Jak sprawdzić kto jest właścicielem nieruchomości?

Niedaleko mojego miejsca zamieszkania jest niszczejący budynek z którego można zrobić lokal usługowy czy sprzedażowy. Budynek niszczeje już od dłuższego czasu .Pomimo kartki z numerem telefonu do kontaktu nikt się nie odzywa. Moje pytanie brzmi : czy można się oficjalnie dowiedzieć czyją własnością jest owy budynek? Jeśli tak, to gdzie się po tę informację udać? Dziękuję za pomoc.
anonim cytuj
18-08-2023
Znaleźć numer księgi wieczystej po adresie, z numerem następnie wejść na stronę EKW GOV i pobrać księgę w której będą dane.
 
anonim cytuj
18-08-2023
Znaleźć numer księgi wieczystej po adresie, z numerem następnie wejść na stronę EKW GOV i pobrać księgę w której będą dane.

oczywiście proszę mieć na uwadze, że wpis w KW może być nieaktualny z powodu śmierci wpisanego w KW właściciela. Właściciel, a potem spadkobiercy, powinni dbać o aktualność wpisów w KW, ale niestety Polacy ciągle mają awersję do urzędów, jakby to była władza okupacyjna.
 
anonim cytuj
18-08-2023
W celu ustalenia właściciela nieruchomości, powinno się skorzystać z księgi wieczystej, która jest publicznym rejestrem prawa nieruchomości w Polsce.

Księga Wieczysta:
Jak wspomniano, możesz skorzystać z portalu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych (ekw.ms.gov.pl) i wpisać tam odpowiedni numer księgi wieczystej, który można znaleźć np. w Starostwie Powiatowym. Portal udostępnia informacje dotyczące nieruchomości, w tym informacje o właścicielach, obciążeniach, hipotekach itp.

Nieaktualne wpisy:
Istotne jest, że wpisy w księdze wieczystej mogą nie odzwierciedlać rzeczywistego stanu prawnego. Przykładowo, w przypadku śmierci właściciela wpisanego w księdze wieczystej, prawa do nieruchomości mogą przysługiwać spadkobiercom, nawet jeśli nie dokonali oni jeszcze wpisu w księdze wieczystej.

Dalsze działania:
Jeśli ustalasz właściciela, ale dalej nie możesz się z nim skontaktować, warto zastanowić się nad ewentualnymi działaniami prawnymi, takimi jak wezwanie do usunięcia szkód lub inicjatywy związane z zagrożeniem bezpieczeństwa.

Podsumowując, do ustalenia właściciela nieruchomości warto skorzystać z księgi wieczystej, ale warto pamiętać, że wpisy w niej mogą być nieaktualne. W takim przypadku może być konieczne podjęcie dalszych działań w celu ustalenia rzeczywistego właściciela lub jego spadkobierców.
 
anonim cytuj
18-08-2023

Sugerowane Tematy

Wezwanie w charakterze świadka
Witam, mąż dostał dzisiaj wezwanie do sądu w charakterze świadka. Jest podane imię i nazwisko kogo dotyczy sprawa jednak nie mamy zielonego pojęcia kto to i czego ta sprawa dotyczy. Dzwoniąc na biuro interesanta bardzo nie miły Pan powiedział mi że dowiem się na rozprawie , po to jest to wezwanie żeby przyjść i się dowiedzieć o co chodzi. Czy rzeczywiście mąż nie ma prawa wcześniej wiedzieć czego dokładnie tyczy się sprawa, w jakie sprawie ma zez...
złożyłam wniosek do sądu o dział spadku i zniesienie współwłasności.
Mam pytanko w imieniu znajomej. Koleżanka złożyła wniosek do sądu o dział spadku i zniesienie współwłasności. Pierwszy taki wniosek wysłałam w kwietniu ale listem zwykłym. Zrobiła przelew na 500zl do sądu. List zaginął na poczcie albo gdzieś po drodze.. Do sądu nie dotarł. Wysłała jeszcze raz ten wniosek z aktualna data i potwierdzeniem zapłaty z kwietnia. Czy ta wpłataz kwietnia będzie sie teraz liczyła? W piątek dostała pismo z sądu że ma wpł...
sprawa sądowa w związku z zadłużeniem z przed 10lat
Dzień dobry, niemal 10lat temu mój rodzić miał sprawę sądową w związku z zadłużeniem czynszu, miałem wtedy 13 lat, teraz po takim czasie otrzymałem zawiadomienie o wszczęciu postępowania egzekucyjnego w którym pokryć mam koszta sądowe/adwokackie/korespondencyjne+prowizje czy to jest zgodne z prawem? Że pokrywać muszę koszta za sprawę która odbyła się niemal 10 lat temu, a ja byłem niepełnoletni?...
Brak ubezpieczenia zdrowotnego.
Dzień dobry, Od jakiegoś czasu z różnych przyczyn (poszukiwanie pracy) nie posiadam ubezpieczenia NFZ. Jakiś czas temu moja mama była w przychodni w miejscowości, w której się wychowywałam i do której wciąż jestem zapisana. Tam Pani pielęgniarka poinformowała ją o tym, że tego ubezpieczenia nie posiadam. Moje pytanie brzmi - czy Pani pielęgniarka miała prawo informować o tym moich rodziców? Oraz czy jest możliwość wypisania się z tej przychodni?...

Wyszukiwarka