Niskie wynagrodzenie

W kwietniu otrzymałam niższe wynagrodzenie w wysokości 3020 zł, umowa przedłużana jest co 2 miesiące (umowa o pracę) umowa była do końca kwietnia na kwotę 4400 zl, otrzymałam informację, że został wypłacony ekwiwalent za urlop za 4 dni, czy ktoś może wyjaśnić dlaczego otrzymałam tak niskie wynagrodzenie?
anonim cytuj
13-05-2024
W kwietniu otrzymałam niższe wynagrodzenie w wysokości 3020 zł, umowa przedłużana jest co 2 miesiące (umowa o pracę) umowa była do końca kwietnia na kwotę 4400 zl, otrzymałam informację, że został wypłacony ekwiwalent za urlop za 4 dni, czy ktoś może wyjaśnić dlaczego otrzymałam tak niskie wynagrodzenie?


Zgodnie z art. 85 Kodeksu pracy, wynagrodzenie za pracę wypłaca się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Twoje wynagrodzenie za kwiecień powinno zatem obejmować pełną kwotę wynagrodzenia za pracę oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy oblicza się na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Wynagrodzenie za pracę za kwiecień: Skoro umowa była na kwotę 4400 zł miesięcznie, to powinno być ono wypłacone w pełnej wysokości, chyba że miałaś nieobecności nieusprawiedliwione lub inne zdarzenia, które mogłyby wpłynąć na jego obniżenie.
Ekwiwalent za urlop: Ekwiwalent za 4 dni urlopu powinien być dodatkowo doliczony do wynagrodzenia za pracę. Ekwiwalent oblicza się, dzieląc wynagrodzenie miesięczne przez współczynnik ekwiwalentu (w 2024 roku wynosi on 20,92 dla pełnego etatu), a następnie mnożąc przez liczbę dni urlopu. W twoim przypadku obliczenie ekwiwalentu za 4 dni urlopu wyglądałoby następująco:
4400 zł / 20,92 = 210,37 zł (wynagrodzenie za jeden dzień urlopu)
210,37 zł x 4 dni = 841,48 zł (ekwiwalent za 4 dni urlopu)
Zatem całkowite wynagrodzenie powinno wynosić 4400 zł (za pracę) + 841,48 zł (ekwiwalent za urlop) = 5241,48 zł przed potrąceniami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczką na podatek dochodowy.

Jeżeli otrzymałaś niższe wynagrodzenie, powinnaś skontaktować się z działem kadr lub księgowości w celu wyjaśnienia szczegółów obliczeń i przyczyn obniżenia wypłaty. Możliwe przyczyny to np. potrącenia z tytułu nieobecności, składek ubezpieczeniowych, zaliczek na podatek dochodowy czy innych świadczeń.
 
anonim cytuj
20-06-2024
Czy jeśli okaże się, że w wynagrodzeniu jest błąd, mogę żądać wyrównania? Jakie kroki powinnam podjąć w takiej sytuacji?
 
anonim cytuj
20-06-2024
Czy jeśli okaże się, że w wynagrodzeniu jest błąd, mogę żądać wyrównania? Jakie kroki powinnam podjąć w takiej sytuacji?


Tak, masz prawo żądać wyrównania wynagrodzenia, jeśli zostało ono błędnie obliczone lub wypłacone. Procedura w takim przypadku jest następująca:

Skontaktuj się z działem kadr lub księgowości, przedstawiając dowody na błędne wyliczenie wynagrodzenia (np. umowa o pracę, paski wynagrodzeń, obliczenia ekwiwalentu za urlop).
Wystąp z pisemnym wnioskiem o wyjaśnienie i korektę wynagrodzenia. W piśmie tym wskaż, na czym polega błąd i przedstaw swoje obliczenia.
Jeśli pracodawca nie odpowie lub odmówi korekty, możesz złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). Zgodnie z art. 11 pkt 1 ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, PIP ma obowiązek nadzoru nad przestrzeganiem prawa pracy.
Ostatecznie, jeśli pracodawca nadal nie dokona korekty, masz prawo dochodzić swoich roszczeń przed sądem pracy na podstawie art. 242 § 1 kodeksu pracy. W pozwie do sądu pracy należy wskazać żądanie wyrównania wynagrodzenia oraz przedstawić wszelkie dowody potwierdzające roszczenie.
Pamiętaj, że roszczenia o wynagrodzenie za pracę przedawniają się z upływem trzech lat od dnia, w którym stały się wymagalne, zgodnie z art. 291 § 1 kodeksu pracy.
 
anonim cytuj
20-06-2024

Sugerowane Tematy

Czy w trakcie l4 mogę wysłać pracodawcy rozwiązanie umowy o pracę
Czy w trakcie l4 mogę wysłać pracodawcy rozwiązanie umowy o pracę (dwutygodniowe wypowiedzenie)? ...
Zwrot kaucji po zdaniu wynajmowanego mieszkania
Czy właściciel mieszkania musi przedstawić faktury w przypadku gdy nie zwrócił kaucji z powodu np koniecznosci odmalowania? Czy może potrącić kwotę z tyt. Robocizny pracy własnej? ...
Zwolnienie z podatku dochodowego do 26 roku życia.
Moja mama aktualnie jest właścicielem mieszkania. Będzie chciała je przekazać w darowiźnie (czyli nie jest to opodatkowane) mi, czyli jej córce. Mam 19 lat, studiuje i nie pracuje. Wiem że osoby do 26 roku są zwolnione z podatku dochodowego. Jeśli wynajmę te mieszkanie to będzie to mimo wszystko jakaś moja forma zarobku. I teraz pojawia się pytanie, czy będę musiała odprowadzać podatek za te mieszkanie czy nie?...
Czy przysługuje mi zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko
Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko Czy przysługuje mi zasiłek opiekuńczy na dziecko 6letnie (chodzące do klasy 0) jeżeli drugi z opiekunów został powołany na 2 tygodnie rezerwy do wojska a ja nie jestem w stanie sprawować wtedy opieki nad dzieckiem gdyż pracuje w godzinach np. 4-12, 14.30-22.30 a kierownik nie zgodzi się na pracę w godzinach pracy świetlicy?...

Wyszukiwarka