Samo jeżdżenie na quadzie w ciągu dnia przez okolice domów mieszkalnych zamieszkiwanych przez Panią nie może stanowić o zaprzestaniu takiego czynu, gdxy nie spełnia żadnych przeslanek co do art 51 kodeksu wykroczeń.
Musiałby jeździć cały dzień albo przez kilka godzin. Poza tym jest coś takiego jak decybele. I w sytuacji przekroczenia wymaganej normy można dostosowac ten pojazd do wymaganych uregulowań. Kupić sprzęt do pomiaru poziomu hałasu i sprawdzić. Tyle o ile. Możnany wtedy egzekwować zmianę np tlumnika, gdyż często w takich maszynach stosuje się zmiany właśnie polegające na lepszej, głosniekszej jakości dźwięku wydającego przez maszynę.
Pomiaru dokonać przy przejeżdżającym tuż obok quadzie.
Możesz też poprosić Policję o dokonanie takiego pomiaru bo wg Twojej oceny głośność przekracza zalecane normy.
Witam, znalazłem ten post jako temat mi bliski a jednocześnie nie za bardzo rozwiązany. Co jeśli ktoś jeździ po swojej posesji (dużej) quadem kilka godzin co chwila wyjąć pełnymi obrotami. Dodam, że jest to często dziecko ok 5-6 lat, bez kasku. Czy w takiej sytuacji nagrywać, czy też musze robić pomiary głośności ?
Zakłócanie spokoju poprzez hałas generowany przez jazdę quadem można rozpatrywać pod kątem naruszenia miru domowego oraz zakłócenia spokoju w rozumieniu przepisów Kodeksu wykroczeń.
Art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń stanowi, że kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Chociaż prawo nie określa dokładnych wartości decybeli, hałas może być uznany za zakłócenie spokoju, jeśli powoduje utrudnienia w normalnym korzystaniu z nieruchomości przez innych mieszkańców.
Warto zgromadzić dowody w postaci nagrań z monitoringu, które dokumentują regularność i intensywność hałasu. Nagrania mogą być pomocne w udowodnieniu, że hałas ma charakter uporczywy i rzeczywiście zakłóca spokój.
W sytuacji, gdy sąsiad twierdzi, że jazda odbywa się wyłącznie na jego posesji, należy zwrócić uwagę, że ochrona przed hałasem przysługuje również w takich przypadkach, jeśli hałas jest na tyle intensywny, że zakłóca normalne korzystanie z nieruchomości sąsiednich.
Post 2:
Pomiar poziomu hałasu może być istotnym dowodem w sprawie, ale nie jest jedynym sposobem na wykazanie zakłócenia spokoju. Niemniej jednak, jeżeli hałas jest generowany przez quada, warto odwołać się do przepisów o ochronie środowiska.
Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku określa normy hałasu dla terenów zabudowanych. Można zwrócić się do lokalnego inspektoratu ochrony środowiska z prośbą o dokonanie pomiaru poziomu hałasu.
Ponadto, można zwrócić się do Policji o dokonanie kontroli technicznej pojazdu pod kątem zgodności z przepisami dotyczącymi poziomu hałasu. Jeżeli pojazd jest zmodyfikowany w sposób zwiększający hałas, może to stanowić podstawę do interwencji.
Post 3:
Jeżeli hałas generowany jest przez dziecko w wieku 5-6 lat, istnieje dodatkowy aspekt związany z bezpieczeństwem.
Zgodnie z art. 96 § 2 Kodeksu wykroczeń, właściciel lub posiadacz pojazdu mechanicznego, który pozwala na prowadzenie tego pojazdu przez osobę nieposiadającą do tego wymaganych uprawnień, podlega karze grzywny. W przypadku dziecka, które nie posiada uprawnień, może być to podstawą do interwencji Policji.
Nagrania wideo mogą być pomocne w udokumentowaniu zarówno poziomu hałasu, jak i niebezpiecznego zachowania dziecka bez odpowiednich zabezpieczeń (np. kasku). Można zwrócić się do odpowiednich służb o interwencję z uwagi na potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa dziecka.