Podział majątku wspólnego a majątek osobisty

Rozwód na horyzoncie więc chciałbym rozeznać się w temacie podziału majątku.
Sytuacja wygląda tak:
Żona przed ślubem miała majątek osobisty w postaci oszczednosci w wysokości 80 tys zł. 30 tys zł wpłaciła na swoje ike a resztę przelewała systematycznie na nasze konto wspólne gdzie następnie było przeznaczane na różne lokaty, obligacje itd.
Od początku małżeństwa mieszkamy w mieszkaniu należącym do jej rodziców do którego stałe się dokładamy. Największe ostatnie wydatki to remont i urządzenie sypialni której koszt wyniósł ponad 35 tys zł z naszego majątku wspólnego. Do tego żona wzięła w leasing auto na swoją jdg gdzie , majątku wspólnego wydaliśmy 27 tys na wpłatę początkową i od 8 miesięcy spłacamy co miesiąc ratę 2600 zł.
Jeśli chodzi o oszxzednosci posiadamy obecnie :
35 tys zł w obligacjach
13 tys zł na RO
I 14 tys zł w gotówce w różnych walutach.
Nie będę wymieniał innych elementów majątku wspólnego bo jest tego dużo i uznajmy ze cześć zostanie w obecnym mieszkaniu z żoną a część wezmę ja. Auto też raczej zostanie przy niej bo na nią jest umowa leasingowa. Ale uważam że połowa wartości dotychczas poniesionych kosztów na zakup i spłatę auta należy się mi. To samo z nakładem finansowym na wykończenie mieszkania. Zwłaszcza że to też musi zostać z małżonka. Nie wiem co z oszczędnościami. I jak w tym wszystkim potraktować majątek osobisty żony z którym weszła w małżeństwo.
Jak to policzyć żeby było ok? Będę wdzięczny za sugestie
anonim cytuj
04-08-2024
Majątek osobisty żony (oszczędności 80 tys. zł przed ślubem) zgodnie z art. 33 pkt 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego pozostaje jej majątkiem osobistym, ponieważ został nabyty przed zawarciem małżeństwa. Kwota 30 tys. zł wpłacona na IKE również pozostaje jej majątkiem osobistym. Natomiast środki, które zostały przelewane na wspólne konto i wydane na różne lokaty i obligacje, stały się częścią majątku wspólnego, jeśli były wykorzystywane na cele wspólne (art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Nakłady na mieszkanie należące do rodziców żony (35 tys. zł na remont i urządzenie sypialni) oraz środki wydane na wpłatę początkową i raty leasingowe samochodu żony mogą być uznane za nakłady z majątku wspólnego na majątek osobisty małżonki. Zgodnie z art. 45 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w przypadku podziału majątku wspólnego, możesz domagać się zwrotu połowy tych nakładów.

Jeśli chodzi o oszczędności (35 tys. zł w obligacjach, 13 tys. zł na rachunku oszczędnościowym oraz 14 tys. zł w gotówce), są to składniki majątku wspólnego, które będą podlegać podziałowi po równo, chyba że sąd orzeknie inaczej z uwagi na szczególne okoliczności (art. 43 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Podsumowując:

Majątek osobisty żony pozostaje jej własnością.
Środki wpłacone na wspólne konto i wydane na lokaty oraz obligacje stają się częścią majątku wspólnego.
Możesz domagać się zwrotu połowy nakładów z majątku wspólnego na remont mieszkania oraz na leasing samochodu.
Oszczędności zgromadzone w trakcie małżeństwa podlegają równemu podziałowi.
 
anonim cytuj
29-08-2024

Sugerowane Tematy

Jak przekazać mieszkanie bez możliwości zachowku
Cześć. Trudna sytuacja rodzinna , proszę nie oceniać tylko jeżeli możecie to podpowiedzcie. Jak przekazać mieszkanie jednemu dziecku tak żeby drugie po śmierci rodzica nie mogło żądać od obdarowanego zachowku ani jakichkolwiek innych roszczeń spadkowych?...
Wezwanie na policję bez oficjalnego pisma.
Dzień dobry! Dostałem dziś wezwanie na komisariat telefonicznie bez żadnego oficjalnego wezwania pojechałem i dowiedziałem się że moja koleżanka jest szantażowana na FB i Snapchat i że tak jakby jestem w gronie oskarżonych więc moje pytanie jest takie ile możne trwać taka sprawa i czy może iść do prawnika? Łatwo jest takie coś wyjaśnić?...
Sąsiad donosi na policje że mój pies szczeka od rana do wieczora. jak mam się bronić?
Cześć Od dłuższego czasu mam problem z sąsiadem, Chodzi na policję do administracji że mój pies szczeka od rana do wieczora. Co jest nie prawdą, pies szczeka 10 minut i jest spokój. Nagrywam kiedy wychodzę z domu żeby mieć dowody. Od lipca 2022 sąsiad zmodyfikował nagranie naszego psa i puszcza mi po 3-4 godziny w weekendy. Nie chce chodzić po sądach .... Ostatnio dowiedziałam się że chodzi po sąsiadach i zbiera podpisy żeby odebrać mi psa....
Służebność drogi
Czy w przypadku wykupienia służebności drogi od sąsiada, ponowna opłata za służebność będzie pobrana od nowego właściela (jeśli sąsiad sprzeda działkę na której jest służebność)?...

Wyszukiwarka