brak wpisu w ksiegach wieczystych

witajcie . odziedziczylam po mamie czesc gospodarstwa rolnego jednak nie byla wpisana w ksiegi wieczyste . zlozylam do sadu wniosek o wpisanie wspolwlascicieli do ks jednak zostal oddalony wlasnie ze wzgledu na to ze nie byla tam wpisana mama jedynie ojciec . mieli wspolnote majatkowa - dziadkowie oddali im gospodarstwo w zamian za emeryture z krus tzw przekazanie gospodarstwa rolnego wiec pomimo ze w ksiegach widnial tylko ojciec pol nalezalo do ojca pol do mamy . niestety nie zadbala za zycia o ten wpis . mam prawomocne postanowienie sadu o nabyciu spadku po zmarlej mamie . chce sie wpisac w ks jako wspolwlasciciel . moze mial ktos podobny problem ? czy w takiej sytuacji wchodzi w gre juz jedynie dzial spadku..?
anonim cytuj
13-07-2022
A co jest w umowie przekazania gospodarstwa? Jeśli przekazanie nastąpiło obojgu rodzicom to gospodarstwo weszło do majątku wspólnego i wystarczy złożyć odpis umowy i postanowienie o nabyciu spadku, wówczas bez problemu zostaniesz wpisana. Jeśli przekazanie nastąpiło na tylko tatę, sprawa się komplikuje, bo cześć orzecznictwa stosuje tu przepisy o darowiźnie i wówczas gospodarstwo stanowi majątek odrębny, wiec nie stanowiło współwłasności i sad wieczystoksięgowy słusznie Cię nie wpisał, chociaż są tez inne orzeczenie, ale i tak musisz wytoczyć powodztwo o uzgodnienie treści kw z rzeczyswistym stanem prawnym, nie załatwi tego sad wieczystoksięgowy . Istotny jest tez czas kiedy nastąpiło przekazanie, czy do 1982 czy później, bo zmieniły się przepisy i od 1982 rolnik mógł gospodarstwo przekazać w darowiźnie.
 
anonim cytuj
13-07-2022
umowa przekazania gospodarstwa rolnego w zamian za emeryture z krusu wchodzi w sklad wspolny majatku malzonkow . to cos innego niz darowizna wiec pol ma ojciec pol miala matka pomimo ze nie widniala w ks . na tej podstawie odbylo sie postepowanie o spadek po mamie . i na tej podstawie bylo zabezpieczenie calego gospodarstwa by nie doszlo do sprzedazy .
 
anonim cytuj
13-07-2022
A na jakiej Pani podstawie tak twierdzi, bo jak napisałam orzecznictwo bywa różne w zależności czy sad zakwalifikuje umowę jako darowiznę ? Zabezpieczenie to nie to samo co tytuł własności . Ma Pani dział spadku, który przyznaje Pani gospodarstwo? Postępowanie spadkowe dotyczy całości majątku, bez wyszczególnienia jego składników.
 
anonim cytuj
13-07-2022
Mam prawomocne postanowienie sadu w ktorym sa udzialy czastkowe w tymze gospodarstwie , ktore naleza sie nam po mamie . jestem wymieniona ja + ojciec + 5 rodzenstwa . wszyscy jestesmy przed dzialem spadku . zreszta podczas odczytania wyroku sad uznal ze umowa przekazania gospodarstwa rolnego wchodzi w sklad majatku wspolnego malzonkow i dlatego my jako dzieci mamy prawo dziedziczenia po mamie . gdyby tak nie bylo , gdyby to bylo na zasadzie darowizny zadna sprawa by sie nie odbyla bo nie byloby o co .
 
anonim cytuj
13-07-2022
tu nie mozna stosowac przepisow o darowiznie bo to nie byla darowizna. ja zadalam inne pytanie a mianowicie co zrobic by wpisac sie w te ksiegi ? wniosek czy pozew ? czy dzial spadku ?
 
anonim cytuj
13-07-2022
Ale bez ustalenia na kogo była umowa i analizy treści umowy nie da się ustalić czy sad to zakwalifikuje jako darowiznę czy nie. Proszę mi wierzyć, prowadziłam podobne sprawy i orzecznictwo bywa bardzo różne. Jeśli umowa jest tylko na ojca i w kw tez tylko ojciec, to sad dokonując działu spadku nie ma kognicji żeby badać charakter umowy, bo nie to jest przedmiotem działu spadku, a z poświadczenia dziedziczenia nie wynika co jest, a co nie jest składnikiem majątku wspólnego. Jedyna droga do ustalenia ze gospodarstwo w połowie należało do matki to powodztwo u ustalenie treści kw z rzeczywistym stanem prawnym, a do tego musi zbadać treść umowy o przekazaniu gospodarstwa.
 
anonim cytuj
13-07-2022
mam zdjecia tej umowy plus w ks jest ten zapis .
 
anonim cytuj
13-07-2022
Te przepisy sady stosują w drodze analogii, w zależności od treści umowy. W tytule nie musi być darowizna. Jeśli ojca wpisano do kw jako jedynego wlascicela to zapewne na podstawie umowy, bo musi być podstawa tego wpisu. Na dzień dzisiejszy istnieje domniemanie ze jest to zgodne z rzeczywistym stanem prawnym.
 
anonim cytuj
13-07-2022
do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku wystarczyly zdj z ks ze bylo przekazanie gospodarstwa rolnego i na tej podstawie bylo postepowanie . na logike gdyby to byla darowizna i wszystko nalezalo do ojca to zadne postepowanie by sie nie odbylo bo nikt by nie mial do tego praw.
 
anonim cytuj
13-07-2022
niestety nie jest i nam sie nalezy po mamie .
 
anonim cytuj
13-07-2022
Ale jaki jest zapis w kw, jako podstawa wpisu ojca jako wlascicela? Zapewne umowa przekazania gospodarstwa? To nic nie zmienia bo tytuł umowy może być rożny, ważna jest treść i intencja osób przekazujących, czy chcieli żeby gospodarstwo weszło do majątku wspólnego czy tez nie, bo wówczas naprawdę praktyka bywa bardzo rożna i nikt tu Pani nie odpowie jaki będzie finał sprawy, bez analizy całości dokumentow .
 
anonim cytuj
13-07-2022
Ale postępowanie spadkowe dotyczy całości majątku a nie poszczególnych składników i potwierdza jedynie ze dziedziczyła Pani po matce określony udział w całości jej praw i tez ciężarów.
 
anonim cytuj
13-07-2022
Ja nie przesadzam ze gospodarstwo w połowie należało do Pani mamy, mówię tylko jaki jest punkt widzenia sadow.
 
anonim cytuj
13-07-2022
pytanie bylo inne . zalezalo mi na odpowiedzi ktora juz padla u Pani wczesniej czyli uzgodnienie stanu rzeczywistego ks i to by mi wystarczylo
 
anonim cytuj
13-07-2022
No to dostała Pani odpowiedz, powodztwo o ustalenie treści kw z rzeczywistym stanem prawnym. Sad zbada, czy matka była czy tez nie współwłaścicielka . Napisałam Pani ze orzecznictwo jest tu rozbieżne. To grupa porad prawnych, a nie koncert życzeń ze ktoś Pani napisze, ze ma Pani racje i wynik będzie zgodny z pani życzeniem
 
anonim cytuj
13-07-2022
Ja nie przesadzam ze gospodarstwo w połowie należało do Pani mamy, mówię tylko jaki jest punkt widzenia sadow.


W odniesieniu do powyższego oraz opisu sytuacji, należy podkreślić kilka kwestii:

Umowa przekazania gospodarstwa rolnego w zamian za emeryturę z KRUS nie jest darowizną, co wpływa na charakter prawny transakcji. Dla celów spadkowych i własnościowych, ważne jest zrozumienie, że umowy takie regulowane są przepisami Kodeksu cywilnego, w szczególności art. 888-892 K.c. dotyczącymi umów dożywocia.

Jeśli umowa przekazania gospodarstwa rolnego została zawarta pomiędzy dziadkami a obojgiem rodziców, oznacza to, że gospodarstwo weszło w skład majątku wspólnego małżeństwa, chyba że postanowienia umowy stanowiły inaczej.

Nawet jeśli w Księgach Wieczystych wpisany został tylko ojciec, nie oznacza to, że prawo własności matki nie istnieje. Chodzi tutaj o niespójność między stanem faktycznym (prawo własności matki) a stanem prawnym (brak wpisu matki w Księdze Wieczystej).

W świetle prawa, majątek wspólny małżeństwa obejmuje wszystko, co małżonkowie nabyli w trakcie trwania wspólności majątkowej (art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

W świetle powyższych argumentów oraz dokumentów, które posiada Pani, zalecam wytoczenie powództwa o uzgodnienie treści Księgi Wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Przez to będzie można ustalić i potwierdzić, czy matka była faktycznym współwłaścicielem gospodarstwa. Jeśli sąd orzeknie, że tak było, wpis w Księdze Wieczystej zostanie skorygowany, by odzwierciedlał rzeczywisty stan prawny.
 
anonim cytuj
28-08-2023

Sugerowane Tematy

Sprzedaż działki otrzymanej w spadku.
Niedawno umarł mój tata i zostałam z mamą i bratem. Babcia z dziadkiem dawno nie żyją. Tata miał dwóch braci. Chcą sprzedać działkę po dziadkach. Wczoraj zadzwonił jeden z braci do mojej mamy i powiedział jej, że oni również mają udział w części mojego taty i dzieli się ona pomiędzy moją mamą, nami (mną i bratem) oraz braćmi taty. Powiedzieli że mają również prawo do samochodu taty. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy to prawda? Razem z bratem chci...
Partner na dziecko z innego związku. Po małżeństwie jakie będę miała zobowiązania do tego nieletniego dziecka?
Witam Chciałabym zasięgnąć porady od ludzi lepiej znających się na prawie ode mnie, bo meczy mnie cała ta sprawa przez moje niewiedzę. Jestem młoda kobieta, która związała się z mężczyzna z dzieckiem z poprzedniego związku. Nasz związek nie jest formalny (tj. konkubinat). Zastanawiam się jak fakt, że mój partner posiada dziecko wpłynie na naszą przyszłość. W pełni rozumiem obowiązek alimentacyjny oraz spotkań z nieletnim. Co mnie męczy to kwest...
Podział majątku po rozwodzie.
Rozwodzimy się z żoną bez sprzedaży mieszkania. Jaki klucz najlepiej zastosować by sprawiedliwie podzielić wartość mieszkania ? Czy tylko nieruchomość czy majątek ruchomy uwzględnia się przy podziale ?...
Zalanie mieszkania.
Witam, już któryś raz z kolei sąsiad zalewa mi łazienkę, zgłaszałam to do swojego ubezpieczyciela, wypłacił mi odszkodowanie, tydzień temu znów zalał mi łazienkę, po rozmowie z sąsiadem zaczynam się trochę obawiać czy mogę znowu to zgłosić, bo sąsiad ma pretensje , że jeśli znów zgłoszę to jemu pójdzie składka do góry, a poza tym powiedział, że wpędzam go w koszty. Obawiam się, że jak to zrobię to sąsiad zacznie być złośliwy, jak powinnam postąp...

Wyszukiwarka