które zostało przez Panią wykonane, zostało wykorzystane przez firmę bez Pani zgody, stanowi to naruszenie Pani praw autorskich.

Po pierwsze, zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, autor ma wyłączne prawo do korzystania z całości i fragmentów swojego dzieła i do rozporządzania nimi na wszystkich polach eksploatacji, w tym do udostępniania dzieła w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym.

Po drugie, na podstawie art. 79 tej ustawy, jeżeli dzieło zostało wykorzystane bez wymaganego zezwolenia autora, autor może żądać od osoby, która naruszyła jego prawo, naprawienia wyrządzonej szkody. Szczególnie może żądać od tej osoby, by przekazała mu korzyści uzyskane w wyniku naruszenia, albo by zapłaciła sumę pieniężną w wysokości odpowiadającej dwukrotności stosownego wynagrodzenia, które by mu się normalnie należało za wyrażenie zgody na wykorzystanie dzieła.

Jeśli zaś chodzi o ewentualne naruszenie autorskich praw osobistych, zgodnie z art. 78 tej samej ustawy, jeśli naruszenie było zawinione, autor może żądać zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Kolejnym krokiem jest wysłanie wezwania do firmy z żądaniem usunięcia zdjęcia oraz wskazaniem roszczeń finansowych. Jeśli firma nie zastosuje się do wezwania, wówczas krokiem następnym jest skierowanie pozwu do sądu celem dochodzenia swoich praw.
 
anonim cytuj
11-08-2023

Sugerowane Tematy

Darowizna dla córki.
Dzień dobry. Chciałabym zrobić córce darowiznę 10% wkładu własnego na mieszkanie, czy muszę załatwić to u notariusza, czy wystarczy przelew na konto?...
Czy na umowe zlecenie mozna sie ubezpieczyc skladka chorobowa jesli nie ukonczyłam 26 lat
Witam prracuje od 8 mc na umowe zlecenie ,nie mam ukonczone 26 lat złozyłam taka deklaracjie pracodawcy przy zatrudnieniu .Teraz okazuje sie ze zycie mnie zakoczyło i jestem w ciazy ,w ZUS powiedziano mi ze nie mam takowych sładek odprowadzanych prosze o rade co moge w tej sytuacji zrobic ,bo przaktycznie zostaje bez srodkow do zycia bez pracy bo pracodawca nie chce kobiety w ciazy zasilek dla bezrobotnych tez nie przysłiuguje nie wiem co robic ,...
Psy sąsiadów biegające luzem (brak płotu). Sąsiadka nie widzi w tym nic złego, ja czuję zagrożenie. Co mówi na ten temat prawo?
Witam. Mieszkam na osiedlu domków jednorodzinnych. Mam 4 małe psy, które wyprowadzam na smyczy. Obok w sąsiednim domu mieszka rodzina, która adoptowała ze schroniska 6 psów. Teren ma nieogrodzony. Psy są trzymane w kojcu. Wiem, że psy muszą się wybiegać, ale sytuacja z dzisiejszego poranka mnie przeraziła. Wracając ze spaceru ze swoimi psami widzę, że psy sąsiadów z kojca zostały wypuszczone. Stałam jak wryta z moimi 200 metrów dalej modląc się, ...
Urlop wychowawczy.
Byłam zatrudniona w firmie A na umowę o pracę na czas nieokreślony i korzystałam z urlopu wychowawczego. Rozwiązałam umowę z firmą A za porozumieniem stron z końcem września. Z początkiem października zatrudniłam się w firmie B. Mam tam przepracowane 5 m-cy, jednak potrzebuję wrócić na urlop wychowawczy. Czy mogę to zrobić, czy pomimo zachowania ciągłości musi być jakiś odstęp między urlopami....

Wyszukiwarka